Zbliżają się Święta Wielkanocne..

Zbliżają się Święta Wielkanocne, a wraz z nimi czas malowania pisanek. Uczniowie klasy 3 b szukając pomysłów i inspiracji do ozdabiania pisanek wielkanocnych wybrali się do Muzeum Regionalnego w Jaśle, aby zwiedzić wystawę "Trebiszowskie pisanki w Jaśle". Zobaczyli tam wyjątkową różnorodność i bogactwo zdobień wielkanocnych jajek. Poznali tradycyjne i nowe, współczesne techniki zdobień od wydrapywania , oklejania, malowania woskiem i tuszem, po oplatanie drucikiem, sznurkiem, blaszką. Pisanki wzbudziły zachwyt uczniów, oraz podziw dla artystów którzy je wykonują.

Z kolekcji reportera...

Martynka, Leon i Natalka z klasy III d uczestnicy projektu JLN z LOTOSEM pt. „Znani i szanowani - Honorowi Obywatele Miasta Jasła” tym razem podczas swoich prac badawczych odwiedzili  Miejską Biblioteką Pedagogiczną. Podczas spotkania z Panią Barbarą Hamadą, pracownikiem biblioteki grupa ligowa miała okazję poznać dwie osobistości z zaszczytnym tytułem Honorowych Obywateli Miasta. W ciekawy sposób Pani Barbara zaprezentowała mistrza floretu Zbigniewa Skrudlika - postać wybitną  i znaną w świecie sportu. Medalista olimpijski i mistrzostw świata, wybitny sportowiec - szermierz i florecista, trener kadry narodowej pochodzi z Jasła i przekazał w darze dla mieszkańców miasta swój srebny medal olimpijski, interesujące fotografie i pamiątki przywiezione z igrzysk olimpijskich.

Doceniana w świecie malarka Alicja Steger - Zamojska w rodzinnym mieście swoich rodziców, wystawiła prace o tematyce fantastycznej. Kolekcje składającą się z 40 portretów znanych muzyków polskich oraz laureatów Chopinowskich ofiarowała dla miasta (w stałej ekspozycji JDK). Inne dzieła można zobaczyć w Muzeum Regionalnym i I Liceum Ogólnokształcącym. Ligowcy z zapałem pracowali i słuchali wykładu. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i twórczej atmosferze.
Opiekun ligi
Elżbieta Konopka

Spotkanie z rodzicami

Rodziców naszych uczniów  zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się :

Klasy I - III
21.03.2018 (środa) godzina 16.30

Klasy IV - VII
22.03.2018 czwartek godzina 16.30 

klasy gimnazjalne

klasy II, III
22.03.2018 czwartek godzina 16.30

Pedagogizacja rodziców uczniów klas II gimnazjum
Program Archipelag skarbów 
godzina 16.00 sala 30

Sukcesy matematyczne!

W ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Archimedes Matematyka – Plus tytuł laureata z wyróżnieniem (wszystkie zadania bezbłędnie wykonane) otrzymali:Igor Sudyka z klasy 3 oraz Anna Maciejczyk z klasy 5.

Tytuł laureata I-go stopnia otrzymali: Maria Czyżowicz (kl. 4), Rafał Dobrowolski (kl. 3), Nikodem Wolski (kl. 3)
Tytuł laureata II-go stopnia otrzymali: Agnieszka Biesiadowska (kl. 5), Helena Ziaja (kl. 5), Jan Rolek (kl. 4), Tymoteusz Piątek (kl. 3), Maciej Włudzik (kl. 3), Julia Lubojemska (kl. 3).
Tytuł laureata III-go stopnia otrzymali: Maria Żądło (kl. 6), Olga Sychta (kl. 5), Izabela Szerląg (kl. 5)
Tytuł laureata IV-go stopnia otrzymali: Katarzyna Kwilosz (kl. 6), Kinga Tawrell (kl. 5), Jakub Stawarski (kl. 4), Aleksandra Wolska (kl. 4), Weronika Sypień (kl. 4), Igor Małecki (kl. 4), Oliwier Ziaja (kl. 3), Maciej Sikora (kl. 3).
Tytuł laureata V-go stopnia otrzymali: Jakub Dołęga (kl. 6), Barbara Nowak (kl. 4), Jeremiasz Młotek (kl. 4), Kacper Faber (kl. 3), Leon Oszajca (kl. 3), Jan Turek (kl. 3), Antoni Matuszewski (kl. 3).

Gratulujemy!!!

100 lat wolnej Polski

1 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Jaśle w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętychodbył się  szkolny konkurs związany z  narodowymi obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. W konkursie  pod nazwą „100 lat wolnej Polski” brali udział uczniowie klas IV-VII szkoły podstawowej i II-III klas Gimnazjum nr 4 w Jaśle.Konkurs polegał na rozwiązaniu testu obejmującego historię Polski od I wojny światowej aż do czasów współczesnych.

. W związku z tym, że Szkoła Podstawowa  nr 1 w Jaśle obchodzi setną rocznicę nadania imienia Romualda Traugutta pytana testowe dotyczyły także naszego patrona. Jakub Piwowar zajął I miejsce w kategorii klas trzecich, Katarzyna Rączka była najlepsza spośród uczniów klas drugich gimnazjum, a Natalia Świder nie miała sobie równych wśród siódmoklasistów.  Daria Więcek zdobyła najwięcej punktów  w kategorii klas szóstych, Wiktoria Ryznar  - najlepiej napisała test dla piątych klas, a Barbara Nowak zajęła I miejsce w kategorii czwartoklasistów. Nagrody - monety kolekcjonerskie z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”  ufundował Oddział NBP w Rzeszowie.

Sukcesy naszych humanistów

Ogłoszono wyniki IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Fraszka”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy przy merytorycznym wsparciu Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Warszawskiego czy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Celem konkursu jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy z zakresu języka polskiego i co roku cieszy się on ogromną popularnością,

Uczniowie naszej szkoły, którzy wykazali się doskonałą znajomością literatury i nauki o języku, to Mikołaj Słupski z klasy VI c oraz Katarzyna Rączka z klasy II a gimnazjum. Ponadto wyróżnienia w konkursie otrzymali: Aleksandra Czernecka (VII a), Wiktoria Szczygieł (VI c), Aleksandra Lubaś (V c ), Natalia Hendzel (VII a), Katarzyna Kwilosz (VI c), Antoni Podkulski (VI a), Izabela Niemiec (VII a), Rafał Mrozowski (V b) oraz Olga Grzesiak (III a gim.). Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy:)

MISTRZ POLSZCZYZNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W JAŚLE

Swoją wiedzę o współczesnej polszczyźnie sprawdzili uczestnicy Powiatowego Konkursu  o tytuł Mistrza Polszczyzny, który odbył się 27 lutego 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1  w Jaśle. Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Konkurs miał na celu kształtowanie świadomości językowej młodego pokolenia oraz propagowanie postawy dbałości o poprawność polszczyzny nie tylko od święta, ale przede wszystkim na co dzień. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Jasła Ryszard Pabian.
Do rywalizacji przystąpili uczniowie klas szóstych i siódmych  z sześciu jasielskich podstawówek: SP nr 1, SP nr 2, SP nr 4, SP nr 6, SP 10, SP 11 oraz uczniowie szkół podstawowych z Bączala Dolnego, Dębowca, Krajowic, Opacia, Osieka Jasielskiego i Sieklówki. Przed nimi było trudne zadanie  – musieli bezbłędnie napisać podyktowany tekst i  rozwiązać zadania z zakresu frazeologii, fleksji, poprawnej budowy zdań oraz semantyki.

