Pytania o przyszłość

Kim chcę zostać w przyszłości? – takie pytanie stawiają sobie uczniowie klas ósmych. Niełatwo na nie odpowiedzieć. Dlatego szkoła podejmuje różne działania, które pomagają uczniom dokonać właściwego wyboru. Jednym ze sposobów wsparcia uczniów w planowaniu swojej ścieżki edukacyjno – zawodowej są warsztaty zawodoznawcze, które mają na celu przygotowanie uczniów do podjęcia trafnych decyzji, do wyboru szkoły zgodnej z zainteresowaniami i uzdolnieniami.

Szkoła pamięta

XXII Dzień Papieski

W niedzielę, 15. 10. 2023 r., obchodziliśmy, już po raz XXII - Dzień Papieski. Obchodom towarzyszyło hasło: „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Tego dnia, nasi uczniowie należący do SKC brali udział w zbiórce pieniędzy przy kościele farnym na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Fundacja ta prowadzi program wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży pochodzącej z małych miejscowości. W tym roku pomocą objętych jest ok. 2000 osób. Dziękujemy uczniom za poświęcony czas!

Chlorofile, ksantofile i karotenoidy w jesiennych liściach

Uczennice klasy 6 i 7 obecne na zajęciach dodatkowych postanowiły bliżej zająć się barwami jesieni. Dziewczyny postanowiły sprawdzić jakie kolory można odnaleźć w liściach. Pierwszym etapem doświadczenia było zrobienie kolumn chromatograficznych i wyizolowanie próbek. Następnie wyekstrachowane próbki wpuszczono do kolumny chromatograficznej. Przeprowadzone doświadczenie pozwoliło na wydzielenie chlorofilów, ksantofili i karotenoidów, które znajdują się liściach. Barwniki te odpowiedzialne są za piękne, jesienne kolory liści.

250 rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej

Świętując rocznicę utworzenia KEN, uczniowie klas 1-3 przyjrzeli się różnym tematom związanym ze szkołą. Pierwszaki, które zaczynają swoją szkolną przygodę, przygotowały prace plastyczne przedstawiające ich wymarzoną szkołę. Uczniowie klas drugich swoją uwagę poświęcili osobie nauczyciela, a szczególnie modzie nauczycielskiej. Wyszukiwali informacje i zdjęcia obrazujące, jak dawniej ubierali się i wyglądali nauczyciele. Te wiadomości zestawili z własnymi projektami  ubioru dzisiejszego nauczyciela. Małymi poetami stali się uczniowie klas trzecich, którzy ułożyli wiersze i rymowanki o szkole i nauczycielu. Podsumowaniem  świętowania rocznicy  utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w klasach 1-3 był krótki apel dla uczniów prezentujący najważniejsze dokonania i osiągnięcia KEN.

Uczniowie klas 4-8 podczas lekcji z wychowawcą przypomniały sobie historię uchwalenia KEN. Wychowankowie mieli też możliwość prześledzenia, kiedy i w jaki sposób obchodzi się Dzień Nauczyciela w różnych państwach oraz, jakie ważne dla danego kraju wydarzenie upamiętnia to święto. Dla uczniów zainteresowanych sztuką plastyczną zorganizowano szkolny konkurs plastyczny na reklamę lub plakat ulubionego przedmiotu w szkole. Wiedza i wyobraźnia nie dają zamknąć się w określonych ramach. W formie plakatu uczniowie wyróżnili przedmioty szkolne, które ich pasjonują. Samorząd Uczniowski obdarował każdego nauczyciela jabłkiem z zamieszczoną na nim sentencją, dziękując za dotychczasową pracę i życząc dużo zdrowia i sił do dalszej pracy!

Czy można ukraść księżyc?

