Szkoła przyszłości oczami naszej uczennicy

Joanna Stojek, uczennica klasy 6b, wzięła udział w międzynarodowym konkursie plastyczno-językowym „Our Future, Our School”. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy plastycznej oraz opisu w j. angielskim na temat tego jak, ich zdaniem, będzie wyglądać szkoła i nauczanie w 2050 roku. Praca Asi została doceniona przez jury i znalazła się ona w zaszczytnym gronie 12 nagrodzonych osób. Serdecznie gratulujemy!

Najlepsi poeci jasielskiej Jedynki

Rozstrzygnięto tegoroczną edycję Konkursu na Najlepszego Poetę Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle. To już piąta edycja tego wydarzenia. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu uczniów w dwóch kategoriach wiekowych. Ich  zadaniem było napisanie wiersza poświęconego Matce. Uczestnicy konkursu wykazali się talentem literackim, znajomością warsztatu pisarskiego oraz wrażliwością w postrzeganiu świata.

Wyłoniono następujących Mistrzów Słowa:

Kategoria wiekowa klasy IV – VI szkoły podstawowej:
I miejsce Emilia Jędryczka za cykl wierszy: „Dzień Matki”, „Matka”
II miejsce Tomasz Kuliś
III miejsce Julia Tomkiewicz
Wyróżnienie: Agata Główka

Kategoria wiekowa klasy VII – VIII szkoły podstawowej:
I miejsce Joanna Żądło za wiersz „Mamusi?”
II miejsce Karolina Szerląg
III miejsce Wiktor Leśniak
Wyróżnienie: Milena Lubaś

Utwory naszych poetów zebrano i wydano w pamiątkowym tomiku wierszy. Gratulujemy zwycięzcom!

Gratulujemy Młodym Zdobywcom!

Wraz z końcem roku szkolnego zakończył się także innowacyjny projekt, w którym uczestniczyli uczniowie klasy 1b. W ramach inicjatywy #AkademiaMłodychZdobywców uczniowie przez cały rok trenowali swoje umiejętności w wielu dziedzinach. Spełniali się jako turyści, gimnastycy, tancerze, piłkarze, lekkoatleci oraz szachiści. Udział w zajęciach dostarczył im wielu wrażeń i pozytywnych emocji, a zwieńczeniem przygód było zdobycie odznaki Małego Zdobywcy. Gratulujemy!

Fantastyczne wyniki naszych uczniów w konkursie ARCHIMEDES-LINGUA.PLUS

Znamy już wyniki 39. edycji konkursu językowego ARCHIMEDES-LINGUA.PLUS z j.angielskiego, którego celem jest wzbogacenie wiedzy o świecie, w tym o krajach i regionach, w których mówi się językiem angielskim. W konkursie udział wzięło 67 uczniów klas 3-8 i najlepsi osiągnęli następujące wyniki:

- Jakub Michalski (3a), Kamila Kosiba (4c), Karina Krajnyczyn (5c), Natalia Sroka (6b), Julia Tomkiewicz (6b), Joanna Stojek (6b) – laureaci I stopnia,
- Zygmunt Owoc (4a), Oliwia Dziedzic (5b) – laureaci II stopnia,
- Daria Ziaja (4b), Mikołaj Faber (4b), Maja Bobula (4c), Olga Rutana (4c), Mateusz Rospond (5a), Iga Romanek (6a), Iga Goleń (6b), Emilia Jędryczka (6b), Mateusz Siwiec (6b) – laureaci III stopnia,
- Ewa Szetlak (3b), Piotr Piecha (4a), Kornel Skubisz (4c), Marcel Trelka (5a), Jakub Jajko (5b) – laureaci IV stopnia,
- Szymon Sypień (6a), Hanna Szetlak (5a), Franciszek Kurowski (5b), Wiktor Dziedzic (7b) – laureaci V stopnia.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Wakacje to przede wszystkim czas zabawy i odpoczynku. Korzystając z wakacyjnych przyjemności nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie. O tym jak to jest ważne rozmawiali uczniowie klasy 2c, którzy wzięli udział w kampanii „Bezpieczne wakacje” oraz uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielkami Straży Miejskiej oraz funkcjonariuszem Policji. W czasie spotkania zaproszeni goście przypomnieli m.in.: jak bezpiecznie zachowywać się w domu, na placu zabaw, w trakcie wycieczek górskich a przede wszystkim nad wodą. Ostrzegali przed kąpielami w miejscach niedozwolonych a także o konsekwencjach skakania na „główkę”. Tłumaczyli jak postępować w kontaktach z obcymi, jak wezwać pomoc oraz jak bronić się przed agresywnym psem. Rozmawiali również na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym: jak poprawnie przechodzić przez przejście dla pieszych, którą stroną należy iść, gdy nie ma chodnika, dlaczego należy nosić  odblaski?  Najlepszym sposobem na bezpieczne wakacje – jak podkreślał wielokrotnie policjant – jest zachowanie zdrowego rozsądku i troska o bezpieczeństwo swoje i innych. A więc bawcie się dobrze i bądźcie bezpieczni!

Największy talent wśród jasielskich talentów!

18 czerwca w sali widowiskowej JDK odbył się koncert finałowy II edycji talent show „Talenciaki”. Taniec, akrobatyka, śpiew i recytacja – takimi talentami pochwalili się uczestnicy, którzy doszli do finału. Miło nam poinformować, że Super Talenciakiem tej edycji została uczennica naszej szkoły - Marysia Styczyńska (kl.5b). Wykonała ona fantastyczny układ akrobatyczny i zachwyciła zgromadzoną publiczność, wśród której byli również jej koledzy i koleżanki z klasy i z całych sił dopingowali swoją niesamowicie wygimnastykowaną koleżankę. Gratulujemy Marysiu!!

fot.G.Zarzyka

Mama, Tata i ja czyli Święto Rodziny

Mama i tata to najważniejsze osoby w naszym życiu. Swoją miłość i wdzięczność za wielkie serce każdego dnia, cierpliwość i zrozumienie uczniowie klas pierwszych postanowili okazać przygotowując mały występ. Wierszami, piosenką, tańcem i własnoręcznie przygotowanymi prezentami nasi mali artyści podziękowali za trud włożony w wychowanie , dobre słowo i troskę. Dzień Rodziny był świetną okazją do miłego i radosnego spędzenia popołudnia z rodzicami :)

Nagrodzone w konkursie „English is easy”

Joanna Stojek (6b) została laureatką I miejsca, a Natalia Sroka (6b) zdobyła wyróżnienie w XIX Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych „English is easy”. W bieżącym roku szkolnym przystąpiła do niego młodzież klas szóstych z 14 szkół podstawowych z terenu powiatu jasielskiego. Konkurs miał formę pisemną i składał się z 12 zadań sprawdzających wiedzę uczniów w zakresie słownictwa angielskiego oraz kultury Zjednoczonego Królestwa. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Gala VIII Edycji Jasielskiej Ligi Naukowej z Orlenem

W dniu 14 czerwca br. w Jasielskim Domu Kultury odbyła się uroczysta Gala VIII Edycji JASIELSKIEJ LIGI NAUKOWEJ Z ORLENEM w roku szkolnym 2022/2023. We wszystkich miejskich szkołach podstawowych zrealizowano 30 projektów naukowo – badawczych.

Nasza szkoła została nagrodzona za dwa projekty w obszarze wczesnoszkolnym i matematyczno-przyrodniczym. III miejsce otrzymał Ligowy Zespół Badawczy z kl. 3b, w składzie: Jagoda Barwinek, Klara Piątek i Ewa Szetlak za projekt „Jak przekonać jaślan do skutecznego oszczędzania energii w czasach kryzysu energetycznego?”. Opiekę merytoryczną i metodyczną nad w/w projektem pełniła p. Agnieszka Gabańska.
Wyróżnienie za projekt „Fizyka w sporcie. Jaki wpływ i znaczenie mają prawa fizyczne w dyscyplinach sportowych uprawianych przez jaślan?” odebrał Ligowy Zespół Badawczy, w skład którego weszli uczniowie z klasy 8c: Oliwier Ziaja, Nikodem Wolski, Norbert Kurdybacha. Opiekunem w/w projektu była p. Agnieszka Wędrychowicz. Nagrodzonym uczniom i opiekunom serdecznie gratulujemy!

Na szlaku w Pieninach...

Uczniowie klas 6a i 6b w tym roku jako miejsce swojej wycieczki wybrali Pieniny. Sprzyjająca aura pozwoliła dzieciom w pełni skorzystać z walorów tej jakże pięknej okolicy. Pierwszym punktem wycieczki był jeden z najpiękniejszych pienińskich zakamarków - wąwóz Homole. Kolejnym punktem programu były spacer po zaporze, rejs statkiem Czorsztyn - Dunajec oraz wizyta w zamku w Niedzicy. Na koniec naszej wyprawy uczestnicy wycieczki udali się do malowniczego, uzdrowiskowego miasta - Szczawnicy. To była niezapomniana przygoda!

Fizyka kluczem do zrozumienia świata

Najlepsi uczniowie kl.VI-VIII SP1 mieli okazję zwiedzać Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego w Krakowie.  Jest to ośrodek badań z dziedziny fizyki jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Wyjazd odbył się w ramach współpracy miedzy instytutem, a  jasielskim Generatorem Nauki GEN. Uczniowie, podzieleni na mniejsze grupy, zobaczyli laboratoria w których pracownicy naukowi z pasją opowiadali o swojej pracy badawczej w instytucie i starali się w przystępny sposób wyjaśniać trudne zagadnienia związane z fizyką; uczestniczyli również w prezentacji na temat źródeł energii oraz badań mających na celu poszukiwania nowych odnawialnych źródeł energii. Uczestnicy wycieczki z dużym zainteresowaniem zwiedzali Centrum Cyklotronowe Bronowice (CCB) - najnowocześniejszy ośrodek leczenia nowotworów w Europie, gdzie w leczeniu wykorzystuje się promieniowanie protonowe. Mieli możliwość zobaczenia hali eksperymentalnej, w której prowadzone są eksperymenty z zakresu fizyki jądrowej. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazją zobaczyć bezpośrednio, na czym polega praca naukowców w instytucie. Dla wielu był to pierwszy kontakt z fizyką. Mamy nadzieję, że ta niezapomniana wizyta będzie również inspiracją do zgłębiania tajników wiedzy.

Książka jest jak ogród – XXII Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania

Ile drzew jest w Jaśle i które z nich jest najwyższe? Kto opiekuje się kwiatami? Skąd pochodzi i jak się nazywa malarz, który malował nenufary? O czym musimy pamiętać, wybierając rośliny dla siebie oraz jak o nie dbać, aby pięknie rosły? Odpowiedzi na te i inne pytania szukali uczniowie klasy 2c, którzy zostali zaproszeni do MBP w Jaśle, gdzie spotkali się z  Marcinem Gustkiem – kierownikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Jasła oraz Jadwigą Gancarz-Żebracką – kierowniczką Wydziału Rewitalizacji i Strategii UMJ. Pan Marcin przeczytał im fragment książki Ch. Bjork pt. „Linnea w ogrodzie Moneta”, która opisuje ogród słynnego francuskiego malarza Claude’a Moneta. Pracownicy Urzędu Miasta wraz z uczniami zastanawiali się jaki wpływ na nasze życie ma występująca obok nas roślinność, czym jest rewitalizacja oraz na czym polega jej proces. Opowiedzieli o projekcie dzięki któremu wiemy, że w mieście jest 340 tys. drzew, znamy ich gatunki, kondycję oraz wysokość. Najwyższym drzewem liściastym w Jaśle jest buk o wysokości  45m 20 cm, natomiast najwyższe drzewo iglaste to sosna zwyczajna, która mierzy 37m. Na koniec spotkania zainspirowani historią słynnego francuskiego artysty, uczniowie wykonali ulubione przez niego nenufary. To było bardzo interesujące spotkanie!