Konkurs plastyczny "Moje pasje" – rozstrzygnięty!

Znamy już wyniki szkolnego konkursu plastycznego „Kocham to, co robię i robię to, co kocham. Moje pasje – konkurs plastyczny” przeprowadzonego w ramach JLN z Orlenem. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie miejsc w naszym mieście, w których młodzież może spędzać wolny czas i realizować swoje pasje i zainteresowania - w najciekawszy i najbardziej kreatywny sposób. Każda z prac prezentowała wyjątkową wizję i interpretację tematu, co świadczy o wysokim poziomie plastycznym uczestników. Było zauważalne, że uczestnicy włożyli dużo serca i zaangażowania w swoje prace, a ich sposoby przedstawienia ulubionych miejsc były niezwykle różnorodne.
Oto nagrodzeni:
Kategoria klas 3-5: 1 miejsce – Kinga Szafarz (5b), 2 miejsce – Olga Rutana (5c), 3 miejsce – Zuzanna Michalska (3a), wyróżnienie: Wiktoria Zygmunt (4b).
Kategoria klas 6- 8: 1 miejsce – Agata Główka (6c), 2 miejsce -  Franciszek Kurowski (6b), 3 miejsce - Karolina Bochnowska (7c), wyróżnienie: Martyna Lazar (7c).
Gratulujemy!

Mydło wszystko umyje

Uczniowie klas 8 w ramach lekcji chemii wykonywali mydło własnej produkcji. Mydła to sole wyższych kwasów tłuszczowych i sole metali. Pierwsze z nich znalazły zastosowanie już w 2800 roku p.n.e., w Babilonii. Wówczas było używane głównie do prania dziś w naszych domach nie wyobrażamy sobie życia bez mydła, które służy przede wszystkim do codziennej higieny. Mycie rąk jest bardzo ważne, pomaga pozbyć się wielu wirusów i bakterii z którymi mamy do czynienia. Najnowszym ,, wynalazkiem” są mydła w płynie, my postanowiliśmy wykonać mydła w kostce z bazy glicerynowej, barwników oraz olejków zapachowych. Było kolorowo i pachnąco, a mydełka zasiliły domowe środki higieniczne.

El Día E - świętujemy Dzień Języka Hiszpańskiego!

Dnia 22 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy po raz pierwszy Dzień Języka Hiszpańskiego. Z tej okazji został zorganizowany przez Panią Anetę Pałucką Szkolny Quiz Wiedzy o Hiszpanii na platformie kahoot. Do zabawy zaproszone zostały dwuosobowe zespoły z klas IV-VIII, które zacięcie walczyły o zwycięstwo. Emocji nie brakowało! A tak przedstawiają się ostateczne wyniki quizu:
I miejsce klasa 7b – Wiktoria Pytlowany i Franciszek Myśliwiec
II miejsce klasa 6c – Maria Barańska i Kacper Mikrut
III miejsce klasa 7a – Iga Romanek i Aleks Kosiba

Wszyscy uczniowie, którzy stanęli na podium otrzymali nagrody prosto z Hiszpanii :-) Dodatkowo zwycięska drużyna otrzymała nagrodę dla klasy. Uczniowie wykazali się naprawdę dużą wiedzą na temat kultury, kuchni, zwyczajów, sztuki, geografii, a także sportów w Hiszpanii. Na wszystkich uczestników konkursu czekał hiszpański poczęstunek. Były tapas, magdalenas, polvorones, tarta de Santiago, nachosy, a nawet pyszne churros con chocolate…
O przepiękną dekorację w barwach Hiszpanii, która idealnie wprowadzała wszystkich w niepowtarzalny nastrój hiszpańskiej fiesty, zadbały uczennice klas 4b, 6c i 7b. ¡Que viva España!

Chcemy pamiętać, by nigdy nie pozwolić rozprzestrzenić się złu...

Społeczno-edukacyjna akcja Żonkile, upamiętniająca rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, już na stałe zagościła w kalendarzu naszej szkoły. W tym roku obchodziliśmy  81 rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Podczas lekcji historii, lekcji wychowawczych i na informatyce uczniowie zgłębiali temat największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej - dzięki materiałom przygotowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Niektóre klasy brały udział w lekcjach online prowadzonych przez pracowników warszawskiego muzeum. Uczniowie samodzielnie wykonywali papierowe żonkile – symbol powstania, a także łącząc historię ze współczesnością – kodowali żonkile. Tego typu przedsięwzięcia kultywują pamięć o wspólnej historii Żydów i Polaków i pomagają pamiętać o tym, by nigdy nie pozwolić rozprzestrzenić się złu.

