Młoda chemiczka na podium

Natalia Pluta - uczennica klasy 8b - zajęła III miejsce w powiatowym konkursie chemicznym ,,Młody chemik eksperymentuje'' organizowanym przez I LO. Dwuetapowy konkurs zawierał zagadnienia programowe szkoły podstawowej oraz wiedzę ponad program. Gratulujemy serdecznie Natalii kolejnego chemicznego sukcesu!

"Bezpieczny Przejazd"

W minionym czasie o tym, jak należy zachować się w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych mieli okazję usłyszeć uczniowie klasy 2c, dzięki udziałowi w kampanii ”Bezpieczny przejazd”, której ambasadorem na terenie miasta Jasła jest pan Adam Filar oraz gościnnej wizycie funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei Posterunek Jasło. „Bezpieczny przejazd” to akcja, której zasadniczym celem jest podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób zachować bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych, na dworcu i w pociągu. Ponadto obejrzeli filmy edukacyjne na temat zasad bezpiecznego zachowania się w pobliżu torów kolejowych. Pracownicy straży pokazali swoje umundurowanie i akcesoria niezbędne w swojej pracy. Największą atrakcją dla uczniów okazał się specjalny gość - pies służbowy Dżok. Na koniec spotkania dzieci otrzymały od zaproszonych gości gadżety i upominki. Serdecznie dziękujemy !

Wyróżniona wśród 70 uczniów z powiatu!

W Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom XXI Powiatowego Konkurs Grafiki Komputerowej – Skołyszyn 2023. Temat tegorocznej edycji to „Martwa natura”. Na konkurs wpłynęło aż 70 prac ze szkół podstawowych powiatu jasielskiego. Jury brało pod uwagę - walory plastyczne pracy (kompozycja, przestrzeń, barwa), zgodność z tematem, twórcze podejście do zadania plastycznego (pomysłowość, oryginalność), samodzielność, znajomość i umiejętność wykorzystania narzędzi programów graficznych i estetykę wykonania. Miło nam poinformować, że jury postanowiło docenić piękną pracę Olgi Rutany (kl.4c) – przyznając jej wyróżnienie. Gratulujemy młodej artystce!

To był słoneczny dzień

Początkiem czerwca na jasielskim rynku odbyły się ,,Słoneczne Dni ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki’’ zorganizowane przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle. Akcja miała na celu propagowanie odnawialnych źródeł energii i korzyści, jakie przynoszą dla środowiska, zachęcano także do energooszczędności w codziennym życiu. W imprezie tej uczestniczyli uczniowie klasy 2c. Podczas imprezy wszystkie dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym o tematyce przyrodniczej zdobywając cenne nagrody za swoją twórczość artystyczną. Uczestniczyli także w wielu zabawach przygotowanych przez teatr uliczny Wagabunda, oglądali stymulacje wypadków, uczyli się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Oprócz dawki wiedzy, dzieciaki otrzymały również potężną dawkę pozytywnej, muzycznej energii. Wszystko za sprawą fenomenalnych występów solowych młodziutkich artystów z Jasielskiego Domu Kultury i wokalisty Mateusza Mijala. Było to niezwykłe „słoneczne” wydarzenie . 

#JakNieCzytamJakCzytam

Akcja „Jak nie czytam, jak czytam” odbywała się co roku w latach 2016-19. Rekordowo uczestniczyło w niej 459 tys. osób, głównie dzieci i młodzieży. Później uniemożliwiła ją pandemia. Głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole, a organizatorami lokalnymi - ponad 2 tysiące bibliotek wszystkich typów.

Celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma również za zadanie zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania i traktują je jako przykry obowiązek.

7 czerwca od 10:00 kilkaset tysięcy dzieci i nastolatków z całej Polski czytało książki. W swoich bibliotekach, szkołach, w parkach i na rynkach. Bez przymusu i dorabiania filozofii, każdy to, na co miał ochotę. Nasza szkoła po raz pierwszy (i nie ostatni) wzięła udział w tej akcji!

Geografię Europy ma w małym palcu!

