Idą Święta...

Z niecierpliwością oczekujemy Świąt Bożego Narodzenia. W atmosferę tego niezwykłego wydarzenia wprowadził wszystkich uczniów występ scholi i uczennic klas ósmych, które w montażu słowno-muzycznym przypomniały najważniejsze wartości zbliżających się dni. Pani Dyrektor złożyła wszystkim nauczycielom, pracownikom i uczniom życzenia błogosławionych Świąt oraz spełnienia marzeń w Nowym 2019 roku.

"Anioły ze szkoły" tym razem w akcji #RazemNaŚwięta

Pod patronatem Minister Edukacji Narodowej ruszyła akcja „Razem na Święta”, która ma na celu okazać wsparcie osobom starszym, chorym, samotnym, potrzebującym pomocy z naszych społeczności szkolnych i lokalnych.

"Anioły ze szkoły" oczywiście włączyły się do tej akcji - a dzięki nim - cała społeczność uczniowska. Kolejny raz - uczniowie, rodzice i nauczyciele okazali wielkie serce i pomoc. Zebrane artykuły (żywność, środki czystości, zabawki..) jeszcze w tym tygodniu trafiły do najbardziej potrzebujących. Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Regionalny Konkurs Bożonarodzeniowy – rozstrzygnięty!

W Muzeum Regionalnym w Jaśle 13 grudnia odbyło się wręczenie dyplomów i nagród za udział w organizowanym Konkursie Bożonarodzeniowym. I tym razem nie zabrakło wśród uczestników, uczniów naszej szkoły. W kategorii "Najładniejsza ozdoba świąteczna” - III miejsce zajęła praca  Aleksa Filipa kl. 1a, a wyróżnienia otrzymali Aleksandra i Marcel Trelka kl. 1a. Nagrodzone prace to współczesne ozdoby nawiązujące do dawnych tradycji, a także motywów i wzorów ludowych.  Natomiast w kategorii „ Najsmaczniejszy tradycyjny wypiek świąteczny” – dyplom z wyróżnieniem powędrował do Kacpra Witkosia kl. 1a za smaczne i przepięknie dekorowane pierniczki.

Prace naszych uczniów będzie można oglądać na wystawie pt. „Jasielskie kolędowanie”  w siedzibie muzeum. Gratulacje!

Brawo Maciek!

Maciej Stefanik, uczeń klasy 2a został Najlepszym Strzelcem Halowego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Starosty Jasielskiego na sportowo z Akademią Piłkarską Jasło. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Dobry zawód = fajne życie

W ramach doradztwa zawodowego uczniowie klas 7 i 8, wraz z prowadzącą zajęcia p. Grażyną Nalepą - spotkali się z przedstawicielami Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i jasielskiej Służby Zdrowia. Młodzież pogłębiała swoją wiedzę o interesujących ich zawodach oraz oceny sytuacji na rynku pracy, a także konfrontowała ocenę swojego stanu zdrowia z wymaganiami wybieranego zawodu.

Celem spotkań było przygotowanie uczniów do podjęcia decyzji o kierunku dalszego kształcenia, kształtowania umiejętności planowania swojej kariery edukacyjno-zawodowej oraz umiejętnego podejmowania trafnych decyzji dotyczących wyboru przyszłego zawodu.

Izabela Szerląg laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego

Izabela Szerląg (kl.VI a) została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Młodzi twórcy literatury, zorganizowanego przez Książnicę Płocką. Tematem tegorocznej edycji  była rola kobiet, dziewcząt w życiu młodych ludzi, przełamywanie stereotypów i podkreślenie, że wśród kobiet znanych i nieznanych nie brakuje odważnych, kreatywnych, wyjątkowych Polek.

Spośród prawie 200 prac jury wybrało i nagrodziło utwór Izy „Jaka jest?”. Wiersz był poetyckim zdefiniowaniem kobiety, z podkreśleniem, że jest ona jednością sprzeczności, potrafi inspirować i zachwycać, bo przecież – jak głosiło hasło konkursu - „I cóż, że dziewczyna...” Młodej autorce serdecznie gratulujemy!

W szkole jak w bajce? To możliwe..

W dniu 10 grudnia dzieci klas I-II miały możliwość obejrzenia adaptacji jednej z najsłynniejszej opowieści Szeherezady. „Baśnie tysiąca i jednej nocy” to piękne, poetyckie historie przybliżające egzotykę krajów dalekiego wschodu.

Dzieci brały czynny udział w przedstawieniu - robiły zakupy, pomagały w sprzątaniu bazaru, miały także możliwość zatańczenia w strojach nietoperzy. Barwne, piękne kostiumy oraz elementy scenografii w pełni oddały baśniową atmosferę spektaklu. Przesłanie baśni to zwrócenie uwagi na  znaczenie uczciwości, szacunku i odpowiedzialności. Humorystycznie potraktowane zostały perypetie tytułowego bohatera, któremu udaje się wyjść cało z opresji dzięki sprytowi i chęci niesienia pomocy innym.

Mikołaj to taki święty, co dzieciom przynosi prezenty ;)

W dniu 7 grudnia naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście - Święty Mikołaj wraz z panią Mikołajową. W towarzystwie asystentów: Aniołków, Diabełków, Elfów i Renifera rozdawali prezenty małym i dużym, bo obdarowanym lubi być każdy, niezależnie od wieku. Przybyli do nas z jednodniowym opóźnieniem, ponieważ byli baaardzo zajęci i grafik mieli wypełniony po brzegi.

W tym dniu zaroiło się od czerwonych czapek i czapeczek, które wprowadziły w szkole atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.Wszystkim było słodko, miło i radośnie.

Egipska przygoda w Jasielskim Muzeum Regionalnym

W mroźny poranek uczniowie klasy 1a  naszej szkoły pomaszerowali raźnym krokiem na Dworzec PKP, gdzie mieści się „ Jasielska Poczekalnia Kultury”. Tutaj pod czujnym okiem Pani  Joanny Pilszyk, archeologa z jasielskiego muzeum, poznawali największe odkrycia wybitnego naukowca pochodzącego z  Jasła prof. dr hab. Karola Myśliwca – archeologa  i egiptologa o światowej sławie, odznaczonego  w Niepodległej za całokształt swojej pracy naukowo - badawczej Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wystawa  „50 LAT W EGIPCIE – POLSKIE BADANIA ARCHEOLOGICZNE W SAKKARZE” cieszyła się wielkim zainteresowaniem pierwszaków, którzy z nadzwyczajną wnikliwością oglądali malowidła naścienne,   z ciekawością  słuchali historii o domu wieczności wezyra Merefnebefa, szczególną uwagę zwrócili na bogactwo i wyrazistość kolorów pomimo upływu 4, 5 tysięcy lat oraz na sposób ukazania postaci   ludzi i zwierząt towarzyszących wezyrowi w ostatniej drodze.
Własne refleksje i spostrzeżenia z  wystawy wyrazili za pomocą pędzla i barw podczas warsztatów, na które zostali zaproszeni przez Panią archeolog do budynku Muzeum Regionalnego.  Praca artystyczna  przysporzyła wiele radości i kreatywnych pomysłów, a rezultaty dzieł plastycznych zachwyciły samych twórców.

Z niemniejszym zapałem poznali inne tajemnice starożytnego Egiptu, podczas krótkiej ilustrowanej prelekcji etnografa  Pani Adrianny Napiórkowskiej – Bek. Czekała też na nich kolejna niespodzianka – lepienie w glinie - amuletów, w których szczególną moc wierzyli Egipcjanie. Płaskorzeźby skarabeuszy i  figurki kota wyobrażające boginię radości Bastet, to gliniane trofea przypominające dzieciom o tej niezwykłej muzealnej przygodzie.  Na pożegnanie uczniowie otrzymali słodycze, „przepis” na wypalenie glinianych skarbów, ale też egipskie kolorowanki, które zdobią teraz naszą salę lekcyjną.

Kolejny sukces naszych uzdolnionych uczennic

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jaśle zorganizowało konkurs profilaktyczny "Moja moc w rodzinie". Głównym jego celem było przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, propagowanie pozytywnych postaw rodzicielskich oraz umiejętności komunikowania się bez przemocy. Z całego powiatu jasielskiego na konkurs wpłynęły 74 prace, wśród których były również prace naszych uczennic. One to właśnie zachwyciły jury, które przyznało im czołowe miejsca. Natalia Tomkiewicz (kl.8a) zdobyła I miejsce, a Julia Walowska (kl.7b) miejsce III. Serdecznie gratulujemy!

Puchar dla Mai Kilar

Mistrzem województwa podkarpackiego w pływaniu została Maja Kilar uczennica klasy I a, za zajęcie III miejsca w XII Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Pływaniu "Familly  CUP 2018", które odbywały się w Jaśle pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Gratulacje dla Mistrza!

Nasi uczniowie na międzynarodowym Mini Szczycie Klimatycznym (International Youth Summit on Climate Change Action)

Jakub Korczykowski, Julia Koś, Helena Czyżowicz, Aleksandra Czernecka wezmą udział w Mini Szczycie Klimatycznym (International Youth Summit on Climate Change Action) wraz z młodzieżą z dwóch państw –Kostaryką
i Meksykiem. Opiekunami przedsięwzięcia jest pani Magdalena Rak-Kosiba oraz pracownicy Związku Dorzecza Wisłoki.
Do debaty uczniowie przygotowują się poznając problemy dotyczące zmian klimatu, dyskutują na temat przyczyn i skutków tych zmian. Proponują możliwe rozwiązania, dzięki którym problem ocieplenia klimatu mógłby zostać rozpowszechniony wśród młodzieży. Zastanawiają się także nad tym jakie działania mogą podjąć aby przyczynić się do powstrzymania procesu zmian klimatu. Punktem kulminacyjnym będzie debata z młodzieżą z Kostaryki i Meksyku, w trakcie której przedstawione zostaną problemy dotyczące zmian klimatu w poszczególnych krajach. Wypracowane zostanie wspólne stanowisko dotyczące zaangażowania młodych ludzi w przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Mini Szczyt Klimatyczny organizowany przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle to projekt, który ma na celu edukację ekologiczną młodzieży, pokazanie idei współpracy międzynarodowej, międzynarodowe negocjacje
i motywowanie do nauki języka angielskiego. W tym roku (2018) w dniach 3-14 grudnia w Katowicach odbędzie się szczyt klimatyczny ONZ-COP24. Udział weźmie około 30 tysięcy uczestników z około 200 krajów z całego świata. Obrady będą dotyczyć globalnej ochrony klimatu. Udział wezmą m.in. przedstawiciele rządów, dyplomaci, naukowcy, aktywiści oraz przedstawiciele wielu innych grup, dla których ochrona środowiska ma ogromne znaczenie.


Zapraszamy wszystkie osoby, którym temat ocieplenia klimatu nie jest obojętny do zapoznania się ze zgromadzonymi przez nas materiałami, które umieszczamy na FB:

https://www.facebook.com/Youth-Summit-on-Climate-Change-2018-350928315482636/

Fotogaleria

Strona internetowa Mini Szczytu Klimatycznego