Rzemieślnik znaczy mistrz

W Generatorze Nauki w Jaśle zorganizowane zostały "Dni Rzemiosła". Podczas eventu odbyło się uroczyste wręczenie nagród konkursowych "Zawody rzemieślnicze w moim środowisku" skierowanych do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych. W grupie starszej - III miejsce zdobyła Emilia Jędryczka, a wyróżnienia zdobyły: Olga Rutana, Kinga Szafarz i Maria Styczyńska. W grupie dzieci młodszych nasze uczennice zdominowały podium: Oliwia Michalecka zajęła II miejsce, a Kinga Styczyńska miejsce III. W tej grupie wiekowej wyróżnienia otrzymali: Eryk Rec, Emila Betlej, Maja Nigborowicz. Serdecznie gratulujemy!!

I Wojewódzki Konkurs Interdyscyplinarny pod Patronatem Profesora Karola Myśliwca - ROZSTRZYGNIĘTY!

26 października w naszej szkole odbył się I Wojewódzki Interdyscyplinarny Konkurs pod patronatem honorowym profesora Karola Myśliwca i Burmistrza Miasta Jasła. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów cywilizacją starożytnego Egiptu, promowanie historii oraz kultury egipskiej sprzed wieków. Tematem tegorocznej edycji była Sakkara i dzieje Egiptu w okresie Starego Państwa. Uczestnicy rozwiązali test, który sprawdzał ich wiedzę oraz umiejętności z zakresu historii, geografii oraz archeologii. Wzięło w nim udział kilkunastu uczniów z całego województwa podkarpackiego. Uroczystość uświetnił sam profesor Karol Myśliwiec, który w trakcie trwania konkursu udzielił wywiadu uczniom jasielskiej Jedynki.

Profesor Karol Myśliwiec to światowej sławy egiptolog i archeolog pochodzący z Jasła, znany na całym świecie, autor rozlicznych publikacji naukowych. Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność naukową. W 2022 roku z inicjatywy uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 otrzymał Order Uśmiechu. Profesor Karol Myśliwiec osobiście wręczał młodym adeptom historii nagrody i pamiątkowe dyplomy, a każdemu uczestnikowi powiedział kilka ciepłych słów. Również Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian pogratulował uczestnikom ich pasji oraz doskonałej znajomości dziejów starożytnego Egiptu. To było wspaniałe wydarzenie, które na pewno na długo zagości w naszej pamięci.

Już dziś zapraszamy wszystkie szkoły podstawowe z województwa podkarpackiego do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu, która odbędzie się pod hasłem „Bogowie starożytnego Egiptu”.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal jaslo4u.

Witajcie w szkole Pierwszaki!

25 października 2023 r. odbyła  się w naszej szkole uroczystość Pasowania na Ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie zostały przyjęte do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali, było ślubowanie oraz pasowanie wielkim, historycznym ołówkiem przez Panią Dyrektor Szkoły Barbarę Wierdak – Cyboroń.  Pierwszaki głośno i z przekonaniem ślubowały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Uczennicom z Samorządu Uczniowskiego serdecznie dziękujemy za pomoc w tej uroczystej akademii, a pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych!

Egipska podróż już za nami

Miło nam poinformować, że zostały już rozstrzygnięte szkolne konkursy plastyczne: „ Moja podróż po starożytnym Egipcie” (kl. 1 – 3),  i „W cieniu piramid” (kl. 4 – 7 ). Do konkursów zgłoszono 198 prac plastycznych: 78 w kategorii klas 1-3 oraz 120 z klas 4 – 7. W realizację projektów konkursowych zostały zaangażowane w większości całe klasy, gdzie pod czujnym okiem wychowawców i nauczycieli uczniowie wędrowali po tajemniczym świecie dalekiego kraju, a swoje fascynujące odkrycia uczniowie klas 1-3  prezentowali na ekologicznych torbach, które w szczególny sposób podkreślały magię starożytnego  świata Egiptu. Starszych kolegów inspirowały wspaniałe egipskie piramidy, które królowały na tle wschodzącego i zachodzącego słońca nad Sakkarą. W podróży po Egipcie towarzyszyły uczestnikom różnorodne techniki wykonania prac artystycznych, na wystawach pokonkursowych zachwycają wielobarwne, błyszczące złotem faraonów i piaskiem pustyni wyklejanki, kolaże, rysunki, malarstwo farbami plakatowymi i akrylowymi.

