Samorząd szkolny

#DotDay czyli Międzynarodowy Dzień Kropki

15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Brzmi to banalnie, ale jednak dzień ten związany jest z kreatywnością i odkrywaniem talentów, które drzemią w każdym z nas. Świętować go możemy na różne sposoby, a kropka to tylko początek – mała inspiracja.

Wszystko zaczęło się w 2003 r, od książki amerykańskiego pisarza i ilustratora Petera H. Reynoldsa pod tytułem “The Dot”. W wersji animowanej możecie ją obejrzeć tutaj: historia małej Vashti i jej kropki.

Pierwsze w tym roku szkolnym wyzwanie dotyczyło właśnie kropki i poszukiwanie jej w otaczającej nas rzeczywistości, a także przemiana tego, co zwyczajne i znane w nowe i niezwykłe, dzięki kropkom właśnie. Autorom zdjęć gratulujemy pomysłowości, inwencji twórczej i zaangażowania! A także dziękujemy za udział w wyzwaniu i zapraszamy do podjęcia kolejnych.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

Z okazji nowego roku szkolnego 2020/2021, który rozpoczyna się w wyjątkowych okolicznościach, wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy wielu sukcesów, satysfakcji z wykonywanej pracy, a przede wszystkim zdrowia i poczucia bezpieczeństwa.

#RozwijamySwojePasjeZajawkiKoniki

Epidemia i społeczna izolacja znacząco ograniczyły naszą codzienną aktywność. Na szczęście nasi uczniowie nie zapomnieli o swoich pasjach. Niektórzy chętnie podzielili się z nami zainteresowaniami i hobby, tym jak spędzają czas wolny. Takie interakcje są bardzo ważne - może zdarzy się, że kogoś zainspirują, a może komuś się spodobają niektóre aktywności, a jeszcze innemu oglądanie zdjęć po prostu umili czas.

„Miłość do tego co robisz,  jest paliwem, którego potrzebujesz żeby dalej pracować, walczyć, dążyć do wymarzonego życia. Pasja ma moc zmieniania twojego świata, a w rezultacie także świata ludzi, z którymi się spotykasz.” (Carmie Gallo)

Pamiętajcie - jeśli poświęcicie czas na mądre rozwijanie swojej pasji, to wprawdzie nigdy nie wiecie, gdzie Was to zaprowadzi, ale zawsze możecie być pewni, że Was to rozwinie.

Ludzie listy piszą.......do chorych dzieci

Marzycielska Poczta to ogólnopolska akcja, która narodziła się pod koniec 2009 i polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do chorych dzieci z całej Polski. Na stronie https://marzycielskapoczta.pl/, prezentowane są profile dzieci, które kochają dostawać tradycyjne listy i kartki. Te wiadomości dodają dzieciakom siły do walki z chorobą, a ich rodzicom otuchy.

Uczniowie z naszej szkoły znani są z dobrego serca i chęci niesienia pomocy wszystkim tym, którzy tej pomocy potrzebują. Agnieszka Biesiadowska i Ania Maciejczyk, które napisały kilka listów twierdzą, że daje to ogromną wewnętrzną radość, a świadomość, że jakieś chore dziecko gdzieś w Polsce ucieszy się z faktu otrzymania od nich listu jest nagrodą, którą trudno oszacować!! Dziewczynkom gratulujemy postawy, a innych zachęcamy do pójścia ich śladem.

Dbaj o zdrowie i #ZostanwDomuzPupilem

Z powodu szalejącego koronawirusa spędzamy w domu całe dnie - ta sytuacja zachwyca najbardziej nasze zwierzaki, bo to jest ten czas kiedy możemy poświęcić swoim pupilom dużo więcej uwagi. Fantastyczni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 zawsze wykazywali się troską o naszych braci mniejszych włączając się w różnorodne akcje dotyczące zwierząt. Teraz mamy okazję poznać ich ukochanych pupili. Są to psy, koty, konie, rybki, chomiki, papużki, króliki, a nawet patyczaki czy ulubione rośliny i pluszaki :)

Warto pamiętać, że głaskanie, zabawa i tulenie zwierzaka wpływa na nas pozytywnie, a to nie pozostaje bez wpływu na nasz układ odpornościowy. Posiadanie w domu zwierzęcia poprawia nasze samopoczucie. Już samo przebywanie w jednym pokoju z ukochanymi zwierzętami obniża nasze ciśnienie i spowalnia tętno. Obserwowanie pływających rybek czy zabawa z futrzakiem mogą pomóc zapomnieć na chwilę o problemach, a przynajmniej nieco się od nich zdystansować.

Wszystkim dzieciakom i ich rodzicom, którzy odpowiadają na akcje Samorządu Uczniowskiego serdecznie dziękujemy!

#zamaskowani, czyli HIT mody sezonu wiosna/lato 2020

Od 16 kwietnia wychodząc z domu zakrycie ust i nosa stało się obowiązkowe, więc ruszyła giełda pomysłów na to, by maseczki były nie tylko skuteczne, ale i estetyczne, a nawet wręcz efektowne. Czy nadchodzi czas na dyktowanie mody i w tym niezbędnym już przecież elemencie naszej garderoby? Niewykluczone, w każdym razie aktorzy, artyści, celebryci i znani sportowcy wzięli się za poszukiwanie unikalnych wzorów masek, przodując w wymyślaniu fantazyjnych kolorów i kształtów.

Nasi uczniowie również udowadniają, że zakrycie twarzy wcale nie musi być nudne. Fantastycznie odpowiedzieli na akcję Samorządu Uczniowskiego prezentując się w swoich przeróżnych maseczkach. Chodzimy #zamaskowani i można powiedzieć, że maseczki te są hitem modowym sezonu wiosennego!

Spacerując, pamiętajcie o zachowaniu 2 metrów dystansu i #nośmaskę!

Dzień Flagi 2020 - świętujemy razem, choć osobno

Dzień Flagi, inaczej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Data 2 maja na święto Dnia Flagi nie została wybrana przypadkowo - 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec założyli biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie.

A wiecie dlaczego polska flaga jest biało-czerwona? To barwy zaczerpnięte z godła, czyli białego orła na czerwonym tle. Kolor biały ma symbolizować czystość, a czerwony krew, czyli coś co bardzo często towarzyszyło Polakom w historii. Znamy też wierszyk, który wiele wyjaśnia: "Powiewa flaga gdy wiatr się zerwie a na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień to miłość, biel to serce czyste - piękne są nasze barwy ojczyste".

Samorząd Szkolny zaproponował uczniom naszej szkoły, aby święto spędzane w tym roku inaczej – spędzić choć trochę „razem”, by szczególnie tego dnia poczuć, że jesteśmy jedną wielką uczniowską rodziną. I tak oto powstała ta galeria. Prawda, że fantastyczna?

Serdecznie zachęcamy wszystkich do uczczenia Dnia Flagi i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja poprzez wywieszenie na swoich domach, balkonach i posesjach naszej flagi narodowej. Niech biało – czerwona powiewa w każdym zakątku naszego miasta i niech przypomina o tym, jak ważnym jest dla nas symbolem.

#TerazCzasNaCzytanie więc #zostańwdomu i #czytajksiążki

Nasi uczniowie dołączyli do ogłoszonej w szkole przez Samorząd Uczniowski akcji  #TerazCzasNaCzytanie Fundacji Powszechnego Czytania. Brawo!!

Zachęcamy do mądrego wykorzystania pobytu w domu i sięgnięcia po książki. Czytajcie! Dla uspokojenia, dla własnego rozwoju oraz dla przeżycia wspaniałych przygód pozostając we własnych czterech ścianach! Czytając odwiedzasz fantastyczne miejsca oraz niezwykłe krainy. Jak to przebiega? Czym się kończy? Co z tego wynika?

Jaką książkę planujecie dzisiaj przeczytać? Nic wam nie przychodzi do głowy? To może skorzystacie z propozycji znalezionych na stronie lektury.gov.pl lub wolnelektury.pl

Dzielcie się pasją do czytania i pamiętajcie: czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała!

#TerazCzasNaCzytanie czyli Światowy Dzień Książki

23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Tak więc zachęcamy: macie czas? Czytajcie! Dla uspokojenia, dla rozwoju emocjonalnego oraz dla odbycia najwspanialszych podróży pozostając we własnych czterech ścianach! Jeśli chcecie się podzielić zdjęciami – wrzucajcie je na social media z #TerazCzasNaCzytanie” – bądźmy razem choć każdy w swoim domu – zachęca Maria Deskur, Prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.

Fundacja Powszechnego Czytania, w porozumieniu z wieloma wydawnictwami rozpoczyna program wolontariatu online dla młodzieży szkolnej powyżej 12 roku życia, pod hasłem #MłodziDzieciom. Starsi uczniowie szkół podstawowych mogą nagrać „czytanki” dla dzieci i przesłać je do Fundacji. Do czytanych fragmentów książek mogą dodać kilka słów od siebie, dlaczego polecają tę książkę. Nadesłane czytanki będą udostępniane nieodpłatnie na stronie internetowej Fundacji, a wybrane także na stronie Facebook Fundacji Powszechnego Czytania. Wolontariat został objęty honorowym patronatem Narodowego Centrum Kultury.
Fundacja Powszechnego Czytania, zgodnie z regulaminem wolontariatu #MłodziDzieciom, będzie wystawiać imienne zaświadczenia o odbyciu wolontariatu i przesyłać je do zainteresowanych oraz do sekretariatu szkoły wolontariusza pocztą elektroniczną.
Zachęcamy!
Szczegółowe informacje:
https://fpc.org.pl/mlodzi-dzieciom/
Wolontariat na odległość

Biblioteka online: https://lektury.gov.pl/

Życzenia

Miłość nie tylko od święta…

Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, podjęcia rozważań o miłości i jej sensie. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom czy przyjaciołom wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanego koszyka. Trzeba przyznać, że szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości.

Tańcz, śmiej się, maskę włóż, bo bawić się czas już!

Tańcz, śmiej się, maskę włóż
Bo bawić się czas już
Karnawał zaprasza Cię
Jeśli tylko powiesz "chcę"..

Dnia 30.01.2020r. odbyła się w naszej szkole zabawa choinkowa. Przystrojona wstążkami sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Na imprezie pojawili się zarówno elegancko ubrani, rozpoznawalni uczniowie, jak i postacie znane z baśni bądź filmów (Elsa, Batman, wróżka, ninja, wilkołak), zwierzęta (żaba, pszczółki, kotki, jednorożce), księżniczki, strażak, policjanci i inni.

Po kilku godzinach znakomitej zabawy choinkowej uczniowie opuszczali szkołę wytańczeni, wybawieni, pełni wrażeń i w świetnych humorach.