Happy Thanksgiving!

W każdy czwarty czwartek listopada Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia, czyli Thanksgiving Day. To bardzo rodzinne święto, którego historia i tradycje sięgają początków XVII- tego wieku kiedy to grupa Pielgrzymów z Anglii uciekła do Nowego Świata w poszukiwaniu lepszego życia. Święto to zazwyczaj spędza się w gronie rodzinnym, a tradycyjną potrawę stanowi pieczony indyk. Momentem wieńczącym całe święto jest obfita kolacja w gronie najbliższych, podczas której dziękuje się Bogu za wszystko, co dobre.

Uczniowie klas 3a, 5b, 6a, 6c, 7b oraz 8b na lekcjach j.angielskiego zapoznali się z filmem przybliżającym historię i tradycje związane z obchodami Święta Dziękczynienia oraz z podstawowym słownictwem. Wspólnie udekorowali również drzewko wdzięczności ozdabiając je różnokolorowymi listkami w jesiennych barwach, na których zapisali za co są szczególnie wdzięczni w mijającym roku. Powstały piękne drzewka, które przypominać będą nam jak wiele dobrych rzeczy spotyka nas na co dzień.

Konkursy czytelnicze - rozstrzygnięte!

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przypadającego na październik, biblioteka szkolna ogłosiła konkursy czytelnicze mające na celu popularyzacja czytelnictwa, zaangażowanie czytelników do czerpania inspiracji z literatury oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych. 14 listopada nastąpiło ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki.
- „Drzwi do książki”  -  I miejsce zajęły ex aequo klasy: 3c i 2a,  II miejsce zajęły klasy: 3a i  2b, miejsce III klasa 3b

- "Zaczytany słonik" czyli imię dla bibliotecznej maskotki wygrała Kaja Mocek (kl. 3c) z propozycją: Czytolinek

- "Życzenia dla biblioteki" – wyróżnienie zdobyła Maja Nigborowicz (kl. 3a)

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole w dniu 20 listopada odbyły się obchody Dnia Praw Dziecka we współpracy z UNICEF. 20 listopada to wyjątkowy data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Nasza szkoła wspólnie z UNICEF uczciła tę wyjątkową datę i pokazała, że prawa dziecka są ważne dla naszej placówki. Okazujemy wsparcie wszystkim dzieciom na świecie, których prawa nie są respektowane! Uczniowie z Samorządu przeprowadzili ciekawe zajęcia przybliżające młodszym kolegom Konwencję o Prawach Dziecka, dzieci dostały również niebieskie serduszka z wypisanymi prawami. Starsze klasy na lekcjach wychowawczych utrwalały wiedzę na temat swoich praw w różnoraki sposób (m.in. wykonanie plakatu, rozwiązywanie quizów).

"Bycie sobą – najlepszą metodą!"

Miejska Biblioteka Publiczna w ramach projektu „Okamgnienie – wrażliwi na czytanie” zorganizowała 8 listopada 2023 r. konkurs literacko-artystyczny „Bycie sobą – najlepszą metodą!”, w którym wzięły udział uczennice naszej szkoły z klasy 4a, 4b i 5c. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dowolną techniką, z materiałów przygotowanych przez Organizatora, ilustracji do przeczytanego fragmentu książki „Jaszczurunia” Marty Guśniowskiej. Jury przyznało 3 miejsca i 3 wyróżnienia. III miejsce zdobyła Olga Rutana (kl. 5c), wyróżnienie dostała Maja Janas (kl.4a), wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki. Gratulujemy!

Nasi uczniowie biorący udział w tym konkursie wzięli również udział w spotkaniu z elementami warsztatu z Jolą Richter-Magnuszewską, ilustratorką książek dla dzieci, m.in. „Jaszczuruni” M. Guśniowskiej. Uczestnicy dowiedzieli się, jak została ilustratorką i w jaki sposób tworzy ilustracje oraz poznali różne techniki tworzenia prac. Na koniec wykonali abstrakcyjne obrazy z kolorowych ścinków papieru. To było ciekawe i bardzo inspirujące spotkanie.

Czyściochowe przygody

Czyściochowa Akademia to ogólnopolski program edukacyjny, którego celem jest kształtowanie i utrwalanie nawyków higienicznych u dzieci oraz edukacji w zakresie budowania odporności. Uczniowie kl. 2a zakończyli realizację programu, w czasie którego przeżywali niezwykłe przygody z Czyściochami, bohaterami bajek i słuchowisk. Każdy Czyścioch uczył i przypominał uczniom, jak należy dbać o higienę jamy ustnej, nosa i ucha, o czystości dłoni, zasad korzystania z toalety, mycia ciała oraz pielęgnacji skóry. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w turnieju , który sprawdzał ich wiedzę. W nagrodę każdy otrzymał dyplom oraz przypinkę Czyściochowej Akademii. Od dziś każdy uczeń 2a o higienę zawsze dba!

