Kieszenie pełne darów jesieni

Korzystając z pięknej pogody pierwszoklasiści udali się na spacer do pobliskiego Ogrodu Jordana. Łapiąc ostatnie ciepłe promienie słońca przyglądali się zmianom jakie powoli zachodzą w przyrodzie. Uczniowie wrócili do szkoły z kieszeniami pełnymi błyszczących kasztanów. Dzień później powstały z nich pomysłowe stworki.

Kolory ph

Uczniowie klas 8 postanowili przebadać różne produkty, aby sprawdzić ich odczyn. Odczyn roztworu mówi nam o  tym, których jonów w roztworze jest więcej. Uczniowie badali odczyny różnych produktów aby określić czy należą do kwasów, zasad czy mają odczyn obojętny. Skala pH mieści się w granicach od 0-14, a została wprowadzona w 1909 roku przez Soerena Petera Soerensena (1868-1939), duńskiego biochemika i fizykochemika. To były bardzo ciekawe doświadczenia..

Podróż w czasie i przestrzeni

W dniach 3.10-4.10. uczniowie klas 7a i 7b udali się na wycieczkę do Chorzowa i Tarnowskich Gór. Zaczęli od Chorzowskiego Planetarium, gdzie zanurzyli się w niezwykłym świecie kosmosu i gwiazd. Dzięki projekcjom na kopule planetarium, mogli przyjrzeć się niebu nocy i poznać konstelacje. Wizyta w telewizyjnym green roomie pozwoliła wczuć się w rolę prezenterów pogody. Kolejnym przystankiem był Śląski Stadion, gdzie uczniowie mogli zajrzeć za kulisy wydarzeń sportowych.

Na drugi dzień grupa ruszyła w kierunku Tarnowskich Gór, gdzie czekała na nich fascynująca podróż w głąb ziemi. Zwiedzanie Kopalni Srebra stanowiło niepowtarzalną okazję do poznania historii górnictwa i życia górników. Uczniowie mieli okazję wejść do podziemnych korytarzy, poznać tajemnice wydobycia srebra oraz zobaczyć unikatowe zabytki górnicze. Ta wycieczka dostarczyła uczniom niezapomnianych wrażeń edukacyjnych i była doskonałą okazją do nauki oraz zabawy, rozbudzając ich ciekawość świata.

Cześć ich pamięci

Podczas okupacji niemieckiej rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów dała schronienie prześladowanym żydom. Niemcy 24 marca 1944 r. rozstrzelali wszystkich ukrywających się w domu Ulmów żydów oraz całą rodzinę, począwszy od rodziców a kończąc na 6 małych dzieciach i jednym, które jeszcze się nie narodziło. Tragedia ta miała miejsce we wsi Markowa, na Podkarpaciu. Rodzina Ulmów została beatyfikowana 10 września 2023 r. Chcąc uczcić ich odwagę i poświecenie oraz przybliżyć wszystkim historię tej błogosławionej rodziny - uczniowie przygotowali gazetkę, którą można oglądać na korytarzu I piętra.

Pytania o przyszłość

Kim chcę zostać w przyszłości? – takie pytanie stawiają sobie uczniowie klas ósmych. Niełatwo na nie odpowiedzieć. Dlatego szkoła podejmuje różne działania, które pomagają uczniom dokonać właściwego wyboru. Jednym ze sposobów wsparcia uczniów w planowaniu swojej ścieżki edukacyjno – zawodowej są warsztaty zawodoznawcze, które mają na celu przygotowanie uczniów do podjęcia trafnych decyzji, do wyboru szkoły zgodnej z zainteresowaniami i uzdolnieniami.

Szkoła pamięta

XXII Dzień Papieski

W niedzielę, 15. 10. 2023 r., obchodziliśmy, już po raz XXII - Dzień Papieski. Obchodom towarzyszyło hasło: „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Tego dnia, nasi uczniowie należący do SKC brali udział w zbiórce pieniędzy przy kościele farnym na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Fundacja ta prowadzi program wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży pochodzącej z małych miejscowości. W tym roku pomocą objętych jest ok. 2000 osób. Dziękujemy uczniom za poświęcony czas!