Uczniowie klas 1-3 obejrzeli teatrzyk kukiełkowy pt. "O dwóch takich, co ukradli księżyc" na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego. Młodzi widzowie z zainteresowaniem śledzili losy dwóch leniwych braci ; Jacka i Placka, którzy nie chcieli pracować. Postanowili ukraść księżyc, by go sprzedać i mieć pieniądze. W czasie podróży, w poszukiwaniu księżyca spotykają wiele różnych postaci, które przemieniają ich serca. Spektakl dostarczył dzieciom niezapomnianych wzruszeń, a za piękny występ aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Zapraszamy!

Szczegółowe informacje w załączniku:

Nowe technologie w służbie edukacji

11 października uczniowie klas 7 i 8  wzięli udział w projekcie "Innowacyjna Historia - nowe technologie w służbie edukacji" realizowanym pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Celem projektu było rozpowszechnienie nowych technologii jako skutecznego i angażującego narzędzia edukacyjnego. Młodzież brała udział w projekcji dwóch filmów prezentujących wydarzenia z historii Polski: „Kartka z Powstania” (Powstanie  Warszawskie) oraz „Wiktoria 1920” (wojna polsko-bolszewicka). Oba seanse zrealizowane były w technologii wirtualnej rzeczywistości, dzięki czemu uczniowie mieli poczucie osobistego uczestnictwa w oglądanym wydarzeniu. Była to bardzo cenna i ciekawa lekcja historii.

Z wizytą w lokalnym przedsiębiorstwie

5 października br. uczniowie z kl. 6b i 6c biorący udział w projekcie "Młodzież i Przedsiębiorczość - VI edycja miejska" wzięli udział w wizycie studyjnej w jasielskich przedsiębiorstwie. Celem wyjazdu uczniów były zakłady produkcyjne w Skołyszynie i Przysiekach Fabryki Armatur Jafar S.A. Uczestnicy wyjazdu mogli zapoznać się z procesem produkcyjnym, zaopatrzeniem w surowce, magazynowaniem produktów gotowych i zatrudnianiem pracowników. Wizyta w przedsiębiorstwie była bardzo praktycznym elementem projektu ukazującym namacalny wymiar lokalnej przedsiębiorczości, zakresu działania przedsiębiorstw z naszego sąsiedztwa oraz potrzeb lokalnego rynku pracy i biznesu. To była bardzo interesująca i pouczająca wizyta.

Zdrowe jedzenie w kolorach jesieni

Kolorowa jesień zawitała do klas 2. Uczniowie realizując tematy o warzywach i owocach, które królują teraz w naszych ogródkach i sadach postanowili przygotować pyszne zdrowe śniadanie. Każdy uczeń wybierał te produkty, które lubi najbardziej. Powstały  kolorowe, a przede wszystkim zdrowe kanapki, które uczniowie zjedli ze smakiem podczas wspólnego posiłku. Na podsumowanie tematów o wartościach odżywczych produktów uczniowie kl. 2a i 2b spotkali się z panią dietetyk z gabinetu Bone Sante, która uświadomiła dzieciom, jak dużo cukru zawierają produkty uwielbiane przez nich np. żelki.. Uczniowie otrzymali także kilka przepisów na smaczne i zdrowe przekąski. Teraz już każdy wie, jak dbać o swoje zdrowie!

Szkolna biblioteka zaprasza!

Prawo w biznesie - ten trudny temat zgłębiają nasi uczniowie

W dniu 2.10.2023 r. w naszej szkoły odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu "Młodzież i Przedsiębiorczość - VI edycja miejska". Tym razem uczniowie zajęli się tematyką prawa w biznesie. Rozmowy uczniów rozpoczęły się od wizyty na bezludnej wyspie i stworzenia od podstaw jej ustroju i obowiązujących praw. Następnie młodzi adepci przedsiębiorczości poznali źródła prawa, funkcje prawa i gałęzie prawa polskiego. Zajęcia oprócz dyskusji trenera z uczniami uzupełniane były materiałami multimedialnymi i pracą własną uczniów.