No backpack day czyli Dzień bez plecaka

Dzień bez plecaka to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole zorganizowaliśmy taki dzień 22 kwietnia.
Co ciekawe „Dzień bez plecaka” to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas „No backpack day” dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie.

W Polsce Dzień bez plecaka jest raczej traktowany jako zabawa czy forma integracji. Nasi uczniowie wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecaka. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w pudełka, walizki, torby, kosze, a nawet klatkę dla chomika :)

Nasi uczniowie zdominowali konkurs!

Konkurs plastyczny „Lajkuję – nie hejtuję”, to coroczne przedsięwzięcie, które ma na celu promocję bezpiecznego i odpowiedzialnego zachowania w Internecie, uwrażliwienia na właściwe zachowanie się w cyberprzestrzeni, promocję tolerancji i postaw empatycznych. Jego celem było także zwrócenie uwagi na prawne konsekwencje niewłaściwych zachowań w sieci oraz promocja działań przeciwstawiających się zjawisku cyberprzemocy i mowy nienawiści.

Nasza szkoła reprezentowana była przez grono uczniów, których nie tylko talent, ale także treść prac plastycznych została doceniona przez Jury konkursu i zdobyła najwięcej nagród. Nagrody w kategorii I wiekowej otrzymały:
I miejsce – Nicole Lipka (kl.6c)
II miejsce – Olga Rutana (kl.5c)
Wyróżnienie otrzymały Marcelina Kosiba (kl.6c) i Nikola Tumidajewicz (kl.5a)

Nagrody w kategorii II kategorii wiekowej otrzymali:
I miejsce – Mikołaj Sendra (kl.7c)
Wyróżnienia: Małgorzata Maciejczyk (kl.7b) i Szymon Rachwalski (kl.7c)
Serdecznie gratulujemy kreatywności i talentu!

Niepękające bańki tylko u nas!

W ramach kółka chemicznego uczennice klas siódmych postanowiliby wypróbować sekretny przepis na niepękające bańki mydlane. Bańki te mają pewien tajemniczy składnik, który czyni je mocnymi, niepękającymi a nawet skaczącymi. Jest to świetna zabawa dla małych i dużych!

Świętowanie narodzin i chrztu Polski

W dniu 2 lutego 2019 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przyjął ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Nasza szkoła kolejny raz włączyła się w obchody tego święta. Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości.

Uczniowie klasy 5c przygotowali program artystyczny przypominając okoliczności przyjęcia chrztu przez pierwszego władcę naszego kraju. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie, a firmie PARISSE – Producentowi odzieży damskiej za bezinteresowną pomoc i uszycie pięknych strojów do tańca Słowianek.

Najpiękniejsza pisanka z motywem hiszpańskim - wybrana

Z przyjemnością informujemy, że rozstrzygnięto Szkolny Konkurs na Najpiękniejszą Pisankę z motywem hiszpańskim. Nie łatwo było wyłonić zwycięzcę, gdyż wszystkie zgłoszone prace były przepiękne, idealnie oddające ducha Hiszpanii :)
Oto lista nagrodzonych: 
I miejsce: Olga Rutana (kl.5c)
II miejsce: Emilia Nowicka (kl.6c)
III miejsce ex aequo: Veronica Turek i Maria Barańska  (kl.6c)
Wyróżnienie: Kamila Kosiba (kl.5c)
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Dostaliśmy podziękowania

STOP dla alkoholu!

Uczniowie klasy VIIa wzięli udział w projekcie realizowanym przez OR PCK w Jaśle „Stop dla alkoholu”. W ramach tego projektu uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez panią psycholog. Wzięli także udział w konkursie na plakat antyalkoholowy. Magdalena Filus zajęła III m, a Dawid Szczygieł – II. Praca Amelii Kosiby została wyróżniona. Dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły w tym konkursie!

Co ma wspólnego mrówka i ocet?

Kwasy organiczne możemy spotkać w przyrodzie jaki i w domu. Kiedy ugryzie nas mrówka lub popieczemy się pokrzywą mamy do czynienia z kwasem mrówkowym, używa się go również do zwalczania chorób u pszczół. W każdej kuchni zapewne znajduje się ocet, 10% roztwór kwasu octowego. Uczniowie klas 8 postanowili określić właściwości fizyczne i chemiczne tych kwasów. W ciekawych reakcjach chemicznych powstają sole, które zmieniają zabarwienie roztworów i mają dość ciekawe nazwy, są to etaniany. Okazuje się, że chemia to nie tylko wzory i równania, ale przede wszystkim praktyczna wiedza, która znajduje zastosowanie w codziennym życiu - od gotowania, przez medycynę, aż po nowoczesne technologie.

Szkolni artyści i ich palmowe dzieła

Przed laty wierzono, że chronią dom przed piorunami i pożarem, a zwierzęta gospodarskie przed chorobą. Palmy wielkanocne, bo o nich mowa, mają niezwykle bogatą historię. W Polsce tradycja rozkwitła w okresie średniowiecza – około XI wieku. Początkowo palma wielkanocna przybierała postać kilku wierzbowych gałązek. Z biegiem czasu jednak mocno ewoluowała. I chociaż ich forma pozostaje w zasadzie niezmieniona, tworzone obecnie palmy wielkanocne zaskakują bogactwem kolorów, faktur i różnorodnością materiałów, z których powstają. Takie też były palmy wykonane przez uczniów, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie. Jury miało ogromny problem, ale ostatecznie wyniki przedstawiają się następująco:
1 miejsce - Emilia Nowicka (kl. 6c)
2 miejsce - Maja Janas (kl. 4a) i Aleksander Czajka (kl.1b)
3 miejsce - Róża Langner (kl.2a)
Wyróżnienia otrzymali Agata Główka (kl.6c), Michał Bochnowski (kl.4b), Karolina Bochnowska (kl.7c) i Kaja Wolska (kl. 4a)

Wszystkim biorącym udział i nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!

Julka - zdolna pianistka - znowu z nagrodą!

Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły i PSM I stopnia w Jaśle - Julia Dąborowska zdobyła III nagrodę na XVIII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle. Julia zaprezentowała się wspaniale grając "Chopinowskie inklinacje" - G.Miśkiewicz i Etiudę C-dur op.66 nr 3 A. Löschhorna. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Zapraszamy na obchody Światowego Dnia Języka Hiszpańskiego

Zapraszamy na Dzień Języka Hiszpańskiego, który odbędzie się w naszej szkole w poniedziałek - 22 kwietnia!

Szczegóły w załączniku.

Kolejna nagroda dla Frania - młodego fotografa

W Generatorze Nauki w Jaśle odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu fotograficznego „Natura wokół nas”. Celem konkursu było zaprezentowanie na fotografiach piękna obszaru dorzecza Wisłoki i ciekawych miejsc przyrodniczych oraz zachęcenie do zainteresowania się środowiskiem przyrodniczym. Jednym z laureatów konkursu został uczeń naszej szkoły - Franciszek Kurowski (kl.6b). Gratulujemy!