Cyja, kaloryfer, zmarszczka..

Akordeon – bo o nim mowa - to piękny instrument. Wie to Wojtek Musiał, uczeń klasy 7b, który od kilku lat gra na tym instrumencie. Chcąc przybliżyć historię i budowę akordeonu - przygotował prezentację teoretyczną i praktyczną dla swoich kolegów z klasy. Uczniowie dowiedzieli się  co w akordeonie gra, co jest jego najważniejszą częścią, gdzie powstawały pierwsze instrumenty działające na takiej samej zasadzie, a także poznali nazwiska światowej sławy akordeonistów. Oczywiście najciekawszą częścią tej muzycznej lekcji był pokaz gry po której Wojtek zebrał gromkie brawa od kolegów! Gratulujemy talentu!

Witaj Maj, Trzeci Maj!

Tegoroczne uroczystości związane z obchodami 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny odprawioną na płycie jasielskiego rynku. Po jej zakończeniu uczestnicy udali się do Parku Miejskiego, gdzie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, odegrano hejnał Miasta Jasła, a także odczytano apel pamięci, w którym przywołano postaci twórców “Ustawy Rządowej” uchwalonej 3 maja 1791 r. przez Sejm Wielki. Poczet Sztandarowy SP1 też oczywiście brał udział w uroczystościach. Naszą szkołę reprezentowali: Alicja Leśniak, Wiktoria Pec, Weronika Mokrzycka, Maja Kilar, Oliwia Dziedzic, Zuzanna Sarna, Wiktor Leśniak, Maciej Biernacki i Franciszek Kurowski. Dziękujemy im za piękne i godne reprezentowanie całej szkolnej społeczności.

Konstytucja trudne słowo, lecz z łatwością wytłumaczę - prawa, wolność, obowiązki to oznacza – nie inaczej

W ostatnich dniach kwietnia, tuż przed zbliżającym się Świętem Narodowym Trzeciego Maja, nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w obchody tego ważnego dla Polski święta. Podczas lekcji wychowawczych wszystkie klasy  miały możliwość  przypomnienia  sobie historycznego wydarzenia, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 maja oraz uświadomienia sobie jego znaczenia. Obejrzały film  prezentujący Preambułę, genezę Konstytucji 3 maja oraz budowę ustawy rządowej. Wychowawcy w czasie lekcji podkreślali też wpływ obrazu Jana Matejki: „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” na odbiór przez Polaków  tego doniosłego faktu z historii Polski. Duże wrażenie zrobił na wszystkich film edukacyjny  ożywiający postacie przedstawione na płótnie wielkiego mistrza, a także zaprezentowanie garści ciekawostek związanych z powstawaniem i zaprezentowaniem społeczeństwu polskiemu obrazu Jana Matejki w 1891 roku. Młodych obywateli zaciekawił też  fakt ustanowienia Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz przyczyny zakazu obchodzenia tej rocznicy w trudnych chwilach naszej narodowej historii. Nawiązując do współczesności, uczniowie przedstawiali propozycje ciekawych, oryginalnych form uczczenia tego święta.

Społeczność szkolna wzięła też udział w akcji Samorządu Uczniowskiego „Moja flaga”, robiąc sobie - indywidualnie lub z rodziną zdjęcia z flagą Polski. Uczciła w ten sposób Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej który obchodzimy 2 maja. Natomiast uczniowie klasy 3b uczcili święto w bardzo wyjątkowy sposób - dzieci wzięły udział w warsztatach tkackich w Muzeum Regionalnym w Jaśle. Na tych bardzo ciekawych zajęciach trzecioklasiści spróbowali swoich sił w tkaniu, co jak się okazało, nie było takie trudne!

