Zapraszamy na obchody Światowego Dnia Języka Hiszpańskiego

Zapraszamy na Dzień Języka Hiszpańskiego, który odbędzie się w naszej szkole w poniedziałek - 22 kwietnia!

Szczegóły w załączniku.

Kolejna nagroda dla Frania - młodego fotografa

W Generatorze Nauki w Jaśle odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu fotograficznego „Natura wokół nas”. Celem konkursu było zaprezentowanie na fotografiach piękna obszaru dorzecza Wisłoki i ciekawych miejsc przyrodniczych oraz zachęcenie do zainteresowania się środowiskiem przyrodniczym. Jednym z laureatów konkursu został uczeń naszej szkoły - Franciszek Kurowski (kl.6b). Gratulujemy!

Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza

Uczniowie klas 1 a, 2,a i 2 b uczestniczyli w niezwykłym pokazie - rewii na lodzie. To wspaniałe widowisko teatralne na lodzie  Magic Story on Ice - Lodowa Baśń przeniosła naszych uczniów w magiczny świat. Piękne stroje, świetna oprawa muzyczna, dynamiczna choreografia , pokaz ognia i akrobacji na szarfie oraz niezwykłe umiejętności łyżwiarzy sprawiły, iż uczniowie z zaciekawieniem śledzili przygody Sindbada. Był to wspaniały czas niezapomnianych przeżyć, które z pewnością na długo pozostaną dzieciom w pamięci.

Młodzieżowe pomysły na siebie i miasto

Jaki masz wpływ na Twoje miasto? Jak Twoje pomysły zamienić w działanie? Jak możesz wzmocnić siebie, żeby łatwiej działać z innymi? Na te i inne pytania dotyczące wpływu młodych na swoje miasto odpowiadali uczniowie klasy 7b, którzy wzięli udział w warsztatach „Miasto Młodych”. Organizatorem warsztatów była Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle we współpracy z Generatorem Nauki GEN. W pierwszej części warsztatów rozmawiano o tym jak zacząć “coś” od zera, mając tylko marzenia/idee/pomysły i chęci oraz jak szukać sojuszników, a działania tworzyć tak, by odpowiadały potrzebom. W drugiej części warsztatów młodzież skupiła się na własnych kompetencjach miękkich, takich jak komunikatywność, asertywność, organizacja czasu i pracy, dostosowywanie się do zmian, współpraca w grupie, inteligencja emocjonalna. Uczniowie poznali także strategie wspierające rozwój odporności psychicznej, a także umiejętność radzenia sobie z trudnościami i troski o siebie samego.

II Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci z Europe Direct Rzeszów. Przystanek – Ziemia!

W nawiązaniu do przypadającego 2 kwietnia Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci nasza szkoła włączyła się w akcję czytania na głos uczniom i uczennicom fragmentów książek podejmujących tematy dotyczące przyrody, ekologii, zmian klimatycznych. Dla podkreślenia tematyki uczniowie klas drugich i trzecich w dniu 4 kwietnia ubrali się na zielono.

Inicjatywa ma za cel ukazać literaturę jako sposób na zapoznanie się młodych ludzi z bogactwem kultury europejskiej oraz przyczynić się do wyposażenia uczniów w odpowiedni zestaw umiejętności, aby poprzez czytanie mogli stawić czoło bieżącym wyzwaniom społecznym i osobistym.

Hast du ein Haustier?

Na czwartkowych zajęciach z języka niemieckiego uczniowie klasy 3c odpowiadali na pytanie "Czy masz zwierzątko domowe?". Jak zwykle pracowicie i wytrwale powtarzali nowe słówka, zapamiętując ich wymowę. Brawo dla Was! Jesteście Toll! Prima! Und einfach GENIAL!

