Białka w roli głównej

Uczniowie klasy 8b wzięli pod chemiczną ,,lupę” białka, które są składnikiem każdego organizmu żywego. Badali zawartość białek w różnych produktach spożywczych, które spożywamy na co dzień. Ser biały, żółty, parówka to produkty, które spożywamy na co dzień. W reakcji z kwasem azotowym V powstaje na nich żółte zabarwienie, co świadczy o obecności w nich białka. Robiąc jajecznicę, czyli poddając białka jaja kurzego wysokiej temperaturze niszczymy strukturę białek, ale alkohol oraz sole niektórych kwasów również niszczą ich strukturę, białka ulegają denaturacji. Reakcja biuretowa, w której zmienia się kolor substancji z niebieskiego na fioletowy, pozwala na wykrywanie wiązań peptydowych, za pomocą których połączone są białka. Nasz organizm potrzebuje białek i aminokwasów do produkcji enzymów, hormonów i przeciwciał, bez tego nie możemy prawidłowo funkcjonować, więc pamiętajcie o białkach w codziennej diecie!

Jesteśmy DRUGĄ SZKOŁĄ w WOJEWÓDZTWIE!!

Niedawno informowaliśmy, że SP1 zakwalifikowała się do ścisłego finału projektu RoboSTREFA - Misja Inżynier. Dziś z dumą pragniemy poinformować, że komisja była pod niesamowitym wrażeniem w jaki zaprezentowała się nasza szkoła, jak również doceniła ogromne zaangażowanie p.Wiesława Rudnickiego – przyznając dodatkowo II miejsce! W nagrodę otrzymaliśmy specjalistyczne szkolenia z robotyki! BRAWO MY!

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji - link

Brawo Julia!

Za nami uroczyste podsumowanie powiatowego Konkursu Języka Angielskiego English is easy dla uczniów klas szóstych. Konkurs jest honorowany przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty i może być wpisany na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Była to już XX edycja tego ciekawego przedsięwzięcia edukacyjnego. W bieżącym roku szkolnym przystąpiło do niego 42 uczniów z 17 szkół podstawowych z terenu powiatu jasielskiego. Wśród nagrodzonych znalazła się uczennica naszej szkoły Julia Zamorska (kl. 6b), która wykazała się znakomitą znajomością angielskiego słownictwa oraz zwrotów leksykalnych zdobywając III miejsce. Serdecznie gratulujemy!

Sukcesy....sukcesy....!!

W Jasielskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie tegorocznej edycji Jasielskiej Ligi Naukowej z ORLENEM. Jak co roku nasza szkoła również wzięła udział w realizowaniu projektów w obszarach humanistycznym oraz matematyczno – przyrodniczym. Trzyosobowe grupy uczniów pod opieką swoich opiekunów realizowały projekty naukowo - badawcze rozwiązując ciekawe dylematy, dotyczące Jasła i jego mieszkańców, wykorzystując różne źródła wiedzy, przeprowadzając własne badania i obserwacje oraz zdobywając cenne informacje ze specjalistycznych zasobów lokalnych instytucji.

II miejsce otrzymał projekt „W jaki sposób jasielskie dzieci mogą korzystać z usług banków?” realizowany przez drużynę w skład której wchodzili: Radosław Czerwonka, Mikołaj Faber oraz Oskar Wolski. Natomiast wyróżnienia otrzymały projekty: „Z Boreaszem i Heliosem przez życie, czyli jak Jaślanie wykorzystują energię odnawialną?” realizowany przez: Maję Florek, Wiktorię Pec, Nikolę Piątkowską oraz projekt: „Jasło - moje miasto. W jaki sposób młodzież może spędzać wolny czas i realizować swoje pasje i zainteresowania w Jaśle?” – ten projekt realizowały: Maja Kasjan, Julia Tomkiewicz oraz Weronika Mokrzycka. Gratulujemy serdecznie uczniom i ich opiekunom!!

Młodzi przedsiębiorcy nagrodzeni!

W dniu 4 czerwca w Generatorze Nauki GEN w Jaśle odbyła się uroczysta Gala podsumowująca projekt edukacyjny "Młodzież i Przedsiębiorczość - VI edycja miejska". W tegorocznej edycji brali udział uczniowie z klas szóstych  naszej szkoły, którzy od września systematycznie rozwijali swoją wiedzę ekonomiczną poprzez udział w warsztatach z zakresu ekonomii, prawa w biznesie, przedsiębiorczości i public relations. Wszystkie spotkania prowadzone były w formie warsztatowej, zatem uczniowie mieli okazję uczestniczyć w symulacji giełdy papierów wartościowych, symulacji rozprawy sądowej, tworzyli grupowo biznesplan oraz reklamy, przygotowywali się do przeprowadzenia debaty oxfordzkiej. Nasi szóstoklasiści uczestniczyli również w wizycie studyjnej w zakładzie Jafar S.A. oraz w wycieczce do Narodowego Banku Polskiego – Oddział Okręgowy w Rzeszowie.

Jednym z elementów projektu był również konkurs "Mój pomysł na lokalny biznes", w którym zadaniem uczniów było stworzenie własnego biznesplanu. Miło nam poinformować, że aż 10 projektów naszych uczniów zostało nagrodzonych w trakcie Gali.
I miejsce w konkursie zdobyli: Jakub Jajko (kl.6b), Franciszek Kurowski (kl.6b), Szymon Nigborowicz (kl.6a)
II miejsce: Jakub Gorczyca (kl.6c), Kacper Mikrut (kl.6c), Lilianna Orlińska (kl.6b)
III miejsce: Matvii Fadieiev (kl.6c), Mateusz Rospond (kl.6a), Piotr Zawiliński (kl.6a)
Mateusz Rospond, który przygotował aż dwa biznesplany w ramach konkursu otrzymał również wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczniom – jesteśmy z Was dumni.