Sukces Siatkarzy SP1 w Jaśle w Półfinale Wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej

23 kwietnia w Szkole Podstawowej Nr 2 w Strzyżowie odbył się Półfinał Wojewódzki IMS w Piłce Siatkowej Chłopców. Nasi chłopcy po zwycięstwie z SP 1 Brzozów i porażce z drużyną gospodarzy w finale, zajmują II miejsce i uzyskują prawo gry w turnieju barażowym o prawo gry w finale wojewódzkim w którym wystąpią najlepsze cztery zespoły z województwa podkarpackiego.
Skład drużyny: Oskar Pawłowicz (kl.8a), Kacper Witkoś (kl.6a), Maciek Szumlański (kl.6a), Aleks Kosiba (kl.7a), Maciek Stefanik (kl.7a), Kacper Magnowski (kl.8a),  Adam Pętlak (kl.8b), Kacper Turek (kl.8b), Piotr Ochała (kl.7b), Filip Dąbrowski (kl.6a), i Bartosz Szczerba (kl.7d)
Ogromne gratulacje!

Kulinarna pasja uczennic naszej szkoły!

Uczennice klasy 8b - Nikola Piątkowska oraz Rosanna Di Profio zostały wyróżnione w konkursie gastronomicznym zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 3 w Jaśle.  Celem konkursu było nie tylko promowanie potraw kuchni podkarpackiej, ale także rozwijanie praktycznych umiejętności gastronomicznych. Uczniowie mieli za zadanie przygotować specjał kuchni podkarpackiej "Proziaki", korzystając z określonej receptury oraz składników dostarczonych przez organizatora. Konkurs nie tylko umożliwił uczniom wykazanie się talentem kulinarnym, lecz także stanowił doskonałą okazję do nauki, wspólnego działania, integracji młodzieży oraz promocji utalentowanych uczestników.

Sukcesy w konkursie "Science Around Us"

Znamy już wyniki tegorocznej X edycji Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego o tematyce ekologicznej "Science Around Us". Test konkursowy, z którym zmierzyło się aż 101 uczniów z osiemnastu szkół podstawowych powiatu jasielskiego sprawdzał znajomość słownictwa z zagadnień na temat różnego rodzaju zanieczyszczeń. Film na którym bazował test konkursowy był sporym wyzwaniem pod względem językowym ponieważ zakres słownictwa wykraczał poza materiał podstawy programowej dla szkoły podstawowej.Wszyscy uczestnicy włożyli wiele trudu w przygotowanie do konkursu dzięki czemu mogą poszczycić się sporymi osiągnięciami. Wśród nagrodzonych znaleźli się:
- Martyna Berkowicz (6c) oraz Nicole Lipka (6c) – laureatki 1 miejsca,
- Lena Sroka (4a), Hanna Szetlak (6a) – laureatki,
- Jakub Michalski (4a), Olga Rutana (5c), Mateusz Rospond (6a), Julia Zamorska (6b) – finaliści
Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Światowy Dzień Ziemi z Boreaszem i Heliosem

W tym roku Światowy Dzień Ziemi w naszej społeczności szkolnej świętowały dzieci z klasy 2a wraz z Wiktorią, Mają oraz Nikolą – uczennicami realizującymi projekt JLN z ORLENEM. Dziewczyny przybliżyły dzieciom tematykę swojego projektu pt: „Z Boreaszem i Heliosem przez życie, czyli jak mieszkańcy jasła wykorzystują energię odnawialną?”. Ale również drugoklasiści sami podawali przykłady jak można i co trzeba robić, aby dbać o naszą matkę – Ziemię. Na koniec korzystając z ładnej i słonecznej pogody odbyła się zabawa ruchowa z piłkami na szkolnym placu zabaw.

Zburzone nienawiścią – wydźwignięte pracą

Dzięki uprzejmości Muzeum Regionalnego w Jaśle uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z dokumentem historycznym o zniszczeniu Jasła w czasie II wojny światowej jeszcze przed jego internetową premierą. ”Jasło 44” to świadectwo tragedii tamtych dni, relacje naocznych świadków, rozmowy z ekspertami oraz historykami. Wiele uwagi poświęcono Walterowi Genzowi, okupacyjnemu  staroście jasielskiemu. To on odpowiada za wysiedlenie i spalenie 15-tysięcznego miasta. Po wojnie to Jasło stało się najbardziej zniszczonym miastem w całej Europie. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem, skupieniem i w ciszy obejrzeli dokument. To była naprawdę ważna i pouczająca lekcja historii, która na długo zapadnie w pamięć.