Dostaliśmy podziękowanie

Pimpuś Sadełko oczami Emilki

Emilka Jędryczka z klasy 6b - zdobyła nagrodę w XVI Przeglądzie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży. Kolejna edycja dotyczyła twórczości Marii Konopnickiej i nosiła tytuł „Czy to bajka czy nie bajka?” Twórczość pisarki zainspirowała Emilkę do stworzenia pracy do utworu „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”. Gratulujemy Emilce i życzymy dalszych sukcesów!

Poetka trudnych czasów

W ramach zajęć świetlicowych, uczniowie klas drugich i trzecich wysłuchali lekcji muzealnej on-line pt. „Życie i twórczość patriotyczna Marii Konopnickiej”. Pan Paweł Bukowski - Dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu przedstawił dzieciom postać najwybitniejszej polskiej poetki i pisarki, której twórczość wyrastała w specyficznej sytuacji zaborów, w atmosferze przygnębienia wywołanej upadkiem powstania styczniowego. Po przybliżeniu postaci Marii Konopnickiej, uczniowie wysłuchali jej najbardziej znanych utworów dla dzieci, a następnie wykonali ilustracje do wybranego przez siebie wiersza.

Drugie życie śmieci

W dniu 5 grudnia trzecioklasiści uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym przeprowadzonym przez pracowników firmy Kreatus Sp. z o. o. w ramach projektu Eko - tożsamość polsko-słowackiego pogranicza. Spotkanie składało się z prelekcji na temat segregacji śmieci oraz warsztatów, na których dzieci dowiadywały się jakie są możliwości ich przeróbki. Na koniec zajęć każdy uczeń otrzymał  pamiątkowy ekologiczny pakiecik.

"Kolorowy potwór" wcale nie jest zły

To, że oprócz psa - książka jest najlepszym przyjacielem człowieka dobrze wiedzą uczniowie klasy 1a i 1b. Dlatego z chęcią uczestniczyły w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. W trakcie spotkania dzieci rozmawiały o emocjach, rozpoznawały je i nazywały. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali książki pt. „Kolorowy potwór” opowiadającej o perypetiach emocjonalnych sympatycznego potworka. Chętnie też odpowiadały na pytania, opowiadały o swoich uczuciach, a na koniec kolorowały swojego nowego przyjaciela.

Mały wielki pływak

Miło nam poinformować, że Szczepan Myśliwiec - uczeń klasy 1b, zajął III miejsce w XX Mistrzostwach Polski FAMILY CUP w pływaniu. Serdecznie młodemu pływakowi gratulujemy!

Spotkanie z Mikołajem w krainie czekolady

Uczniowie z klasy 4b i 5b pojechali do Pijalni Czekolady w Korczynie na spotkanie z Mikołajem. To słodkie miejsce, wręcz kapiące czekoladą baaardzo się wszystkim spodobało. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób ziarna kakaowca zamieniają się w czekoladę, jakie są odmiany czekolady i jakie ma ona właściwości. Po dawce słodkiej wiedzy nastąpiła część praktyczna: każdy sam zrobił tabliczkę czekolady, a także udekorował czekoladowego mikołaja! Wisienką na torcie było spotkanie z Mikołajem i odebranie z jego rąk prezentów i..... „w wyniku starannej, całorocznej obserwacji elfów, renifera Rudolfa i Świętego Mikołaja”  certyfikatu "Grzecznego Dziecka" :)

Muzyczne opowieści

Uczniowie klas 1-3  uczestniczyli w koncercie organizowanym przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. W. Lutosławskiego w Jaśle. Podczas koncertu swoje zdolności muzyczne prezentowali uczniowie  szkoły muzycznej, którzy zachwycili młodą publiczność ciekawą interpretacją utworów i biegłą umiejętnością gry na różnych instrumentach.  Słuchacze mieli niecodzienną możliwość poznania budowy i brzmienia  instrumentów strunowych i dętych. Nasi  uczniowie, którzy wykazali się bardzo dobrą umiejętnością słuchania mogli pochwalić się swoją wiedzą podczas quizu muzycznego.  Dodatkową atrakcję stanowiły popisy muzyczne w wykonaniu nauczycieli i uczniów PSM.  Spotkanie dostarczyło wiele subtelnych wzruszeń i przeżyć muzycznych.

