Samorząd Uczniowski

Andrzejki w szkole – magiczny czas zabawy i integracji

W naszej szkole odbyły się tradycyjne Andrzejki - pełne magii i niespodzianek. Samorząd Uczniowski wcielił się w role wróżek i wróżbitów, oferując uczniom możliwość poznania przyszłości. Przy specjalnie przygotowanych stanowiskach wróżb można było odkryć, co przyniosą nadchodzące dni – od tajemniczych przepowiedni po zabawne horoskopy.
Andrzejkowe wróżby były doskonałą okazją do wspólnej zabawy i integracji społeczności szkolnej. Uczniowie z entuzjazmem uczestniczyli w przygotowanych atrakcjach, a magia wieczoru dopełniła się podczas dyskoteki andrzejkowej. Tańce, muzyka i pozytywna energia sprawiły, że tegoroczne Andrzejki na długo pozostaną w pamięci uczestników.

Każdy dzień jest dobry, by być życzliwym!

21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, który przypomina nam, jak ważne jest okazywanie sobie nawzajem szacunku, empatii i uśmiechu. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował specjalną akcję pod hasłem: "Bądź życzliwy na co dzień – nie od święta". W ramach inicjatywy uczniowie mieli okazję podzielić się miłymi słowami lub wykonać inne z „serdecznych” zadań w szkole i w domu. Cała społeczność szkolna aktywnie włączyła się w promowanie pozytywnych relacji, tworząc atmosferę pełną ciepła i serdeczności.

Uczniowie klasy 2b podczas "lekcji życzliwości" pokazali, że jest im ona bliska, że ważny jest dla nich drugi człowiek, że warto pomagać, dzielić się z innymi, być miłym, szlachetnym. Pamiętajmy, że życzliwość to wartość, którą warto pielęgnować każdego dnia!

Małe balony - wielkie przesłanie

20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji uczniowie mieli możliwość lepiej poznać swoje prawa - Samorząd Uczniowski przygotował inspirującą prezentację, która w przystępny sposób przybliżyła najważniejsze zapisy Konwencji o Prawach Dziecka. Było to pouczające i pełne wartościowe doświadczenie, które zachęciło uczniów do refleksji nad ich prawami i obowiązkami. Kulminacyjnym momentem dnia było wspólne wypuszczenie niebieskich balonów w powietrze – symbolu solidarności z dziećmi na całym świecie. To był wyjątkowy dzień, który na długo pozostanie w pamięci społeczności szkolnej.

Biało - czerwone święto wszystkich Polaków

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia 8 listopada zorganizowano w naszej szkole szereg działań upamiętniających 106 rocznicę odzyskania Niepodległości.
Z okazji tego wydarzenia Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Stroju Biało -Czerwonego. Chętni uczniowie ubrani byli w biało-czerwone stroje. Tradycyjnie też SP1 przystąpiła do akcji „Szkoła do hymnu” i o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie odśpiewali hymn narodowy. Podkreśliło to jeszcze bardziej podniosłą symbolikę tego dnia i radość świętowania.

Młodzi przyrodnicy i chemicy postanowili w niezwykły sposób uczcić 11 listopada, tworząc flagę Polski w … próbówce. Na zajęciach dodatkowych oddali hołd tej ważnej dacie w historii Polski, a każdy miał okazję wykonać swoją mini flagę w probówce, dodając magii do tego wyjątkowego dnia.

Uczniowie wybrali nowy Samorząd

W ubiegłym tygodniu w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego . Kilka dni wcześniej uczniowie zapoznali się z listą kandydatów ubiegających się o tytuł przewodniczącego szkoły. Ostatecznie wybory wygrała Wiktoria Kozioł z klasy 8c, zastępcą został uczeń klasy 8a – Maciek Stefanik, natomiast Julka Lubaś z klasy 8b - została rzecznikiem. Gratulujemy!

Chcemy pamiętać, by nigdy nie pozwolić rozprzestrzenić się złu...

Społeczno-edukacyjna akcja Żonkile, upamiętniająca rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, już na stałe zagościła w kalendarzu naszej szkoły. W tym roku obchodziliśmy  81 rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Podczas lekcji historii, lekcji wychowawczych i na informatyce uczniowie zgłębiali temat największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej - dzięki materiałom przygotowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Niektóre klasy brały udział w lekcjach online prowadzonych przez pracowników warszawskiego muzeum. Uczniowie samodzielnie wykonywali papierowe żonkile – symbol powstania, a także łącząc historię ze współczesnością – kodowali żonkile. Tego typu przedsięwzięcia kultywują pamięć o wspólnej historii Żydów i Polaków i pomagają pamiętać o tym, by nigdy nie pozwolić rozprzestrzenić się złu.