Białka w roli głównej

Uczniowie klasy 8b wzięli pod chemiczną ,,lupę” białka, które są składnikiem każdego organizmu żywego. Badaliśmy zawartość białek w różnych produktach spożywczych, które spożywamy na co dzień. Ser biały, żółty, parówka to produkty, które spożywamy na co dzień. W reakcji z kwasem azotowym V powstaje na nich żółte zabarwienie, co świadczy o obecności w nich białka. Robiąc jajecznicę, czyli poddając białka jaja kurzego wysokiej temperaturze niszczymy strukturę białek, ale alkohol oraz sole niektórych kwasów również niszczą ich strukturę, białka ulegają denaturacji. Reakcja biuretowa, w której zmienia się kolor substancji z niebieskiego na fioletowy, pozwala na wykrywanie wiązań peptydowych, za pomocą których połączone są białka. Nasz organizm potrzebuje białek i aminokwasów do produkcji enzymów, hormonów i przeciwciał, bez tego nie możemy prawidłowo funkcjonować, więc pamiętajcie o białkach w codziennej diecie!

Pierwszaki w krainie magii

Klasy pierwsze odwiedziły Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Miały okazję poznać historie powstania krośnieńskiej huty szkła oraz na własne oczy zobaczyć proces tworzenia szklanej świnki skarbonki. Dzieci poznały także różne techniki pracy że szkłem, jak tworzenie witraży, czy grawerowanie. Pierwszoklasiści brali też udział w warsztatach malowania na szkle. Powstały wówczas piękne kolorowe obrazki, które wraz z własnoręcznie odciśniętymi we wrzącej szklanej masie medalami zabrali do domów. Na koniec wszyscy skorzystali z bogatej oferty pamiątek, które z pewnością ozdobią dziecięce pokoje. 

Pięknie im w duszy gra...

W Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle odbył się I Powiatowy Konkurs Instrumentalny „Co mi w duszy gra”. Celem tego wydarzenia była popularyzacja gry na instrumentach muzycznych oraz zachęcanie młodych ludzi do rozwijania swoich talentów artystycznych. Nasi uczniowie zaprezentowali się wspaniale! W swojej grupie wiekowej - Mateusz Rospond (kl. 6a) zajął 3 miejsce, a Aleksandra Krupa (kl.6b) zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy!

Dzień Dziecka - międzynarodowy dzień uśmiechu, zabawy i radości!

Dzień Dziecka to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni przez najmłodszych. To właśnie wtedy dzieci zostają obdarowane łakociami i drobnymi upominkami, a na ich obowiązki domowe i szkolne przymyka się oko. Jak my w szkole świętowaliśmy? Fantastycznie! Wystarczy spojrzeć na zdjęcia. To był dzień pełen uśmiechu i radości!

W S Z Y S T K I E G O    N A J L E P S Z E G O !!!

Jesteśmy w trójce najlepszych szkół w województwie podkarpackim!

27 maja, w Rzeszowie odbył się finał  projektu RoboSTREFA - Misja Inżynier. Naszą szkołę przed jury fantastycznie zaprezentowali: Pani Dyrektor Barbara Wierdak – Cyboroń i Pan Wiesław Rudnicki – nauczyciel informatyki i robotyki.

Trzeba dodać, że do projektu zgłosiły się 23 szkoły z województwa podkarpackiego, więc już ogromnym sukcesem było znalezienie się w trójce najlepszych. Ale nadal potrzebujemy waszych kciuków - ogłoszenie zwycięzcy odbędzie się 10 czerwca. Wasze wsparcie jest dla nas niezwykle ważne i dodaje nam motywacji do dalszego działania. Dziękujemy za to, że jesteście z nami!

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji

Niezwykły koncert

Muzyka to wspaniała przygoda, w którą może wyruszyć każdy z nas. Przekonali się o tym uczniowie naszej szkoły podczas koncertu Szkoły Muzycznej Yamaha z Rzeszowa. Wszyscy mogli zobaczyć z bliska jak wyglądają i brzmią instrumenty muzyczne. Swoje umiejętności zaprezentowali także nasi zdolni uczniowie. Znane hity w wykonaniu naszych gości wszystkich porwały do wspólnej zabawy. Atmosfera była pełna entuzjazmu i zaangażowania, co sprawiło, że czas spędzony na spotkaniu minął niezwykle szybko, za szybko..

Lekcja fizyki na Politechnice Rzeszowskiej

53 uczniów naszej szkoły wzięło udział w pokazach z fizyki organizowanych corocznie przez Politechnikę Rzeszowską. Były to już XXIV zajęcia przybliżające uczniom fizykę w sposób niecodzienny. Uczniowie mieli okazję poczuć się jak studenci zasiadając w auli Politechniki. Ideą pokazów jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, interesujących, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów. Pokazywane są zarówno doświadczenia trudne i niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak również takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu.

W tym roku tematykę doświadczeń stanowiły m.in. termodynamika, elektrostatyka, fale i drgania czyli muzyczna fizyka i światło. Taka forma pogłębiania wiedzy przypadła uczniom do gustu. Pełni pozytywnych wrażeń i ciekawi, co eksperci przygotują w następnym roku uczestnicy szczęśliwie wrócili do domów.