W tym roku już po raz kolejny odbył się XV Konkurs Geograficzny „Odkryj Europę” zorganizowany przez Podkarpacką Fundację Rozwoju ,,Beskid”. Głównym celem konkursu jest zachęcenie uczniów do poszerzania swojej wiedzy z zakresu geografii całej Europy. Jest również świetną motywacją do nauki oraz miejscem do sprawdzenia swoich umiejętności. Uczniowie w ciągu godziny zmierzyli się z 18 zadaniami z wiedzy geograficznej o Europie z szczególnym uwzględnieniem Szwecji i Norwegii. Doskonałą znajomością Europy wykazał się Franciszek Myśliwiec (kl.VIb) zdobywając wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Brawo dla szkolnych artystów

Piątek - 2 czerwca 2023, należał do Igi Putyło - Sławniak (kl.7b), która zdobyła I miejsce w konkursie plastycznym organizowanym przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki. Przedmiotem konkursu jest wykonanie plakatu o tematyce ekologicznej, promującej oszczędzanie energii oraz odnawialne źródła energii - energię słoneczną, wiatrową, wodną i geotermalną oraz ukazującego korzyści z nich płynące dla człowieka i środowiska.

W tym samym konkursie dostrzeżono jeszcze talent dwojga innych uczniów naszej szkoły: Franciszka Kurowskiego (kl. 5b) i Olgi Rutany (kl. 4c)  -  ich piękne prace zdobyły wyróżnienie. Gratulujemy naszym artystom!!

Na temat zapobiegania pożarom wie prawie wszystko!

W Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu odbyły się eliminacje wojewódzkie 45 edycji Ogólnopolskiego  Turnieju Wiedzy Pożarniczej ph. „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W turnieju wojewódzkim uczestniczyło 65 uczestników w 3 grupach wiekowych ze wszystkich powiatów woj. podkarpackiego. Turniej przeprowadzono w dwóch etapach tj. eliminacji pisemnych, w których wszyscy uczestnicy rozwiązywali test pisemny z 30 pytaniami, a w finale ustnym 3 najlepszych uczestników po testach pisemnych z każdej grupy wiekowej odpowiadali na wylosowane pytania.

Wśród najlepszych tegorocznego turnieju wojewódzkiego w I grupie znalazł się uczeń klasy 4a – Jakub Michalski - zajmując III miejsce. Brawo Kuba!!

Bezpieczeństwo to podstawa!

„A POSTCARD FROM...”

Znamy już wyniki II edycji konkursu „A POSTCARD FROM...”. Konkurs polegał na wykonaniu pocztówki z wakacji w języku angielskim. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektowanie na jednej stronie pocztówki obrazka  dotyczącego wybranego miasta lub miejsca w kraju anglojęzycznym, a na odwrocie umieszczenie krótkiego tekstu w języku angielskim opisem swojego pobytu na wakacjach. Nagrody przyznane zostały w dwóch kategoriach wiekowych:
klasy IV-V:
- Filip Górniak (5b) – I miejsce, - Aleksandra Trelka (5a) – II miejsce, - Aleks Filip (5a) – III miejsce,
klasy VI-VIII:
- Wiktoria Pec (7b) – I miejsce, - Iga Goleń (6b) – II miejsce, - Martyna Lazar (6c) – III miejsce.
Gratulujemy!

Michayland czyli świetna zabawa

Dnia 30 maja br. uczniowie klas I i III udali się do Miejsca Piastowego, do domu zakonnego sióstr Michalitek. Brali udział we Mszy św. a potem wraz z innymi dziećmi, nasi uczniowie bawili się biorąc udział w zawodach sportowych i przeróżnych atrakcjach przygotowanych przez siostry. W ten sposób dziękowaliśmy za Matkę Annę Kaworek - współzałożycielkę sióstr i uczciliśmy Dzień Dziecka.

Znamy Mistrzów Matematyki klas 5 SP1

Po raz kolejny w szkole został przeprowadzony konkurs "MISTRZ MATEMATYKI" dla uczniów klas piątych naszej szkoły. Spośród 21 uczestników, którzy zmagali się z zadaniami wyłoniono 6 laureatów. Oto wyniki:
1 miejsce - Oliwia Dziedzic kl.5b,
2 miejsce - Zuzanna Sarna kl.5b i Kacper Mikrut kl.5c,
3 miejsce - Lena Kuczarska kl.5c, Hanna Szetlak kl.5a i Michał Kędrek kl.5c.
Gratulujemy!!