Jawność ocen
1. Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów o:
1) wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania; wymagania edukacyjne formułują zespoły nauczycieli danego przedmiotu na wspólnym posiedzeniu zespołu
2) sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów
3) warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych.
2. Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów:
1) warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania
2) warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania
3) skutkach ustalenia uczniowi nagannej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
3. Na pierwszym zebraniu każdego roku szkolnego wychowawcy przekazują informacje zawarte w pkt 1 i 2 rodzicom (prawnym opiekunom) wpisując tematykę spotkania
w dzienniku lekcyjnym. Podpis rodziców na liście zbiorczej zatytułowanej „Zostałem/łam poinformowany/na o warunkach i sposobie oraz o kryteriach oceniania z zajęć edukacyjnych i zachowania oraz o warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej” oznacza, że rodzice (prawni opiekunowie) zostali zapoznani z w/w warunkami.
4. Wychowawca klasy na początku roku szkolnego, w którym uczniowie rozpoczną realizację projektu edukacyjnego, informuje uczniów i jego rodziców (prawnych opiekunów) o warunkach jego realizacji.
5. W przypadku nieobecności rodziców (prawnych opiekunów) na zebraniu informacje te przesyła się drogą pocztową (za potwierdzeniem odbioru).
1. Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów).
2. Jawność ocen cząstkowych:
-nauczyciel wystawiając każdą ocenę uzasadnia ją uczniowi komentarzem ustnym,
- ocena staje się jawna dla rodzica z chwilą wpisania jej do zeszytu przedmiotowego.
3. Jawność ocen klasyfikacyjnych:
- na wniosek ustny ucznia lub jego rodziców nauczyciel ustnie uzasadnia ocenę powołując się na WSO i PSO,
- w przypadku pracy pisemnej ucznia nauczyciel pokazuje ją rodzicom, omawia sposób punktacji,
- na wniosek pisemny rodziców do nauczyciela przedmiotu nauczyciel uzasadnia ocenę semestralną na piśmie w terminie 2 dni od złożenia wniosku.
4. Sprawdzone i ocenione pisemne prace pisemne uczeń otrzymuje do wglądu podczas lekcji. Sprawdzone i ocenione prace pisemne ucznia obowiązkowo wydawane są każdorazowo do domu w celu zapoznania się rodziców z postępami w nauce lub ich braku. Uczeń na następnej lekcji ma obowiązek zwrotu podpisanej przez rodzica pracy kontrolnej. Nieoddanie pracy, podpisanej przez rodzica w terminie, skutkuje przyznaniem punktów ujemnych, zgodnie z WSO.
5. Wychowawca klasy jest zobowiązany do powiadamiania rodziców (prawnych opiekunów) o osiągnięciach ich dzieci w następujących formach:
- zebrania z rodzicami
- konsultacje indywidualne
- informacja telefoniczna
- drogą pocztowa
6. Sposoby powiadamiania rodziców (prawnych opiekunów) powinny być odnotowane przez wychowawcę w dzienniku. Rodzice potwierdzają fakt przekazania informacji podpisem w dzienniku.