III miejsce w półfinale wojewódzkim

Reprezentacja chłopców klas 6 brała udział w półfinale wojewódzkim, który odbywał się w SP nr14 w Krośnie. Oprócz naszego zespołu na turniej zjechały reprezentacje szkół z całego województwa. Finalnie – nasi koszykarze stanęli na podium zdobywając zaszczytne III miejsce.
Skład drużyny - Maciej Szumlański, Filip Dąbrowski, Szymon Banach, Adam Nowak, Dawid Kędzior, Aleksander Aszyk, Szymon Nigborowicz, Kacper Witkoś, Kacper Mikrut, Piotr Byś, Jakub Gorczyca. Trener: Oktawian Flis
Radzie Rodziców dziękujemy za sfinansowanie wyjazdu na turniej, a chłopakom i trenerowi serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy do udziału w konkursie

Regulamin w załączniku:

Pomaluj świat… na niebiesko :)

Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ w 2007r. W naszej szkole obchody zainicjowali uczniowie z Samorządu Szkolnego – a celem ich akcji było podniesienie świadomości uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z tym zaburzeniem. Motywem obchodów jest kolor niebieski, który jest kolorem solidarności z autyzmem. Na całym świecie, także w Polsce, tego dnia - urzędy i siedziby różnych organizacji podświetlane są tym kolorem, w szkołach uczniowie przychodzą ubrani na niebiesko. W SP1 właściwie nawet nikt przebierać się nie musiał, bo szkolne mundurki mają piękny niebieski kolor, przypadek? ;)

Lampą i sercem rozświetlał ludziom życie

Wszyscy znamy postać Ignacego Łukasiewicza, jego osiągnięcia i zasługi. Uczniowie klasy 7b z okazji  202 rocznicy jego  urodzin mieli okazję wziąć udział w warsztatach dotyczących "czarnego złota". W Generatorze Nauki odbyła się prelekcja i prezentacja akcesoriów związanych z wydobyciem ropy prowadzona przez edukatorów z Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Uczniowie dowiedzieli się w jakich dziedzinach życia ropa naftowa jest surowcem niezbędnym, zaznajomili się z wieloma ciekawostkami z życia Łukasiewicza oraz mogli "na własny nos" poznać zapach ropy naftowej czy czystej nafty. Nie obyło się też bez praktycznych elementów zajęć - mogli zbadać gęstość ropy i porównać ją z gęstością wody. Dużym zainteresowaniem cieszył się model kiwona i przeróżne modele lamp naftowych - wzbudziło to refleksje jak cenny jest prąd i światło w naszych domach. Aczkolwiek lampy były piękne!

Que viva España..olé!

Wraz z przedszkolakami z grupy „Krasnale” z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Jaśle przenieśliśmy się do słonecznej Hiszpanii, wykonując przepiękne kolorowe wachlarze - symbole Hiszpanii. Małym artystom towarzyszyli nasi niezastąpieni uczniowie – przebrani w tradycyjne stroje hiszpańskie i meksykańskie. Dzielny Zorro, piękne tancerki flamenco i uśmiechnięci Meksykanie w kolorowych sombreros wzbudzili duże zainteresowanie wśród naszych gości. Dziękujemy przedszkolakom za przybycie, miło nam było gościć Was w progach naszej Szkoły. Hasta pronto, amigos!

Der schönste Osterhase :)

W odpowiedzi na zaproszenie konkursowe nasi utalentowani uczniowie stworzyli przepiękne kartki wielkanocne, których przewodnim artystycznym aspektem był zajączek wielkanocny. Całość uzupełnia akcent językowy - życzenia i hasła w języku niemieckim. Na uwagę zasługuje fakt, że tego niełatwego zadania podjęli się też uczniowie z klas młodszych, dorównując pracowitością i zapałem swoim starszym kolegom. Te plastyczne arcydzieła można podziwiać na gazetce ściennej na II piętrze naszej szkoły.

Oto lista nagrodzonych:
Klasy I-III:
I miejsce -  Maja Styczyńska (kl.3a)
II miejsce - Krzysztof Gajda (kl.2a)
III miejsce - Anastazja Pikuła (kl.2a)
Wyróżnienia: Agata Dobrowolska (kl.3a), Maja Nigborowicz (kl.3a), Zuzanna Michalska (kl.3a), Aleksander Zamorski (kl.2a)

Klasy VII -VIII:
I miejsce -  Julia Tomkiewicz (kl.7b)
II miejsce -  Martyna Lazar (kl.7c)
III miejsce - Kornelia Tokarz (kl.7d)
Wyróżnienie – Maja Florek (kl.8b)

Wszystkim uczestnikom gratulujemy zapału i ciekawych pomysłów!