Z wielką dumą podkreślamy, że projekty konkursowe odbywały się pod patronatem honorowym Profesora Karola Myśliwca, który  zaszczycił zwycięzców swoją obecnością i wręczył naszym młodym artystom dyplomy, a Pani Dyrektor Szkoły Barbara Wierdak – Cyboroń nagrody. Pan Profesor był zachwycony kreatywnością i ekspresją twórczą dzieci, dla każdego nagrodzonego miał miłe słowo, życzenia i uśmiech.

Komisja konkursowa wyłoniła 26 najciekawszych prac w następujących kategoriach:

Klasy 1 - 3
Grand Prix – Szczepan Myśliwiec, Hubert Wróbel
Nagroda Główna – Aniela Grygiel, Oliwia Kędzior, Martyna Kwarcińska, Antoni Nowakowski, Igor Winogrodzki
Wyróżnienie – Wiktoria Czapeczka, Liliana Frużyńska, Lena Kaleta, Liliana Kosiek, Emilia Kwilosz, Łukasz Mastaj, Ranvir Singh
Nominacja do wystawy – Igor Bąk, Milena Ginter, Róża Langner, Zuzanna Michalska, Antoni Suski, Zofia Szlęzak
Nagroda specjalna – Róża Langner

Klasy 4 – 7
1 miejsce – Olga Rutana
2 miejsce – Nicole Lipka
3 miejsce – Martyna Berkowicz
Wyróżnienie – Maria Barańska, Amelia Kosiek, Franciszek Kurowski

Serdecznie wszystkim gratulujemy i cieszymy się, że projekty przyniosły uczestnikom wiele radości! Składamy podziękowania Szanownemu Gremium: Panu Profesorowi Karolowi Myśliwcowi, Dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 1, wychowawcom i  nauczycielom, rodzicom i sponsorom - organizatorzy projektów konkursowych - Elżbieta Konopka i Barbara Gonera.

#Pamiętajmy

Postawy patriotyczne kształtowane są u uczniów naszej szkoły już od najmłodszych lat poprzez poznawanie „Małej Ojczyzny” i ludzi dla niej zasłużonych. Dni, w których szczególnie wspominamy bliskich zmarłych jest doskonałym czasem do zadumy i kultywowania pamięci o tych, którzy zapisali się na kartach historii. A zatem PAMIĘTAJMY…
Samorząd Uczniowski przygotował gazetkę, która ma przybliżyć uczniom ideę akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #Szkoła pamięta. Uczennice działające w SU odwiedziły także groby nieznanych żołnierzy i byłych nauczycieli SP nr 1 w Jaśle.

Uczniowie klasy 6b wraz z opiekunami zwiedzili jasielską nekropolię inaczej niż zwykle bo z przewodnikiem z jasielskiego muzeum. Podczas tego spaceru dowiedzieli się bardzo dużo ciekawych faktów na temat samego cmentarza jak i osób na nim pochowanych, a znanych w naszej lokalnej historii postaci. Na lekcjach wychowawczych starsi uczniowie obejrzeli prezentacje o sławnych i zasłużonych dla naszego miasta i ojczyzny mieszkańcach Jasła.

Uczniowie klasy 3b w ramach akcji "Szkoła Pamięta" - wykonała na zajęciach biało - czerwone kotyliony, którymi  udekorowała  znicze. Następnie dzieci zapalały "Światełko Pamięci" na szlaku Miejsc Pamięci Narodowej w naszym mieście. Natomiast dzieci z klasy 2a i 2b odwiedziły Grób Nieznanego Żołnierza w Parku Miejskim - dzieci zapaliły przyniesione znicze i obejrzały historyczną wystawę.

Pierwszaki rówież przyłączyły się do akcji - odwiedzając Stary cmentarz i zapalając światełka pamięci przy grobach poległych żołnierzy.
Ta wzruszająca i piękna lekcja patriotyzmu, do której z ogromnym zaangażowaniem i chęcią przystępują uczniowie jest i będzie kultywowana każdego roku przed dniem 1 listopada.

Podaruj książkę bibliotece!

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w akcji: Podaruj książkę bibliotece. Jeśli masz w domu książkę, której już nie czytasz i chcesz się nią podzielić z innymi – ofiaruj ją naszej bibliotece. Wzbogaci to nasz księgozbiór i przyczyni się do rozwoju czytelnictwa w naszej szkole.Do każdej podarowanej książki zostanie wklejona karteczka z informacją o darczyńcy.

Prosimy, aby książki były w dobrym stanie. Akcja trwa do końca listopada.

Pamiętaj! Książka czytana żyje dłużej!

Zdobyli wyróżnienie nakręcając filmik

"GENezę waszą znamy - GENiusz was stworzył (może jakaś GENowefa? - bo na pewno nie król GENzeryk) i napełnia masą GENialnych pomysłów - GENetycznie skazanych na sukces. Dlatego z okazji urodzin życzymy - GENeralnie wszystkiego najlepszego!!" - takie życzenia na I urodzinki Generatora Nauki GEN - nagrała grupa uczniów z klasy 6b i zdobyła wyróżnienie w konkursie na filmowe życzenia. Gratulujemy!

Wymyśl imię dla zaczytanego słonika

Informacja dla ósmoklasistów

Szczegóły w załączniku:

Niezwykły świat owadów

Uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w żywej lekcji przyrody. Tym razem poświęcona była owadom i miała na celu przedstawienie roli jaką te zwierzęta odgrywają w codziennym życiu człowieka oraz uzmysłowić uczniom w jaki sposób wykorzystuje się je w rolnictwie i produkcji. Ponadto spotkanie służyło obalaniu mitów i przełamywaniu lęków wśród dzieci. W trakcie trwania programu edukatorka zaprezentowała żywe okazy zwierząt (modliszka, chrząszcze, karaczany, szarańcze, straszyk, drewnojady, świerszcze) oraz kolekcję zasuszoną prezentowaną w gablotach (motyle, ćmy, chrząszcze, pluskwiaki). Taka lekcja to fantastyczny sposób na rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i postaw badawczych wśród młodych ludzi.

Uwaga KONKURS!

Zapraszamy uczniów klas IV - VIII naszej szkoły do udziału w konkursie plastycznym związanym z Rocznicą Odzyskania Niepodległości.

Szczegóły w załączniku:

Najlepsze ubezpieczenie to odblasków noszenie

W bieżącym tygodniu został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny ”Świecimy przykładem”. Celem konkursu było promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zachęcenie uczniów do noszenia odblasków. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowanie odblasku jaki uczniowie sami chcieliby nosić i polecać wszystkim pieszym uczestnikom ruchu drogowego i rowerzystom. Konkurs skierowany był do uczniów klas I-III. Jak zawsze nasi uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością, a także talentem plastycznym przygotowując ciekawe i piękne projekty.

Wyniki konkursu prezentują się następująco:
I miejsce – Łukasz Mastaj (kl.2b)
II miejsce – Róża Langner (kl.2a)
III miejsce – Miłosz Socha (kl.3a)
Wyróżnienia: Kinga Styczyńska (kl.3a) oraz Zuzanna Michalska (kl.3a).
Wszystkim uczestnikom i nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy!