Mieszamy i rozdzielamy!

Uczniowie klas siódmych w ramach lekcji chemii wykonywali mieszaniny różnych substancji aby następnie je rozdzielić. Niektóre substancje nie łatwo było rozłączyć, jednakże uczniowie za pomocą odpowiedniego sprzętu świetnie sobie poradzili. Przy rozdzielaniu piasku z wodą czy wody i kredy musieli wykazać się kreatywnością i logicznym myśleniem, ponieważ istnieje kilka metod rozdziału tych substancji. Wszystkie klasy poradziły sobie świetnie – a zdanie do łatwych nie należało!

Jestem Uważny! Jestem Świadomy! TY - Jesteś Bezpieczny!

Wrzesień to miesiąc, w którym obchodzone są Światowe i Międzynarodowe Dni Udzielania Pierwszej Pomocy. Z tej okazji uczniowie klas trzecich naszej szkoły jako świadomi uczestnicy ruchu drogowego uczestniczyli w akcji szkolnej ”Pomagam, bo chcę i umiem”, gdzie podczas prezentacji zostały przypomniane numery alarmowe oraz utrwalone zasady i schemat postępowania w razie nagłego wypadku. Pod czujnym okiem szkolnego instruktora pierwszej pomocy P. M. Gabańskiej – Kabala, chętni realizowali łańcuch przeżycia, uczestniczyli w akcji ratowniczej i opiece nad poszkodowanym w wypadku, Trzecioklasiści mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności praktyczne z wykorzystaniem fantomów, a także zapamiętać istotne podstawy ratownictwa uzupełniając „Vademecum pierwszej pomocy”! Uczniowie oraz wychowawcy klas zadbali o oprawę wizualną spotkania adekwatną do omawianych zagadnień.

Kolorowa gęstość

Na kółku chemicznym uczennice klasy VII zajmowały się gęstością substancji i stworzyły kolorową tęczę. Każdy z kolorów miał inną barwę i inną gęstość. Na początku zajęć uczennice musiały wykonać obliczenia, aby roztwory nie mieszały się. Im więcej cukru tym bardziej gęsta ciecz, kolory nie mieszają się i powstaje efektowna tęcza. Dowód – na zdjęciach!

Znajomy język obcy

„Znajomy język obcy” – to hasło, które doskonale charakteryzuje uczniów Jedynki.  Nasi uczniowie już od pierwszej klasy mają okazję, by uczyć się zarówno języka angielskiego, jak i języka niemieckiego, a w klasach starszych mogą skorzystać też z możliwości zgłębiania tajników języka hiszpańskiego. Europejski Dzień Języków, który przypada na dzień 26 września świętują na lekcjach – chwaląc się swoimi umiejętnościami. Brawo! Bravo! Bravi! Bravos!

Dobre rady na odpady

Uczniowie klasy 2a w ramach projektu "Okamgnienie - wrażliwi na czytanie!" realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z panem Bogusiem Janiszewskim. Autor serii książek popularnonaukowych dla dzieci,  a także edukator przybliżył młodym czytelnikom postać Kurzola - bohatera najnowszej publikacji. Poznając bliżej tę niezwykłą postać uczniowie mogli dowiedzieć się jak działa układ pokarmowy i co znajduje się w jego wnętrzu. Z zaciekawieniem i uwagą wysłuchali głośnego czytania bajki  "Dobre rady na odpady", które stały się wielką inspiracją do stworzenia kolorowych shake'ów. Ten pomysł ratunku owoców i warzyw przed wyrzuceniem bardzo spodobał się uczniom.

Sprawnie, szybko i bezpiecznie

W trosce o bezpieczeństwo w naszej szkole przeprowadzona została próbna ewakuacja uczniów, nauczycieli oraz pracowników z budynku szkoły. Celem tych ćwiczeń było zapoznanie wszystkich z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia. Warto podkreślić, że taki próbny alarm to bardzo ważne zadanie, które przygotowuje społeczność szkolną do odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Przeprowadzona akcja była potwierdzeniem, że wszyscy wiedzą, jak się zachować w takich sytuacjach. Brawo!