Dzielimy się uśmiechem :)

W  naszej szkole wszystkie klasy I – III przystąpiły do programu „Dziel się uśmiechem”. To już jego 11 edycja. Uczniowie  poznają zasady prawidłowej higieny jamy ustnej, a także dowiadują się w 4 prostych krokach jak zapobiegać próchnicy zębów. Działania edukacyjne podejmowane w ramach akcji mają utrwalać u dzieci właściwe nawyki oraz zmniejszać skalę problemu próchnicy.  Od 5 lat ambasadorką programu jest Magdalena Różczka, aktorka i działaczka społeczna.
Materiały dla uczniów zostały stworzone przez Mars i Polski Czerwony Krzyż we współpracy z ekspertami z PTS oraz PTSD i wpisują się w podstawę programową.
Życzymy naszym uczniom pięknego uśmiechu, który niech będzie znakiem radości, ale też symbolem zdrowia!

„Jestem z tych, którzy wierzą, że nauka jest czymś bardzo pięknym” /Maria Skłodowska-Curie/

Już kolejny rok z rzędu w listopadzie (miesiącu urodzin noblistki) uczniowie wybranych klas są zapoznawani z życiem i odkryciami Marii Skłodowskiej - Curie. W tym roku lekcje odbyły się w klasach: 1a, 4a, 7b oraz 8b. Uczniowie dokładnie zapoznali się z życiem tej wielkiej Polki oraz jej odkryciami, zgłębili zjawisko promieniotwórczości. Dzieci z klas młodszych poznały nowe słowa, życiorys M.Skłodowskiej oraz jej wkład w światową naukę. Uczniowie oglądali również prezentacje, filmy, rozwiązywali krzyżówki i wykreślanki, a najmłodsi z chęcią kolorowali wizerunek noblistki.

Koncentracja, koordynacja - to ważne umiejętności

Jesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku inspirująca  do ciekawych zajęć plastycznych. Przekonali się o tym uczniowie  klasy 1b, którzy na zajęciach dodatkowych ochoczo wykonali „jesienne drzewka”. Swoją pracę rozpoczęli od stworzenia pnia z przygotowanych drucików. Następnie uformowali koronę drzewka, którą przyozdobili rodzynkami, co było już samą przyjemnością. Podczas wykonywania tego zadania pierwszoklasiści nie tylko ćwiczyli małe rączki, ale także koordynację wzrokowo-ruchową oraz koncentrację uwagi.

Zrównoważona dieta to klucz do pełni energii i dobrej formy...

.....wiedzą o tym w szczególności uczniowie naszej szkoły, którzy 7 listopada podczas spotkania z panią dietetyczką z gabinetu Bonne Sante, mieli okazję zgłębić tajniki zdrowego, mądrego planowania posiłków. Podczas spotkania uczniowie klas 7a,7b,7c oraz 6a dowiedzieli się o szkodliwych skutkach nadmiernego spożycia cukru oraz o tym, jak prawidłowo czytać etykiety na opakowaniach produktów spożywczych. Pani dietetyk zwróciła również uwagę na pułapki ukryte w niektórych produktach, które mogą prowadzić do nadwagi i innych problemów zdrowotnych. Przestrzegła również młodzież przed spożywaniem napojów energetycznych i ich negatywnym wpływie na zdrowie młodych ludzi.

Nasi uczniowie z zainteresowaniem poznawali tajniki komponowania zdrowych posiłków, uwzględniając różnorodność składników odżywczych. Dietetyczka akcentowała, że zdrowa dieta nie oznacza rezygnacji z ulubionych smaków, lecz raczej umiejętne ich dostosowanie i zrównoważenie.
Wartość edukacyjna tej lekcji była nieoceniona. Uczniowie opuścili klasę z większą świadomością wpływu żywienia na ich zdrowie oraz umiejętnościami, które pozwolą im podejmować mądre decyzje żywieniowe w przyszłości. Dzięki wizycie dietetyczki zrozumieliśmy, że zdrowa dieta to nie tylko kwestia teraz, ale także inwestycja w długotrwałe dobre samopoczucie i zdrowie.

Konkurs na plakat rozstrzygnięty

Rozstrzygnięto szkolny konkursy plastyczny dla klas IV- VIII. Tematem konkursu był plakat nawiązujący do tematyki ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA 1918 R. Jury konkursowe przyznało następujące miejsca:
Klasy IV-VI:
I miejsce – Olga Rutana (kl.5c)
II miejsce – Aleks Filip (kl.6a)
III miejsce - Nicole Lipka (kl.6c)

Klasy VII-VIII:
I miejsce – Wiktor Leśniak (kl.8b)
II miejsce – Emilka Jędryczka (kl.7b)
III miejsce - Karolina Bochnowska (kl.7c)

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wszystkim biorącym udział.

Uwaga konkurs!

Szczegóły w regulaminie: