Wycieczki to nie tylko zwiedzanie!

Wycieczki to tez nabywanie nowych umiejętności! O czym uczniowie klasy 6a mieli okazję się przekonać! Wycieczka do Krakowa przebiegła w wyśmienitych nastrojach, nasi uczniowie zwiedzili Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt gdzie mieli okazję zobaczyć żywe okazy zwierząt, skamieniałości, naturalne minerały oraz zwierzęta specjalnie wypreparowane. Po ciekawej lekcji przyrody udali się na warsztaty do Żywego Muzeum Obwarzanka-okazało się, że obwarzanki wykonane samodzielnie smakują najlepiej!

Podziękowania

Najlepsi z najlepszych

Mamy zaszczyt poinformować, że aż trzech uczniów naszej szkoły zdobyło tytuł laureata w tegorocznych konkursach kuratoryjnych:
Natalia Sroka - laureatka konkursu kuratoryjnego z języka polskiego
Amelia Kosiba - laureatka konkursu kuratoryjnego z historii
Franciszek Myśliwiec - laureat konkursu kuratoryjnego z geografii
Natomiast Emilia Jędryczka - została finalistką konkursu kuratoryjnego z języka polskiego

Osiągnięcia podkreślają ogromny wkład i zaangażowanie w naukę, szczególny talent laureatów konkursów przedmiotowych. Są także podziękowaniem dla nauczycieli i rodziców za trud mądrego wychowania, pomoc w rozpoznaniu zdolności i inspirowanie do zdobywania nowej wiedzy. OGROMNE gratulacje dla wszystkich!

Kraków wczoraj i dziś

Uczniowie klasy 7d, 8a i 8b  odwiedzili Miasto Królewskie i dawną stolicę Polski - Kraków. Przeszli Trasą Królewską, zobaczyli m.in. ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego, Katedrę na Wawelu w kryptach której znajdują się groby Zasłużonych Polaków. Duże wrażenie na uczniach zrobił Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza oraz ogromny Dzwon Zygmunta. Wizyta w Żywym Muzeum Obważanka zakończyła się samodzielnym wykonaniem pachnących i smakowitych obwarzanków. Wszyscy trochę zmęczeni, ale zadowoleni i pełni miłych wspomnień wrócili wieczorem do Jasła.

Siatkarze SP nr 1 w Jaśle na V miejscu w województwie!

W naszej szkole rozegrany został turniej barażowy o awans do ścisłego finału Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej Chłopców. W turnieju wzięły udział trzy zespoły z województwa podkarpackiego, wyłonione po rozgrywkach półfinałowych. Nasi chłopcy pokonali zespół SP z Róży 2:0, natomiast po dobrym pojedynku ulegli ekipie SP 3 Leżajsk 0:2. Ostatecznie nasz zespół zajął V miejsce w ramach współzawodnictwa sportowego szkół na terenie województwa podkarpackiego w roku szkolnym 2023/2024.

Skład drużyny: Adam Pętlak (kl.8b) – kapitan, Oskar Pawłowicz (kl.8a), Kacper Witkoś (kl.6a), Maciej Szumlański (kl.6a), Maciej Stefanik (kl.7a), Kacper Magnowski (kl.8a) , Kacper Turek (kl.8b) , Piotr Ochała (kl.7b), Filip Dąbrowski (kl.6a), Bartosz Szczerba (kl.7d). Trener: Tomasz Janusz
Serdeczne gratulacje dla całego zespołu, który w dobrym stylu rywalizował w poszczególnych etapach rozgrywek!

Bezkonkurencyjne w Powiatowym Konkursie Prozdrowotnym!

Uczennice z klasy 7a: Magdalena Buba, Julia Dybaś i Laura Garbacik wygrały konkurs pt. "Tajniki czystości – film o myciu rąk" zorganizowany przez Powiatową Stację Sanitarno -Epidemiologiczną w Jaśle. Ich filmik nie tylko promował świadomą higienę rąk, ale także wyróżniał się kreatywnością i pomysłowością. Brawo dla naszych uczennic za zwycięstwo oraz zaangażowanie w propagowanie zdrowych nawyków higienicznych! Celem konkursu było popularyzowanie świadomej higieny rąk poprzez krótkie, inspirujące filmiki oraz angażowanie uczniów w działania na rzecz zdrowia publicznego.

Kwas palmitynowy, stearynowy? A cóż to takiego?

C17H35COOH, C17H33COOH to wyższe kwasy karboksylowe zwane inaczej kwasami tłuszczowymi, gdyż można je wyodrębnić z tłuszczów. Powszechnie występują w roślinach, które są surowcem do wytwarzania olejów i tłuszczy. Można z nich otrzymać stearynę, którą dodaje się do parafiny lub wosku. Uczniowie klas ósmych zbadali właściwości tych kwasów, które jak stwierdzili różnią się od właściwości tych poznanych dotychczas. Pod koniec lekcji po dodaniu do zasady sodowej kwasu stearynowego powstało mydło sodowe tzw. stearynian sodu. 

Dzień Hiszpański w PANS w Krośnie

Uczennice klasy 7 b – Emilia Jędryczka, Natalia Sroka i Julia Tomkiewicz – uczestniczyły w Dniu Hiszpańskim organizowanym przez Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Krośnie. Po wysłuchaniu interesującego wykładu „Salvador Dalí – surrealizm to ja” oraz wystąpień studentów na temat życia i twórczości hiszpańskiego geniusza –uczennice wzięły udział w quizie wiedzy o artyście przygotowanym przez Koło Naukowe Języka Hiszpańskiego Lince. Następnie miały okazję wysłuchać relacji studentów Erasmusa z półrocznego pobytu w Hiszpanii. To był naprawdę udany dzień z kulturą i językiem hiszpańskim.

Iga wyróżniona w konkursie humanistycznym

Uczennica klasy 8b Iga Putyło – Sławniak została wyróżniona w XIV Powiatowym Konkursie Humanistycznym dla uczniów klas VII i VIII powiatu jasielskiego „Nic wiecznego na świecie; Radość się z troską plecie…” – życiowa mądrość w twórczości Jana Kochanowskiego. Celem konkursu było uwrażliwienie na piękno języka literackiego i wartości humanistyczne zawarte w tekstach literackich i innych tekstach kultury, pogłębienie wiedzy z zakresu odbioru i interpretacji tekstów kultury, promowanie czytelnictwa, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów, pobudzanie u nich twórczego myślenia, wzbogacenie form pracy z uczniem zdolnym oraz motywowanie szkół do podejmowania różnorodnych działań dla rozwijania jego pasji. Iga wykazała się znajomością biografii Jana Kochanowskiego i jego wierszy oraz umiejętnością analizy, interpretacji utworów poetyckich.
Gratulujemy naszej uczennicy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach humanistycznych!

Magiczne wiersze Jana Brzechwy

Klasy drugie wzięły udział w konkursie czytelniczym ze znajomości wierszy Jana Brzechwy. Uczestnicy poradzili sobie wyśmienicie z zadaniami konkursowymi. Najlepsi otrzymali dyplomy i drobne upominki:
1 miejsce: Lena Wąsińska (kl.2a) i Antoni Nowakowski (kl.2b)
2 miejsce: Róża Langner (kl.2a) i  Łukasz Mastaj (kl.2b)
3 miejsce: Antoni Węgrzyn (kl.2a) i Karolina Turek (kl.2b)

Serdecznie gratulujemy!

Brawa dla Bartka!

Miło nam poinformować, że podczas XXVIII Regionalnego Konkursu Wiedzy Teoretycznej w Przeworsku, który odbył się w dniu 23 kwietnia 2024 roku – uczeń klasy 5 c i PSM w Jaśle – Bartłomiej Szudy zdobył wyróżnienie. Uczestnicy rozwiązywali słuchowe i teoretyczne zadania z zakresu kształcenia słuchu oraz audycji muzycznych. Warto nadmienić, że konkursie brało udział 34 uczniów z aż 18 szkół muzycznych podkarpacia. Gratulujemy serdecznie!

Podziękowania