Chlorofile, ksantofile i karotenoidy w jesiennych liściach

Uczennice klasy 6 i 7 obecne na zajęciach dodatkowych postanowiły bliżej zająć się barwami jesieni. Dziewczyny postanowiły sprawdzić jakie kolory można odnaleźć w liściach. Pierwszym etapem doświadczenia było zrobienie kolumn chromatograficznych i wyizolowanie próbek. Następnie wyekstrachowane próbki wpuszczono do kolumny chromatograficznej. Przeprowadzone doświadczenie pozwoliło na wydzielenie chlorofilów, ksantofili i karotenoidów, które znajdują się liściach. Barwniki te odpowiedzialne są za piękne, jesienne kolory liści.

250 rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej

Świętując rocznicę utworzenia KEN, uczniowie klas 1-3 przyjrzeli się różnym tematom związanym ze szkołą. Pierwszaki, które zaczynają swoją szkolną przygodę, przygotowały prace plastyczne przedstawiające ich wymarzoną szkołę. Uczniowie klas drugich swoją uwagę poświęcili osobie nauczyciela, a szczególnie modzie nauczycielskiej. Wyszukiwali informacje i zdjęcia obrazujące, jak dawniej ubierali się i wyglądali nauczyciele. Te wiadomości zestawili z własnymi projektami  ubioru dzisiejszego nauczyciela. Małymi poetami stali się uczniowie klas trzecich, którzy ułożyli wiersze i rymowanki o szkole i nauczycielu. Podsumowaniem  świętowania rocznicy  utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w klasach 1-3 był krótki apel dla uczniów prezentujący najważniejsze dokonania i osiągnięcia KEN.

Uczniowie klas 4-8 podczas lekcji z wychowawcą przypomniały sobie historię uchwalenia KEN. Wychowankowie mieli też możliwość prześledzenia, kiedy i w jaki sposób obchodzi się Dzień Nauczyciela w różnych państwach oraz, jakie ważne dla danego kraju wydarzenie upamiętnia to święto. Dla uczniów zainteresowanych sztuką plastyczną zorganizowano szkolny konkurs plastyczny na reklamę lub plakat ulubionego przedmiotu w szkole. Wiedza i wyobraźnia nie dają zamknąć się w określonych ramach. W formie plakatu uczniowie wyróżnili przedmioty szkolne, które ich pasjonują. Samorząd Uczniowski obdarował każdego nauczyciela jabłkiem z zamieszczoną na nim sentencją, dziękując za dotychczasową pracę i życząc dużo zdrowia i sił do dalszej pracy!

Czy można ukraść księżyc?

Uczniowie klas 1-3 obejrzeli teatrzyk kukiełkowy pt. "O dwóch takich, co ukradli księżyc" na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego. Młodzi widzowie z zainteresowaniem śledzili losy dwóch leniwych braci ; Jacka i Placka, którzy nie chcieli pracować. Postanowili ukraść księżyc, by go sprzedać i mieć pieniądze. W czasie podróży, w poszukiwaniu księżyca spotykają wiele różnych postaci, które przemieniają ich serca. Spektakl dostarczył dzieciom niezapomnianych wzruszeń, a za piękny występ aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Zapraszamy!

Szczegółowe informacje w załączniku:

Nowe technologie w służbie edukacji

11 października uczniowie klas 7 i 8  wzięli udział w projekcie "Innowacyjna Historia - nowe technologie w służbie edukacji" realizowanym pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Celem projektu było rozpowszechnienie nowych technologii jako skutecznego i angażującego narzędzia edukacyjnego. Młodzież brała udział w projekcji dwóch filmów prezentujących wydarzenia z historii Polski: „Kartka z Powstania” (Powstanie  Warszawskie) oraz „Wiktoria 1920” (wojna polsko-bolszewicka). Oba seanse zrealizowane były w technologii wirtualnej rzeczywistości, dzięki czemu uczniowie mieli poczucie osobistego uczestnictwa w oglądanym wydarzeniu. Była to bardzo cenna i ciekawa lekcja historii.