Młodzi artyści

Uczniowie kl. IV-VI  brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Do czego MORZE służyć może?” organizowanym przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Warszawie. Uczniowie naszej szkoły: Kamil Kudłaty kl. IV b, Olga Sychta kl. IV c, Wiktoria Ryznar kl. IV a, Aleksandra Kędrek kl. V c, Natalia Tomkiewicz kl. VI a  zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami za prace plastyczne pokazujące ciekawą interpretację tematu, wyobraźnię, pomysłowość. Na konkurs wpłynęło 4812 prac plastycznych z całej Polski. Gratulujmy młodym artystom.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

W Jasielskim Domu Kultury odbyły się eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  z terenu miasta Jasła.  Konkurs ten cieszył się zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły i co roku  przyczynia się do popularyzowania wśród dzieci i młodzieży szkolnej zagadnień związanych z pożarnictwem. Turniej składał się z części pisemnej i ustnej, a wiedza uczestników była oceniana przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle oraz Zarządu Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Jaśle.W konkursie tym uczennica naszej szkoły Natalia Tomkiewicz w kategorii szkół podstawowych uzyskała trzecie miejsce. Serdecznie gratulujemy.

W teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

W dniu 2.03.2017 r. uczniowie klasy 6a i 6b udali się na spektakl pt. ,,Tajemniczy ogród” w teatrze w Tarnowie. Widowisko powstało w oparciu o ciekawą lekturę szkolną Frances Hodgson Burnett. Gra aktorska i wielobarwne stroje tworzyły świetną kompozycję. Nie zabrakło także efektów specjalnych. Z wielką niechęcią opuściliśmy widownię, ponieważ spektakl był znakomity. Mamy przyjemność polecić Wam tę wspaniałą sztukę.

Przygotowały uczestniczki modułu medialno-biznesowego:
Gabriela Pabjan i Aleksandra Wiśniowska

Najlepsi matematycy w województwie podkarpackim!

Uczniowie naszej szkoły często biorą udział w konkursach ogólnopolskich, aby sprawdzić swoje umiejętności i porównać je z innymi uczestnikami. Oto najlepsi matematycy  z naszej szkoły, na tle województwa podkarpackiego z konkursu matematycznego Alfik: Tymoteusz Piątek, Weronika Sypień, Anna Maciejczyk, Katarzyna Kwilosz i Julia Koś.

 

Laptop zamiast zeszytu

Dzięki udziale w projekcie pn. "Miasto wiedzy. Podniesienie jakości edukacji oraz poszerzenie oferty kształcenia i dokonalenia poprzez realizację zintegrowanego planu reformującego wraz z poprawą infrastruktury w Jaśle" uczniowie naszej szkoły mogą korzystać z najnowocześniejszych źródeł informacji i z bardzo dobrego sprzętu komputerowego. Laptopy, które otrzymała nasza szkoła uatrakcyjniłają lekcje, a sposób zdobywania wiedzy wniosły na wyższy poziom.

Let’s go shopping, czyli robimy zakupy w języku angielskim

Gry i zabawy na lekcjach języka angielskiego są znakomitym narzędziem do nauki komunikacji, łączą przyjemne z pożytecznym, pozwalają uczniom na wykorzystanie języka w sposób bezstresowy.

Uczniowie klas drugich naszej szkoły mieli okazję sprawdzić się w roli klientów i sprzedawców w angielskim sklepie z zabawkami. Dzięki zabawie w sklep poznaliśmy walutę obowiązującą  w Wielkiej Brytanii, nauczyliśmy się prosić o produkty, pytać o ceny, wydawać resztę. Metoda gier i zabaw jest ważnym elementem zajęć językowych w naszej szkole, zwłaszcza wśród dzieci w wieku wczesnoszkolnym. W ramach innowacji programowej z języka angielskiego DAY BY DAY- ANGIELSKI DZIEŃ PO DNIU, uczniowie poznają m.in. w jaki sposób język obcy może być przydatny w realnych sytuacjach życia codziennego. Jedno z podstawowych założeń innowacji mówi o tym, że „dzieci nie mają oporów w posługiwaniu się językiem obcym, uczą się go pozytywnie nastawione do mówienia, powtarzania, eksperymentowania i nie boją się popełniać błędów… ”Wykorzystując potencjał młodych uczniów odgrywamy scenki, pozwalamy im wcielać się w różne role po to, aby „dziecko mogło poznawać świat i wyrazić siebie zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim”.

Zaczerpnąć historii. Jak powstaje papier czerpany?

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach warsztatowych czerpania papieru. Podczas zajęć zapoznali się z dawną sztuką tworzenia papieru. Dowiedzieli się w jaki sposób ludzie wpadli na pomysł wytwarzania papieru i dlaczego był on im bardzo potrzebny. Każdy uczeń na specjalnej ramce wyczerpywał papier, po którym później pisał gęsim piórem. Na konie każdy uczestnik otrzymał certyfikat z pieczęcią, którą sam odcisnął. Była to świetna lekcja i kolejne dziecięce doświadczenie, które na długo pozostanie w ich pamięci.

„Mydełko z wyobraźnią”- warsztaty mydlarskie

W  naszej szkole odbyły się warsztaty mydlarskie, w których udział wzięli wszyscy uczniowie klas drugich i trzecich. Celem tych warsztatów jest rozwijanie zdolności manualnych oraz wykorzystanie wyobraźni. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda produkcja mydła oraz wysłuchać historii  jego powstania. Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie wykonywali mydełka o rozmaitych zapachach, wzorach i kolorach. Wszyscy z ochotą tworzyli własne kompozycje, wykorzystując do tego olejki eteryczne, glicerynę oraz elementy dekoracyjne. W tych dniach piękne zapachy rozchodziły się po całym parterze naszej szkoły i przyciągały zaciekawionych uczniów z innych klas. 

Kominiarz strażnikiem bezpieczeństwa Twojego domu

W marcu młodszych uczniów naszej szkoły odwiedził pracownik zakładu kominiarskiego. Dzięki temu spotkaniu uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy o pracy kominiarzy m.in. w jaki sposób wykonują swój fach,
w jakich warunkach pracują i na czym polegają ich obowiązki. Gość zaprezentował obowiązujący go strój oraz narzędzia, którymi posługuje się podczas swojej pracy, a także uchylił przed dziećmi tajemnicę mocy guzika chwytanego na widok kominiarza. Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał słodki poczęstunek oraz pamiątkowy kalendarz.

„Sto sposobów na bloga”

 „Sto sposobów na bloga” – to zajęcia czytelnicze w których uczestniczyli uczniowie klasy 6a w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Prowadzenie bloga znajduje coraz to nowych adeptów. Dla jednych to hobby (skądinąd bardzo wciągające). Dla innych okazja do stworzenia własnego portfolio i do pokazania go światu. Jak pisać teksty, o których ludzie nie zapomną? Jak wywołać u czytelnika emocje? Niestety to bardzo trudna sztuka. Chyba jeszcze trudniej się jej nauczyć. To dar, który nie każdemu jest dany. O tych i o wielu innych rzeczach mogli się oni dowiedzieć podczas spotkania. Nie zabrakło też zajęć, w których można było wykazać się swoją kreatywnością – powstało kilka interesujących kolaży.

POZNAJEMY HISTORIĘ NASZEJ RODZINY!

W  ramach zajęć z edukacji polonistycznej uczniowie klasy 3E pracowali nad przygotowaniem drzewa genealogicznego własnej rodziny. Z pomocą rodziców i dziadków gromadzili informacje na temat swoich przodków. Zbierali zdjęcia lub malowali portrety członków rodziny. Potem na dużym arkuszu brystolu rysowali drzewo genealogiczne. Gotowe prace prezentowali na zajęciach o tematyce rodzinnej. Zaangażowanie dzieci w pracę nad wykonaniem zadania sprawiło, że lepiej poznali dzieje swojej rodziny oraz rozwinęli swoją wyobraźnię. 

Warto czytać !

W ramach upowszechniania czytelnictwa i kształtowania kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, uczniowie klasy 3E po raz kolejny włączyli się do Akcji Głośnego Czytania, która ma na celu przedstawienie korzystnego wpływu obcowania z książką na rozwój sfer intelektualnej i emocjonalnej zarówno u dzieci jak i dorosłych. W ramach akcji uczniowie gościli u siebie bibliotekarza z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Jaśle. Zaproszony gość wspólnie z nimi czytał utwory Małgorzaty Strzałkowskiej. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały prezentowanych treści, a następnie wzięły udział w dyskusji na temat usłyszanych historii. Podczas spotkania uczniowie czytali także fragmenty swoich ulubionych książek oraz odgadywali zagadki dotyczące znajomości utworów dziecięcych.