Magdalena Fila  ze Szkoły Podstawowej nr 4 po raz drugi z rzędu zajęła pierwsze miejsce. Najlepiej poradziła sobie z zawiłymi konstrukcjami językowymi, związanymi z obchodami stulecia niepodległej Polski. Drugie miejsce zajęły ex aequo Natalia Kwiatek z „Jedynki” oraz Dominika Juszczyk z „Dziesiątki”. Trzecie miejsce, przypadło Weronice Weseckiej z SP nr 2  w Jaśle. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w pisaniu, nie tylko prac z języka polskiego.

galeria

 

Sukcesy młodych artystów

Uczniowie klas I-III bardzo chętnie biorą udział w konkursach plastycznych prezentując swoje niezwykłe zdolności. Talent naszych młodych artystów zostaje zauważony i doceniony . W konkursie plastycznym o tematyce ekologicznej "Nie lej wody" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 7 uczeń kl. 3 b Maciej Włudzik zajął II miejsce, Zuzanna Stefanik i Karolina Szerląg z kl. 3 d otrzymały upominki za udział w konkursie.

W konkursie plastycznym "Portret mojego książkowego ulubieńca"  najmłodsi udowodnili, jak bardzo lubią czytać książki. Uczniowie przygotowali wiele prac przedstawiających ich książkowych ulubieńców, a najciekawsze  zostały nagrodzone. Iga Putyło-Sławniak z kl. 2 b i Aleksandra Sieńkowska z kl. 3 b zajęły II miejsce, a Maciej Włudzik z kl. 3 b zajął miejsce III. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

"Podróż po Polsce"

W niezwykłą, zabawną i kolorową podróż po Polsce wybrali się najmłodsi uczniowie naszej Szkoły. Przedstawienie edukacyjne nie tylko przypomniało wiele ważnych informacji i ciekawostek dotyczących naszego kraju, ale także uczniowie mieli okazję poznać stroje ludowe z różnych regionów Polski i  zwroty regionalne. Biorąc udział w zabawie "Jaka to melodia" utrwalić sobie znanie piosenki ludowe i patriotyczne.  Była to ciekawa lekcja o naszym pięknym kraju.

Z kolekcji reportera.....

Tym razem zespół ligowy klasy III d ma dla koleżanek i kolegów z naszej szkoły prawdziwe rewelacje…A wszystko zaczęło się od inauguracji Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM w Jasielskim Domu Kultury  w listopadzie 2017 roku. Podczas tego spotkania NATALKA SOKÓŁ otrzymała bardzo interesującą propozycję ze strony Pana Piotra Jurysia, który jest pracownikiem Urzędu Miasta i pasjonatem kamery. Otóż zaproponował Natalce rolę w swoim filmie krótkometrażowym pt. „Medalion”, który nagrywa z młodzieżą podczas zajęć fotograficzno - filmowych. Oczywiście, jak sam potwierdza w wywiadzie udzielonym do gazety „FAKTY Jasielskie - ” miał nosa”, bowiem Natalka odgrywając rolę bohaterki z czasów jej młodości „spisała się doskonale”.

Na ekranie można będzie Natalkę, czyli DZIEWCZYNKĘ z MEDALIONEM zobaczyć w scenach odgrywanych w Muzeum Regionalnym w Jaśle. Krótki zwiastun filmu  jest dostępny na YouTube, a także debiut młodej aktorki zarejstrowano podczas ujęć na stronie Muzeum oraz w „ Faktach Jasielskich ’’ z dnia 16 lutego 2018r.  Zapraszamy na premierę filmu „Medalion” już niebawem, bo  wczesną wiosną…

Opiekun zespołu ligowego klasy III d – Elżbieta Konopka  

Brawo wy!

14 stycznia 2018 roku odbył się 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas którego pieniądze zbierane były na wyrównanie szans w leczeniu noworodków.  W tym celu, na ulice naszego miasta wyszło bardzo wielu kwestujących Wolontariuszy - w tym uczennice naszej szkoły: Olga Grzesiak i Daria Kicilińska. Dziś odebrały specjalne podziękowania od sztabu WOŚP i Jurka Owsiaka, który napisał m.in: "Twoje bycie z nami jest dla nas ogromnie ważne i dzięki Tobie możemy wspólnie robić tyle dobrych rzeczy. (...) Pamiętaj, że to, co Ty dzisiaj dałeś innym - od innych także otrzymasz". My również przyłączamy się do podziękowań dla wolontariuszek i dziękujemy im za serce i zaangażowanie!