PROCEDURY obowiązujące w ŚWIETLICY SZKOLNEJ
PROCEDURY
obowiązujące w ŚWIETLICY SZKOLNEJ
w Szkole Podstawowej nr 1 w Jaśle
Zatwierdzone uchwałą Rady Pedagogicznej w dniu 29 sierpnia 2017 r.
Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka ze świetlicy
- Dzieci zapisane do świetlicy szkolnej na dyżur poranny przyprowadzane są osobiście przez rodziców do sali świetlicowej od godz. 7.00.
- Rodzice ponoszą odpowiedzialność za dziecko, które zostało przyprowadzone do szkoły, a nie zgłosiło się do świetlicy.
- Uczniowie zapisani do świetlicy szkolnej mogą być odebrani wyłącznie przez rodziców lub osoby przez nie pisemnie upoważnione.
- Upoważnienie pozostaje w dokumentacji świetlicy. Może ono zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione.
- Rodzic (osoba upoważniona) przychodzący po dziecko do świetlicy, przejmuje za nie całkowitą odpowiedzialność. Dziecko nie uczestniczy w dalszych zajęciach i zabawach świetlicowych.
- Dziecko odebrane ze świetlicy szkolnej, nie może być w danym dniu przyjęte powtórnie.
- Dziecko samodzielnie wychodzi ze świetlicy do domu na podstawie pisemnego stałego lub okazjonalnego oświadczenia rodzica. Oświadczenie musi zawierać datę oraz dokładną godzinę wyjścia dziecka ze świetlicy.
- Rodzic ponosi wówczas całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka.
- Nie dopuszcza się ustnego, telefonicznego oraz elektronicznego (e-mail) informowania wychowawców świetlicy o zmianach dotyczących sposobu odbioru dziecka ze świetlicy lub jego samodzielnego wyjścia.
- Dziecko poniżej 7 roku życia nie może samodzielnie opuszczać świetlicy szkolnej oraz nie może być odbierane przez dziecko, które nie ukończyło 10 roku życia ( zgodnie z przepisami Kodeksu ruchu drogowego)
- Każdorazowa zmiana danych kontaktowych rodziców/prawnych opiekunów oraz danych osób upoważnionych do odbioru dzieci ze świetlicy powinna być niezwłocznie zgłoszona.
- Każdorazowa zmiana godziny samodzielnego wyjścia dziecka ze świetlicy musi być zgłoszona pisemnie.
- Rodzice zobowiązani są przestrzegać godzin pracy świetlicy.
- Jeżeli dziecko nie zostanie odebrane do godziny 17.00 wychowawcy realizują procedury postępowania przewidziane w przypadku pozostania dziecka w świetlicy po godzinach pracy.
Procedury postępowania w przypadku pozostania dziecka w świetlicy po godzinach pracy.
- Jeżeli o godz. 17.00 brak jest informacji od rodziców wychowawca świetlicy kontaktuje się z rodzicami bądź opiekunami dziecka, wskazanymi w karcie zapisu dziecka do świetlicy szkolnej.
- Ustala jak najszybszy czas odbioru dziecka nie przekraczający 30 minut.
- Nauczyciel nie może pozostawić wychowanka bez opieki do momentu odbioru dziecka przez rodzica lub osobę upoważnioną.
- W sytuacji gdy nauczyciel nie może nawiązać kontaktu z rodzicami bądź opiekunami dziecka, informuje dyrektora szkoły o zaistniałej sytuacji.
- Nauczyciel jest zobowiązany do wezwania policji, w celu ustalenia miejsca pobytu opiekunów prawnych ucznia i zapewnienie uczniowi dalszej opieki. Do czasu ustalenia miejsca pobytu dziecko pozostaje pod opieką nauczyciela i funkcjonariusza policji. Po ustaleniu miejsca pobytu opiekunów, policja w obecności nauczyciela przekazuje ucznia opiekunowi/rodzicowi.
- W przypadku braku możliwości niezwłocznego ustalenia miejsca pobytu rodziców/opiekunów dziecko przekazywane jest policji, w celu zapewnienia opieki przez Izbę Dziecka lub Pogotowie Opiekuńczo-Wychowawcze.
- Nauczyciel sporządza notatkę służbową, której kopię następnego dnia przekazuje Dyrektorowi Szkoły
Procedura przyprowadzania i odprowadzania na zajęcia dzieci klas I - III uczęszczających do świetlicy
- Wychowawca klasy jest zobowiązany do przyprowadzenia i odprowadzenia dzieci na zajęcia w świetlicy szkolnej.
- Jeżeli lekcje rozpoczyna lub kończy inny nauczyciel, np. religii, języka angielskiego, jest on zobowiązany do przyprowadzenia i odprowadzenia uczniów.
- Po przekazaniu uczniów przez wychowawcę klasy (lub przed przekazaniem uczniów wychowawcy klasy) nauczyciele świetlicy mają obowiązek sprawdzenia listy obecności dzieci.
- W przypadku zmiany godzin lekcji, wychowawca klasy jest zobowiązany zostawić w pokoju nauczycielskim pisemną informację o zaistniałej zmianie.
Procedura postępowania z dziećmi z klas I-III, które nie są zapisane do świetlicy, a zostały czasowo pozostawione bez opieki z różnych przyczyn.
- W sytuacjach wyjątkowych dzieci niezapisane do świetlicy szkolnej, mogą przebywać w niej w przypadku, gdy liczebność grup nie przekracza 25 uczniów.
- Jeżeli dziecko/uczeń skończył zajęcia to nauczyciel mający ostatnią lekcję jest zobowiązany zapewnić mu opiekę do momentu przyjścia rodziców.
- Jeżeli nauczyciel skończył lekcje z daną klasą, a ma jeszcze zajęcia dydaktyczne, wówczas przyprowadza dziecko do świetlicy. Robi to osobiście i podaje dane dziecka. Następnie kontaktuje się z rodzicami dziecka i powiadamia ich o pozostawieniu go pod opieką nauczyciela świetlicy.
- Uczniowie przyprowadzeni do świetlicy ewidencjonowani są w specjalnym zeszycie dzieci nie zapisanych do świetlicy szkolnej, a pozostających pod jej opieką w szczególnych przypadkach.
- Wychowawca oddziału/klasy ma obowiązek wyjaśnić przyczyny nieodebrania dziecka przez rodziców.
- Dzieci nie zapisane do świetlicy szkolnej, mogą pozostać pod jej opieką w godzinach jej pracy.
Procedura postępowania w przypadku, próby odebrania ucznia przez osobę, co do której zachodzi podejrzenie bycia w stanie nietrzeźwości lub bycia pod wpływem innych środków odurzających
- W przypadku wystąpienia sytuacji, w której w ocenie wychowawcy istnieje podejrzenie, iż dziecko odbierane jest przez osobę, wobec której zachodzi podejrzenie, iż jest ona w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem działania innych środków odurzających, nauczyciel zobowiązany jest poinformować tę osobę o konsekwencjach sytuacji oraz zażądać wezwania (lub samemu wezwać) innego opiekuna dziecka.
- O zaistniałej sytuacji nauczyciel zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić Dyrektora Szkoły.
- Z zaistniałej sytuacji nauczyciel zobowiązany jest sporządzić notatkę służbową.
- W przypadku, gdy nie ma innej osoby uprawnionej do odbioru dziecka należy zastosować procedury postępowania w przypadku pozostania dziecka w świetlicy po godzinach pracy.
- W przypadku, gdy rodzic zaprzecza, że jest w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub innego środka psychotropowego wychowawca świetlicy może prosić o pomoc Policję w celu stwierdzenia w/w faktu.
- Jeżeli sytuacje, w których rodzic zgłasza się po dziecko pod wpływem alkoholu powtarzają się, dyrektor wraz z pedagogiem szkolnym podejmują decyzję o powiadomieniu o tym fakcie stosownych instytucji.
Procedura postępowania w przypadku braku opieki nad dzieckiem po zajęciach.
1. Gdy dziecko odmawia powrotu do domu, gdy dziecko odbierają nietrzeźwi rodzice lub opiekunowie lub brak jest kontaktu z rodzicami po zajęciach, nauczyciel powiadamia dyrekcję szkoły.
2. W oparciu o wcześniejszą diagnozę przekazuje dziecko osobom uprawnionym (wskazanym wcześniej pisemnie przez rodziców).
3. Jeżeli nie ma osób uprawnionych, odwozi dziecko do pogotowia opiekuńczego lub na policję; niezależnie od zgody rodziców i dziecka.
4. Jeżeli sytuacja nie miała miejsca jednorazowo lub dziecko zostało umieszczone w placówce interwencyjnej, powiadamia pisemnie sąd rodzinny oraz dostarcza dokumentację z przeprowadzonych działań szkoły.
Funkcjonowanie jadalni szkolnej.
- Jadalnia szkolna wydaje posiłki w godzinach 1125 – 1340.
- Opiekę nad uczniami podczas przerw obiadowych sprawują nauczyciele pełniący dyżur w jadalni.
- W jadalni szkolnej w czasie spożywania posiłków mogą przebywać osoby stołujące się oraz nauczyciele pełniący dyżur.
- Podczas dyżuru w jadalni nie je obiadu.
- Nie wpuszcza do stołówki osób postronnych, np. rodziców.
- Nadzoruje porządek podczas spożywania posiłków przez uczniów: odniesienie talerzy, kubka, sztućców, itp. oraz kontroluje kulturę spożywania posiłków.
Sprawowanie opieki nad uczniami przebywającymi w bibliotece szkolnej.
- Uczniowie mogą przebywać w bibliotece szkolnej w godzinach pracy biblioteki.
- Uczniowie przebywający w bibliotece szkolnej mają obowiązek przestrzegania regulaminu biblioteki szkolnej.
- W przypadku niewłaściwego zachowania się uczniów w bibliotece szkolnej (nieprzestrzegania regulaminu) obowiązują następujące kroki postępowania:
- upomnienie ustne,
- zapis w bibliotecznym zeszycie uwag,
- zapis uwagi w dzienniku lekcyjnym i zgłoszenie wychowawcy klasy,
- zgłoszenie do pedagoga szkolnego, a następnie do dyrektora szkoły (w razie sytuacji powtarzających się).
Korzystanie z szatni szkolnej
1. Uczniowie pozostawiają ubrania w szatni najpóźniej 5 minut przed rozpoczęciem zajęć.
2. W szatni uczniowie pozostawiają wierzchnie ubranie oraz obuwie w szafce zamykanej na klucz.
3. Za pozostawione w szatni rzeczy wartościowe (dokumenty, klucze, telefony komórkowe,
pieniądze itp.) szkoła nie ponosi odpowiedzialności.
4.Zabronione jest nieuzasadnione przebywanie uczniów w szatni podczas zajęć lekcyjnych
i przerw.
5. Uczniowie mają obowiązek dbać o czystość w pomieszczeniach szatni.
6. Zabrania się niszczenia (dewastowania, malowania itp.) pomieszczeń szatni.
7. Uczniowi za brak poszanowania mienia szkoły grożą kary wymienione w Statucie szkoły.
8. Szczegółowe zasady korzystania z szatni reguluje Regulamin szatni szkolnej.