Uwaga rodzice - dotyczy płatności za obiady

Pojawiły się już w e-dzienniku naliczenia za obiady za miesiąc wrzesień.

Aby dokonać wpłaty należy wejść w zakładkę: Opłaty- Naliczenia

Termin płatności do 10 października.

Pierwszaki stawiają na książki!

„Kolorowy kod komunikacji” – to innowacyjny projekt opracowany specjalnie dla uczniów klasy 1a SP nr 1 w Jaśle, którego zadaniem jest rozwijanie inteligencji wielorakich u dzieci w młodszym wieku szkolnym i przygotowanie do kreatywnego uczestnictwa w otaczającej rzeczywistości.
W ramach współpracy z MBP zaplanowano dla uczniów cykl zajęć z biblioterapii  - ”Przeżywam. Wyrażam. Jestem”. Pierwsze wrześniowe spotkanie dostarczyło wiele pozytywnych emocji i wniosków związanych z uświadomieniem , że „Chcę być sobą”. Każdy pierwszak zdobył przekonanie , że jest wyjątkowy, wartościowy, niepowtarzalny, na prawo do bycia sobą w grupie rówieśniczej  oraz dlaczego warto być grzecznym. Kontakt z książką „Amadeusz foczka z głową bobra” pobudził pierwszoklasistów do zabawy z wyobraźnią, słowem, kolorami, dzięki czemu powstały  pomysłowe, twórcze prace plastyczne w radosnej, swobodnej atmosferze, pozwalające na ukazanie własnych pomysłów i dające pierwszakom duże zadowolenie emocjonalne.

Uczniowie zwiedzili pomieszczenia biblioteczne dla dzieci, gdzie mogli bezpośrednio obcować z książkami, a nawet z niektórymi pluszowymi bohaterami znanych im bajek. Wizyta w MBP w Jaśle rozbudziła w uczniach ciekawość książkami, w klasie wymyślili swoje  hasło  - Pierwszaki  stawiają na książki!

Uczniowie wybrali nowy Samorząd

W ubiegłym tygodniu w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego . Kilka dni wcześniej uczniowie zapoznali się z listą kandydatów ubiegających się o tytuł przewodniczącego szkoły. Ostatecznie wybory wygrała Wiktoria Kozioł z klasy 8c, zastępcą został uczeń klasy 8a – Maciek Stefanik, natomiast Julka Lubaś z klasy 8b - została rzecznikiem. Gratulujemy!

Przytulamy się do drzew

Uczniowie Jedynki wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii "Przytul się do drzewa". Celem tej akcji jest zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uwrażliwienie na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Nasza miłość do lasów jest w stanie ochronić je przed niebezpieczeństwem. Mamy nadzieję, że drzewa podczas naszej obecności czuły się bezpiecznie, a i nasi uczniowie zyskali coś dla siebie – radość, spokój, harmonię wewnętrzną, odprężenie i beztroskę.

#straznicylasow

Co kryje ogród szkolny?

Młodzi Przyrodnicy nie zwalniają tempa. W tym tygodniu dosłownie wzięli ,,po lupę” szkolny ogród. Uzbrojeni w pęsety i lupy z chęcią przyglądali się roślinom i zwierzętom zamieszkującym szkolny ogród. Znalezione korzenie, nasiona, pióra, mchy i porosty a nawet pająki zostały dokładnie obejrzane pod lupami. Nie wszystko da radę zobaczyć gołym okiem, lupa to jeden z przyrządów jaki powinien mieć prawdziwy przyrodnik, wówczas żaden okaz mu niestraszny.

Deutsch macht Spaß! czyli Europejski Dzień Języków w naszej Jedynce

26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków - święto, które ma na celu promowanie różnorodności językowej i kulturowej w Europie. Języki obce są kluczem do zrozumienia i komunikacji z innymi kulturami. Nauka języków obcych otwiera przed nami nowe możliwości. Pozwala nam na lepsze porozumienie się z ludźmi z różnych krajów i odkrywanie ich historii, tradycji i kultury. Na naszych uczniów zawsze możemy liczyć. I tym razem wykazali się kreatywnością i chęcią do działania. Z entuzjazmem odpowiedzieli na propozycję projektu i zaprojektowali podkoszulki, które zachęcają innych do nauki języka niemieckiego. Brawa dla was za wasze niegasnące pokłady energii do działania.

Zrobili sobie książki

Uczniowie klasy 4a uczestniczyli w niezwykłych warsztatach pt. „Zróbmy sobie książkę” przeprowadzonych przez  malarkę, graficzkę oraz ilustratorkę wielu książek dla dzieci, panią  Elżbietę Wasiuczyńską. Spotkanie zorganizowane zostało przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach projektu „Biblio(TEKA) rozmaitości”. Pani Elżbieta przybliżyła naszym uczniom proces powstawania książki, rolę autora, ilustratora i wydawcy. Kolejnym etapem spotkania było stworzenie przez dzieci swoich własnych książek. W procesie tworzenia czwartoklasiści mogli liczyć na pomoc zaproszonego gościa. Powstały niezwykle piękne, kolorowe i ciekawe książeczki o intrygujących tytułach z fantastycznymi bohaterami. Na koniec odważniejsze dzieci zaprezentowały swoje książeczki klasie. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w spotkaniu.

Zburzone nienawiścią wydźwignięte pracą

W tym roku obchodzimy 80 rocznicę wysiedlenia i zburzenia Jasła. Miasta, które zostało całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej. 13 września 1944r., na rozkaz niemieckiego starosty Waltera Gentza, mieszkańcy zmuszeni zostali do natychmiastowego opuszczenia Jasła. Pozostawione przez nich mienie okupanci rabowali i wywozili, a budynki podpalali i wysadzali, równając miasto z ziemią.  Uczniowie klasy 8d odwiedzili na jasielskim rynku wystawę plenerową „Ja, wysiedleniec z Jasła. Wspomnienia jaślan z lat 1944-1945”. Poznali bolesne wspomnienia z czasów wojny.

Zebranie Rady Rodziców

Zebranie Rady Rodziców odbędzie się 30 września 2024 r. (poniedziałek), godzina 16.30, w jadalni szkolnej.

Młodzież i Przedsiębiorczość - VII edycja miejska rozpoczęta

Uczniowie klasy 6c rozpoczęli realizację projektu edukacyjnego Młodzież i Przedsiębiorczość – VII edycja miejska, który realizowany jest przez Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców we współpracy i przy współfinansowaniu Miasta Jasła i lokalnych przedsiębiorców. Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej w szkołach podstawowych.
W ramach projektu zaplanowano realizację następujących działań: warsztaty ekonomii, prawa w biznesie, przedsiębiorczości i public relations dla uczniów, wizyty studyjne w jasielskich przedsiębiorstwach dla uczniów wraz z opiekunami, wyjazdy edukacyjne do Rzeszowa dla uczniów wraz z opiekunami (warsztaty w Narodowym Banku Polskim – Oddział Okręgowy w Rzeszowie), spotkania z przedsiębiorcą, konkurs dla uczniów „Mój pomysł na lokalny biznes”, warsztaty przygotowujące debaty oxfordzkie dla uczniów, przedstawienie debat oxfordzkich lokalnym społecznościom i ich nagranie w formie materiału edukacyjnego, a także warsztaty praktycznej edukacji przedsiębiorczości dla rodziców uczniów uczęszczających na spotkania wywiadowcze.
Istotnym elementem projektu jest przedstawienie wypracowanych przez młodzież pomysłów biznesowych szerokiemu gronu przedsiębiorców i mieszkańców Miasta Jasła w formie broszury, a także przedstawienie lokalnej społeczności debat oxfordzkich oraz udostępnienie ich profesjonalnych nagrań w Internecie dla celów edukacyjnych w przyszłości.

Alice i cząstki kwantowe

W dniu 18 września w Generatorze Nauki GEN odbyła się fascynująca prelekcja dotyczącą cząstek elementarnych ,,Alicja w krainie cząstek”. Uczniowie klasy 7a wzięli udział w spotkaniu z naukowcami Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Ciekawy wykład dr hab. Rafała Maciuły wzbudził w uczniach ciekawość i chęć do zadawania pytań. Kwarki i leptony już im niestraszne. A kim jest tytułowa Alice? To detektor działający przy Wielkim Zderzaczu Hadronów działającym w słynnym laboratorium CERN, naukowcy chcą wyprodukować i zbadać nowy stan materii jądrowej tzw. plazmy kwarkowo-gluonowej. Fascynujące nieprawdaż?!