Giełda, spółki, kapitał czyli "Młodzież i przedsiębiorczość"

We wtorek 19 września w naszej szkole odbyły się kolejne warsztaty ekonomii realizowane w ramach projektu „Młodzież i Przedsiębiorczość – VI edycja miejska”. W ramach warsztatów młodzież dyskutowała o różnych formach oszczędzania i inwestowania zaoszczędzonych środków finansowych. Zwieńczeniem warsztatów była symulacja giełdy papierów wartościowych - uczniowie podzieleni na grupy inwestowali w kilka spółek akcyjnych i pomnażali swój kapitał przez zakup i sprzedaż akcji tych przedsiębiorstw. W przyszłym miesiącu przed nami kolejne warsztaty w ramach projektu tym razem prawa w biznesie.

W świecie emocji

13 września uczniowie klasy 7b wzięli udział w warsztatach w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Spotkanie odbyło się  w ramach projektu Okamgnienie – wrażliwi na czytanie! Warsztaty prowadził Boguś Janiszewski, edukator, ale przede wszystkim autor poczytnej serii książek popularnonaukowych dla dzieci i młodzieży: „To, o czym dorośli ci nie mówią”.

W czasie warsztatów młodzi uczestnicy poszukali odpowiedzi na pytania: Czym są emocje? Jak sobie z nimi radzić? Czy można wyrażać je wyłącznie słowem? Co dzieje się, kiedy mówimy innym co czujemy? Dowiedzieli się również, jak ważne jest wyrażanie swoich emocji.  Na koniec mogli sprawdzić, jakie emocje wyzwalają się podczas gry związanej z transakcjami handlowymi, poszukiwaniem środków finansowych, wymianie, negocjacjach, czyli jak to jest być prawdziwym przedsiębiorcą.

Z Autochodzikiem nauka i dobra zabawa

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach  pod hasłem „Z Autochodzikiem nauka i dobra zabawa” przeprowadzonych przez Funkcjonariuszki Straży Miejskiej w Jaśle. Celem spotkania było zaznajomienie pierwszoklasistów z podstawowymi zasadami poruszania się na drodze. Poprzez zabawę i interakcję uczniowie wyrobili nawyk bezpiecznego zachowania się na drodze w charakterze pieszego, pasażera auta oraz rowerzysty.  Głównym elementem spotkania była praktyczna nauka przejścia przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych. Spotkanie oparte było o gry angażujące dzieci. Serdecznie dziękujemy naszym niezawodnym Funkcjonariuszkom Straży Miejskiej w Jaśle, które od lat współpracują z naszą szkołą w celu wzmocnienia działań z zakresu profilaktyki bezpieczeństwa wśród naszych uczniów.

"...Po latach tułaczki, ci którzy przeżyli, znękani, sterani do Polski wrócili..."

17 września Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle wziął udział w uroczystościach zorganizowanych z okazji Światowego Dnia Sybiraka oraz 84 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 mszą świętą w kościele oo. Franciszkanów. Następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Golgoty Wschodu, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości: odśpiewanie hymnu państwowego, apel pamięci, składanie kwiatów pod pomnikiem, referat okolicznościowy oraz przemówienia okolicznościowe.

Uczniowie SP1 i przedsiębiorczość

Nasi uczniowie uczestniczą w edukacyjnym projekcie - „Młodzież i Przedsiębiorczość – VI edycja miejska” realizowanym przez Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców we współpracy i przy współfinansowaniu Miasta Jasła i lokalnych przedsiębiorców. Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej w szkołach podstawowych w okresie wrzesień 2023 r. – czerwiec 2024 r. Celem projektu jest podniesienie poziomu wiedzy, kompetencji i umiejętności oraz obudzenie ducha ciągłego rozwoju i zaangażowania na płaszczyźnie społecznej i gospodarczej wśród beneficjentów.

Istotnym elementem projektu jest przedstawienie wypracowanych przez młodzież pomysłów biznesowych szerokiemu gronu przedsiębiorców i mieszkańców Miasta Jasła w formie broszury, a także przedstawienie lokalnej społeczności w szkołach debat oxfordzkich oraz udostępnienie ich profesjonalnych nagrań w Internecie dla celów edukacyjnych w przyszłości.

Zaproszenie

W imieniu Pana Burmistrza przekazujemy serdeczne zaproszenie do wzięcia udziału w uroczystości obchodów Światowego Dnia Sybiraka oraz 84 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Wydarzenie odbędzie się 17 września 2023r.

Szczegółowy program w załączniku: