Mieszamy i rozdzielamy!
Przed uczniami klas siódmych stanęło trudne zadanie. Na lekcji chemii otrzymali mieszaniny różnych substancji które należało rozdzielić. Na pierwszy rzut oka zadanie wydawało się proste, bo o ile mieszaniny siarki i żelaza czy kaszy, makaronu i fasoli nie sprawiło żadnych problemów. To mieszaniny jednorodne wymagały użycia odpowiedniego szkła i sprzętu laboratoryjnego. Jednakże uczniowie nieźle sobie poradzili. Wszystkie mieszaniny zostały prawidłowo rozdzielone a burza mózgów wygenerowała wiele rozwiązań, pobudziła kreatywność oraz integrację zespołów.
Święto chłopców
„Dzień chłopaka” to wyjątkowe święto dla wszystkich chłopców! W naszej szkole klasy obchodziły to wydarzenie głównie podczas lekcji z wychowawcami. Tego dnia dziewczynki zorganizowały dla swoich kolegów wiele atrakcji: różnorodne konkursy, wyzwania oraz rywalizacje. Nie zabrakło także upominków, słodyczy i klasowych wyjść na pizzę. Wszyscy świetnie się bawili.
Klasa 1a - bawiła się wyśmienicie: najpierw w swojej sali, a potem w restauracji, delektując się pysznymi ciasteczkami.
Na straży czystej Ziemi
Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można! Szanując naszą Planetę, a także dbając o zdrowe i piękne otoczenie. Uczniowie klasy 1b to rozumieją dlatego włączyli się w akcję Sprzątania Świata. Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska - poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów naszej szkoły nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadków.
Pierwszaki stawiają na książki!
„Kolorowy kod komunikacji” – to innowacyjny projekt opracowany specjalnie dla uczniów klasy 1a SP nr 1 w Jaśle, którego zadaniem jest rozwijanie inteligencji wielorakich u dzieci w młodszym wieku szkolnym i przygotowanie do kreatywnego uczestnictwa w otaczającej rzeczywistości.
W ramach współpracy z MBP zaplanowano dla uczniów cykl zajęć z biblioterapii - ”Przeżywam. Wyrażam. Jestem”. Pierwsze wrześniowe spotkanie dostarczyło wiele pozytywnych emocji i wniosków związanych z uświadomieniem , że „Chcę być sobą”. Każdy pierwszak zdobył przekonanie , że jest wyjątkowy, wartościowy, niepowtarzalny, na prawo do bycia sobą w grupie rówieśniczej oraz dlaczego warto być grzecznym. Kontakt z książką „Amadeusz foczka z głową bobra” pobudził pierwszoklasistów do zabawy z wyobraźnią, słowem, kolorami, dzięki czemu powstały pomysłowe, twórcze prace plastyczne w radosnej, swobodnej atmosferze, pozwalające na ukazanie własnych pomysłów i dające pierwszakom duże zadowolenie emocjonalne.
Uczniowie zwiedzili pomieszczenia biblioteczne dla dzieci, gdzie mogli bezpośrednio obcować z książkami, a nawet z niektórymi pluszowymi bohaterami znanych im bajek. Wizyta w MBP w Jaśle rozbudziła w uczniach ciekawość książkami, w klasie wymyślili swoje hasło - Pierwszaki stawiają na książki!
Uczniowie wybrali nowy Samorząd
W ubiegłym tygodniu w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego . Kilka dni wcześniej uczniowie zapoznali się z listą kandydatów ubiegających się o tytuł przewodniczącego szkoły. Ostatecznie wybory wygrała Wiktoria Kozioł z klasy 8c, zastępcą został uczeń klasy 8a – Maciek Stefanik, natomiast Julka Lubaś z klasy 8b - została rzecznikiem. Gratulujemy!
Przytulamy się do drzew
Uczniowie Jedynki wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii "Przytul się do drzewa". Celem tej akcji jest zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uwrażliwienie na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Nasza miłość do lasów jest w stanie ochronić je przed niebezpieczeństwem. Mamy nadzieję, że drzewa podczas naszej obecności czuły się bezpiecznie, a i nasi uczniowie zyskali coś dla siebie – radość, spokój, harmonię wewnętrzną, odprężenie i beztroskę.
#straznicylasow
Co kryje ogród szkolny?
Młodzi Przyrodnicy nie zwalniają tempa. W tym tygodniu dosłownie wzięli ,,po lupę” szkolny ogród. Uzbrojeni w pęsety i lupy z chęcią przyglądali się roślinom i zwierzętom zamieszkującym szkolny ogród. Znalezione korzenie, nasiona, pióra, mchy i porosty a nawet pająki zostały dokładnie obejrzane pod lupami. Nie wszystko da radę zobaczyć gołym okiem, lupa to jeden z przyrządów jaki powinien mieć prawdziwy przyrodnik, wówczas żaden okaz mu niestraszny.
Deutsch macht Spaß! czyli Europejski Dzień Języków w naszej Jedynce
26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków - święto, które ma na celu promowanie różnorodności językowej i kulturowej w Europie. Języki obce są kluczem do zrozumienia i komunikacji z innymi kulturami. Nauka języków obcych otwiera przed nami nowe możliwości. Pozwala nam na lepsze porozumienie się z ludźmi z różnych krajów i odkrywanie ich historii, tradycji i kultury. Na naszych uczniów zawsze możemy liczyć. I tym razem wykazali się kreatywnością i chęcią do działania. Z entuzjazmem odpowiedzieli na propozycję projektu i zaprojektowali podkoszulki, które zachęcają innych do nauki języka niemieckiego. Brawa dla was za wasze niegasnące pokłady energii do działania.
Zrobili sobie książki
Uczniowie klasy 4a uczestniczyli w niezwykłych warsztatach pt. „Zróbmy sobie książkę” przeprowadzonych przez malarkę, graficzkę oraz ilustratorkę wielu książek dla dzieci, panią Elżbietę Wasiuczyńską. Spotkanie zorganizowane zostało przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach projektu „Biblio(TEKA) rozmaitości”. Pani Elżbieta przybliżyła naszym uczniom proces powstawania książki, rolę autora, ilustratora i wydawcy. Kolejnym etapem spotkania było stworzenie przez dzieci swoich własnych książek. W procesie tworzenia czwartoklasiści mogli liczyć na pomoc zaproszonego gościa. Powstały niezwykle piękne, kolorowe i ciekawe książeczki o intrygujących tytułach z fantastycznymi bohaterami. Na koniec odważniejsze dzieci zaprezentowały swoje książeczki klasie. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w spotkaniu.