Samorząd szkolny

"Tysiąc lat historii patrzy w serce Twe..."

"Gdy pytasz mnie czym Ojczyzna jest odpowiem:
Czyś chociaż raz chodził po rynku w Krakowie,
Czyś widział Wawel, komnaty, krużganki,
Miejsca gdzie przeszłość dodaje Ci sił.

Z tej historii wielkiej, dumnej,
Z władzy mocnej i rozumnej
Czerpiesz dzisiaj wiarę, w kraju dobry los
Króla dzwon, co kraj przenika,
Mowa Skargi, wzrok Stańczyka
Przeszłość wielka wzniosła to Ojczyzna Twa!"

W tym roku obchodzimy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zazwyczaj o tej porze w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia upamiętniająca ten dzień. W związku z trudnym okresem pandemii, musimy szukać innych rozwiązań dostosowanych do obecnej sytuacji. Na szczęście to nie jest trudne bo nasi uczniowie są kreatywni i pełni pomysłów. W tym roku Samorząd Uczniowski przygotował baner i filmik ze słowami przepięknej piosenki Marka Grechuty pt: „Ojczyzna”.

Zapraszamy do obejrzenia filmiku

Zachęcamy do obejrzenia filmu edukacyjnego z serii „Ożywione obrazy” przygotowanego przez Zamek Królewski w Warszawie – „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” https://www.youtube.com/watch?v=GTy_ixII3Qw

Oprócz rocznicy podpisania Konstytucji, 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Najmłodsi uczniowie przygotowali własnoręcznie flagi, które prezentują z dumą.

Zapraszamy do obejrzenia i wstawiania własnych zdjęć z flagą w komentarzu.

 

#PodobaMiSięwJedynce :)

Uczniowie wszystkich klas, od pierwszych aż po ósme, tęsknią za szkołą i atmosferą w niej panującą. Dlatego postanowili wziąć udział w najnowszej szkolnej akcji zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski - #PodobaMiSięwJedynce. Pomysłowość i kreatywność  dzieciaków wszyscy możemy podziwiać w prezentowanej galerii.

Wesołych Świąt!

Samorząd Uczniowski pragnie poinformować o wynikach szkolnego konkursu na Najpiękniejszą Kartkę Wielkanocną. Uczniowie biorący w nim udział zaprezentowali talent plastyczny, pomysłowość i kreatywność, co doceniło jury konkursowe przyznając:
I miejsce: Antoni Zima
II miejsce: Maja Józefczyk i Julia Lubojemska
III miejsce: Iga Romanek i Kamil Zabawa
Wyróżnienia: Gabriela Adamik, Aleksander Betlej, Emilka Jędryczka, Gabriela Gierut, Julia Lorenc, Natalia Kardaś, Michalina Piątek, Joanna Stojek, Julka Tomkiewicz, Milena Majewska, Natalka Sroka, Piotr Byś, Piotr Niziołek, Zuzanna Betlej, Piotr Ochała, Antoni Toporowicz, Nadia Rolek, Szymon Sypień.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!!

Nasi uczniowie w #SkarpetkiNieDoPary na Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca 2021r. jest Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa. Święto to ustanowione zostało w 2005 roku i objęte patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nie bez przyczyny wyznaczono je na 21 marca - nie jest to tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, który uosabia narodziny nowego życia i narodziny niezwykłych ludzi, ale przede wszystkim odnosi się do samej istoty choroby ponieważ wiąże się z istotą wady genetycznej - trisomią chromosomu 21. Dwie różne skarpetki założone 21.03 są symbolem niedopasowania genotypowego, które występuje u osób z zespołem Downa.

Na znak solidarności z osobami z zespołem Downa oraz w celu promowania ich praw do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym nasi fantastyczni uczniowie załóżyli na nogi kolorowe, niedopasowane skarpetki i zrobili sobie zdjęcia. Zapraszamy wszystkich do wsparcia tej pięknej inicjatywy i jak nasi uczniowie - ubrać tego dnia #SkarpetkiNieDoPary!

Z okazji Dnia Kobiet!

Wszystkim Paniom - tym pracującym w naszej szkole i tym uczącym się:
NAJLEPSZE ŻYCZENIA z okazji Dnia Kobiet
składają wszyscy Panowie – Ci pracujący i Ci uczący się w SPnr1!

Samorząd Uczniowski zaprasza do składania życzeń!

WALENTYNKI to dzień miłości i przyjaźni.

Chcesz powiedzieć innej osobie, że ją lubisz, kochasz lub że jest ważna dla Ciebie? Masz okazję!
A może ktoś dla Ciebie zostawił życzenia?
Zapraszamy uczniów do udziału w poczcie walentynkowej :)

Tutaj możecie wysłać życzenia :)

Przyjaźń nie zna granic - zwłaszcza w dobie Internetu. Samorząd Uczniowski SP nr 1 ma na to dowód:
link do życzeń.

Jak pobudzić mózg do nauki i bawić się przy tym?

29 stycznia to Międzynarodowy Dzień Puzzli. Święto to obchodzone jest od około połowy lat 90-tych i zostało prawdopodobnie zainicjowane przez amerykańskich producentów wszelkich rodzajów zabaw umysłowych. Jak twierdzą psychologowie, układanie puzzli to dla mózgu doskonała gimnastyka. Bardzo dobrze wiedzą o tym nasi uczniowie i dlatego kochają tą edukacyjną zabawę.

Układane regularnie puzzle ćwiczą pamięć, rozwijają zdolności manualne, przestrzenne, rozwijają umiejętności matematyczne, pomagają się skupić. Dodatkową zaletą puzzli jest obniżanie stresu. Puzzle potrafią wciągnąć na wiele godzin, a ich układanie uspokaja. To jak SPA dla mózgu :)

Uporanie się z wieloelementowym obrazkiem z całą pewnością nie jest łatwym zadaniem, ale nic tak nie cieszy jak skończona powodzeniem układanka. To rodzi wiarę we własne możliwości. Uczy, że źle ułożony kawałek należy poprawić, by stworzyć ładną całość. Nasi uczniowie są mistrzami układanek. Najlepsi układają nawet kilkutysięczne puzzle! To jest dopiero gimnastyka dla mózgu!

#UkładamyPuzzle-GimnastykujemyMózg

Nowy Rok i porządki czyli #DzienSprzątaniaBiurka

W drugi poniedziałek stycznia obchodzimy nietypowe, ale jakże potrzebne święto czyli Międzynarodowy Dzień Sprzątania Biurka. W 2021 roku wypada ono 11 stycznia i ma zachęcić do wkroczenia w Nowy Rok w uporządkowanym otoczeniu. Dbanie o tę przestrzeń jest ważne zwłaszcza podczas nauki zdalnej, gdy więcej czasu spędzamy przy własnych biurkach, stolikach. Nasi fantastyczni uczniowie pochwalili się swoim wzorowym porządkiem - serdecznie im gratulujemy!

Wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili zachęcamy do uprzątnięcia swoich biurek/stolików. Niech was zmotywuje fakt, że swoje biurka sprzątają dziś ludzie z 43 innych państw świata, w których obchodzone jest to święto! A więc - do dzieła! :)

Życzenia!

#HerbatkazMikołajem :)

6 grudnia to tzw. mikołajki - to wiedzą chyba wszystkie dzieci (i nie tylko). Dotychczas zawsze co roku, tego dnia, w szkole gościliśmy Mikołaja i jego fantastyczną drużynę. Ale ten rok szkolny jest inny, przyniósł wiele zmian w naszym codziennym życiu, ale też dzięki temu zaczęliśmy bardziej doceniać prozaiczne czynności i nauczyliśmy się nowych rzeczy. I właśnie dlatego też, że ten rok szkolny jest inny - mamy okazję i możliwość oglądać naszych uczniów podczas oczekiwania na tego wspaniałego gościa. 

Nieliczni wiedzą, że tydzień po mikołajkach czyli 15 grudnia obchodzimy Dzień Herbaty. Samorząd Uczniowski wpadł na pomysł połączenia tych dwóch fantastycznych dni i zaproponował akcję #HerbatkazMikołajem. Pomysł bardzo się uczniom spodobał - a efekty możemy wszyscy podziwiać :)

Wszystkim (dużym i małym) życzymy udanych MIKOŁAJEK i fantastycznych prezentów pod poduszką :)

Kalendarz adwentowy

Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Agnieszka Biesiadowska, uczennica klasy 8c, przygotowała dla wszystkich uczniów naszej szkoły KALENDARZ ADWENTOWY. Okienek jest 20 - każdego dnia (zaczynając od jutra - 05.XII) mozna otworzyć tylko jedno i podjąć wyzwanie :))) Gratulujemy Agnieszce pomyslu, a wszystkim życzymy udanej zabawy :))

Link do kalendarza!

Każdego stać na miły gest czyli #ŻyczliwiPozdrawiają

21 listopada obchodzimy Dzień Życzliwości - jest to jedno z tych świąt, które wywołuje w nas pozytywne emocje. Idea tego święta narodziła się w Stanach Zjednoczonych. W 1973 roku ustanowiono World Hello Day, a na obchody wyznaczono 21 listopada. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach, w Polsce od 2006r.

Celem tego święta jest uwrażliwianie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzanie w nich pozytywnych emocji pomimo problemów i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

Pamiętajcie: "Uśmiech to taka krzywa, która wszystko prostuje" :)