Konstytucja trudne słowo, lecz z łatwością wytłumaczę - prawa, wolność, obowiązki to oznacza – nie inaczej

W ostatnich dniach kwietnia, tuż przed zbliżającym się Świętem Narodowym Trzeciego Maja, nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w obchody tego ważnego dla Polski święta. Podczas lekcji wychowawczych wszystkie klasy  miały możliwość  przypomnienia  sobie historycznego wydarzenia, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 maja oraz uświadomienia sobie jego znaczenia. Obejrzały film  prezentujący Preambułę, genezę Konstytucji 3 maja oraz budowę ustawy rządowej. Wychowawcy w czasie lekcji podkreślali też wpływ obrazu Jana Matejki: „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” na odbiór przez Polaków  tego doniosłego faktu z historii Polski. Duże wrażenie zrobił na wszystkich film edukacyjny  ożywiający postacie przedstawione na płótnie wielkiego mistrza, a także zaprezentowanie garści ciekawostek związanych z powstawaniem i zaprezentowaniem społeczeństwu polskiemu obrazu Jana Matejki w 1891 roku. Młodych obywateli zaciekawił też  fakt ustanowienia Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz przyczyny zakazu obchodzenia tej rocznicy w trudnych chwilach naszej narodowej historii. Nawiązując do współczesności, uczniowie przedstawiali propozycje ciekawych, oryginalnych form uczczenia tego święta.

Społeczność szkolna wzięła też udział w akcji Samorządu Uczniowskiego „Moja flaga”, robiąc sobie - indywidualnie lub z rodziną zdjęcia z flagą Polski. Uczciła w ten sposób Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej który obchodzimy 2 maja. Natomiast uczniowie klasy 3b uczcili święto w bardzo wyjątkowy sposób - dzieci wzięły udział w warsztatach tkackich w Muzeum Regionalnym w Jaśle. Na tych bardzo ciekawych zajęciach trzecioklasiści spróbowali swoich sił w tkaniu, co jak się okazało, nie było takie trudne!

Pomaluj świat… na niebiesko :)

Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ w 2007r. W naszej szkole obchody zainicjowali uczniowie z Samorządu Szkolnego – a celem ich akcji było podniesienie świadomości uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z tym zaburzeniem. Motywem obchodów jest kolor niebieski, który jest kolorem solidarności z autyzmem. Na całym świecie, także w Polsce, tego dnia - urzędy i siedziby różnych organizacji podświetlane są tym kolorem, w szkołach uczniowie przychodzą ubrani na niebiesko. W SP1 właściwie nawet nikt przebierać się nie musiał, bo szkolne mundurki mają piękny niebieski kolor, przypadek? ;)

Trwa nabór do Młodzieżowej Rady Miasta

Jesteś mieszkańcem Jasła w wieku od 13 do 19 lat? Chcesz mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie i zrobić coś dla jasielskiej młodzieży? Weź udział w wyborach do Młodzieżowej Rady Miejskiej Jasła. Właśnie ruszył nabór, który potrwa do 18 marca 2024 r.
Szczegółowych informacji udziela p.G.Nalepa i p.M.Dzik

Miłość, przyjaźń i życzliwość…

Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, podjęcia rozważań o miłości i jej sensie. 

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanego koszyczka. Trzeba przyznać, że szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości.
O uczniach w klasach 1-3 również św.Walenty nie zapomniał - obdarował drobnymi prezencikami i przypomniał, że miłość i przyjaźń to najważniejsze wartości w życiu człowieka :)

Wesołych Świąt!

Mikołajki były jak z bajki ...

Święty Mikołaj to postać, która kojarzy się z radością i prezentami. W Polsce w dniu 6 grudnia obchodzimy jego święto. Wiele dzieci z niecierpliwością czeka na ten dzień, aby otrzymać upominki od Mikołaja. W naszej szkole oczywiście również gościł, co wzbudziło wśród uczniów wiele emocji i pozytywnych wrażeń. Dla uczniów to nie tylko czas oczekiwania na prezenty, ale również okazja do przypomnienia sobie o wartościach takich jak dobroć, hojność i życzliwość. Święty Mikołaj jest uosobieniem tych cech, dlatego też jego obecność w naszej szkole jest ważnym wydarzeniem - chwile spędzone z nim i jego licznym pomocnikami , uśmiechy na twarzach dzieci i radość z otrzymanych prezentów - to wszystko sprawiło, że ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.