Kwesta na paczki świąteczne

Uczniowie naszej szkoły należący do SK PCK wzięli udział w kweście na paczki świąteczne na rzecz osób starszych i chorych mieszkających w Jaśle. Wolontariusze kwestowali w MPM przy ul. Jana Pawła II. Najbardziej odważni okazali się uczniowie kl. V b, którzy przekonywali klientów sklepu do udziału w zbiórce. Uzyskane pieniądze zostały przekazane do oddziału rejonowego PCK w Jaśle. Gratulujemy dzieciom i dziękujemy za poświęcony czas!

Mikołajkowy zawrót głowy

Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy dzień Świętego Mikołaja. Ponieważ tego dnia Mikołaj ma bardzo dużo pracy– Samorząd Uczniowski postanowił mu pomóc. Klasy  zadbały o świąteczną oprawę - na drzwiach były symbole Świętego Mikołaja, świąteczne gwiazdy, sanie, renifery, a nawet skarpety. Tego dnia uczniowie mieli przyjść do szkoły z elementem ubrania św. Mikołaja. Pomysł bardzo się spodobał – uczniowie mieli Mikołajkowe czapki, sweterki, szaliki i brody.

Wiadomo - jedni wierzą w Świętego Mikołaja, a inni nie, ale bez względu na wszystko, każdy czeka na przyjście Świętego oraz na jego podarunki. Mamy nadzieję, że upominki, które dostaliście w tym roku przyniosą Wam wiele radości i uśmiechów.

Spotkanie z wezyrem Merefnebeftem

Na spotkanie z egipskim wezyrem wyruszyli uczniowie naszej szkoły do Muzeum Regionalnego w Jaśle, gdzie prezentowana jest wystawa poświęcona działalności  Kawalera Orderu Uśmiechu profesora  Karola Myśliwca „Wezyr Merefnebef. Polskie Badania Archeologiczne w Sakkarze ‘’. Słowo wstępne na temat światowej sławy odkrywcy i badacza grobu dostojnika egipskiego wygłosił Dyrektor Muzeum Pan Mariusz Świątek, a następnie przybliżył zebranym wielkość i ważność odkrycia dla współczesnego świata, dla którego to wydarzenie stało się wielką sensacją naukową. Uczniowie podziwiali unikatowe płaskorzeźby i malowidła dekorujące ściany grobowca, które należą do światowych arcydzieł sztuki  oraz stanowią cenne źródło historyczne o czasach faraonów. Pan Profesor ofiarował naszej szkole swoją książkę „W cieniu Dżesera’’ przetłumaczoną na język angielski o badaniach i osiągnięciach naukowych polsko – egipskiej misji archeologicznej, którą kierował przez  około trzydzieści lat. Monografia ta znajduje się w bibliotekach naukowych na całym świecie.

Zaczarowany świat wróżb, czyli Andrzejki w naszej szkole

30 listopada w naszej szkole, jak co roku, obchodziliśmy andrzejki – dzień wróżb i zabaw. Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego wcielili się w role wróżbitów i przygotowali stoiska z wróżbami. Wszystkie zabawy okazały się bardzo ciekawe, a i śmiechu było co niemiara.

Także w wielu klasach odbyły się andrzejkowe zajęcia, podczas których uczniowie poznali polskie zwyczaje ludowe związane z ,,Andrzejkami”. dowiedzieli się, skąd się wzięła ta tradycja i jak je obchodzili nasi przodkowie. Wszyscy dziś wspaniale się bawili, pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa.