Zaproszenie do Galerii na piętrze

Zapraszamy do Galerii na piętrze, gdzie tym razem swoje prace - piękne fotografie prezentuje Amelia Panaś uczennica kl.6b.

Najlepsza Biegaczka na Podkarpaciu

Uczennica klasy 2 a - Julia Halerz zdobyła I miejsce oraz statuetkę Najlepszej Biegaczki w podkarpackich biegach narciarskich organizowanych  w Ustrzykach Dolnych pod patronatem Marszałka Sejmu RP i Marszałka województwa podkarpackiego. Gratulujemy wspaniałego osiągnięcia sportowego!

Emocje przy mapie? Ależ tak!

Mapa to jeden z ważniejszych środków dydaktycznych stosowanych na lekcji historii. Lokalizacja w przestrzeni odgrywa ważną rolę w poznawaniu minionych wydarzeń, ich porządkowania i synchronizacji. Czynnemu udziałowi uczniów w lekcji służą puzzle edukacyjne „IV rozbiór Polski” – narzędzie dydaktyczne, które utrwala materiał oraz kształci umiejętność orientacji w przestrzeni i czytania mapy. Ponadto ćwiczy spostrzegawczość i pamięć, poszerza wiedzę na temat geografii Polski oraz rozwija umiejętności niezbędne w pracy umysłowej.

Taką pomoc wykorzystano w klasach ósmych na lekcjach dotyczących sytuacji międzynarodowej w Europie w przededniu II wojny światowej, przebiegu i następstwach kampanii polskiej 1939 roku oraz polityki władz sowieckich i niemieckich wobec ludności okupowanej Polski. Puzzle z wykorzystaniem znaczników chronologicznych i kart informacyjnych zostały wykorzystane jako gra edukacyjna systematyzująca wiedzę o wydarzeniach politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1938-1939. Rywalizacja i współpraca uczniów, ich zaangażowanie wyzwalały wiele emocji!

Młody mistrz bilardu

Uczeń klasy 3 a Aleksander Kosiba zdobył puchar za zajęcie I miejsca w Turnieju Bilardowym organizowanym przez Gminę Miasta Jasła w ramach ogólnopolskiej Kampanii Bilard Sportem Wszystkich 2020. Życzymy rozwijania pasji sportowej.

Miłość nie tylko od święta…

Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, podjęcia rozważań o miłości i jej sensie. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom czy przyjaciołom wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanego koszyka. Trzeba przyznać, że szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości.

Wystawa „Społeczność żydowska w Jaśle”

Przez dwa tygodnie w Szkole Podstawowej nr 1 w Jaśle można było obejrzeć wystawę zorganizowaną w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Społeczność żydowska,  dziś prawie nieobecna, stanowiła przed II wojną światową znaczną grupę, liczącą około 25%  ludności. Miała duży wpływ na życie gospodarcze miasta: Żydzi zajmowali się handlem, przemysłem, prowadzili restauracje, zakłady krawieckie, szewskie, fryzjerskie. Wśród inteligencji przeważali prawnicy i lekarze. W czasie wojny społeczność ta była mordowana przez Niemców w lesie warzyckim, na cmentarzu żydowskim. Na terenie miasta utworzono getto, z którego wywożono Żydów do obozu zagłady w Bełżcu. Wystawa prezentuje sylwetki ludzi, ich osiągnięcia oraz czas wojny i zagłady.
11 lutego odbyła się prelekcja  poświęcona historii społeczności żydowskiej w Jaśle. Spotkanie poprowadził dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle pan Mariusz Świątek.

Hej kolęda, kolęda...

31 stycznia 2020 r. odbył się XVIII Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek "Hej kolęda, kolęda", w którym wzięły udział nasze uczennice: Wiktoria Ulaszek i Martyna Berkowicz, która zajęła III miejsce w kat. wiekowej klas 0-III. Gratulujemy!

„Kto czyta nie błądzi”

Rodzeństwo Aleksandra i Marcel Trelka uczniowie klasy 2a, czytelnicy zeszytu popularno – naukowego dla dzieci i młodzieży „Jasło miasto wiedzy” - to szczęśliwi nagrodzeni filmem” Akcja Pensjonat” produkcji TV Obiektyw  za udział w konkursie KRZYŻÓWKA organizowanym przez Muzeum Regionalne w Jaśle. 

Spektakularne wyniki w olimpiadzie wiedzy ARCHIMEDES-LINGUA.PLUS z j. angielskiego

Znamy już wyniki 34 edycji konkursu językowego olimpiada wiedzy ARCHIMEDES-LINGUA.PLUS z j. angielskiego, którego główne cele to: zachęcenie jak największej liczby młodych ludzi do lepszego opanowania języków obcych; rozpowszechnianie kultury i tradycji krajów i narodów posługujących się językiem angielskim; wzbogacenie wiedzy o świecie, w tym o krajach i regionach, w których mówi się językiem angielskim.
Z naszej szkoły do konkursu przystąpiło 66 uczniów. Wyniki przedstawiają się następująco:
– laureaci I stopnia – Mateusz Siwiec (3b), Tomasz Iwanicki (3c), Wiktoria Kozioł (3c), Aleksandra Wolska (6b),
– laureaci II stopnia – Joanna Stojek (3b), Natalia Sroka (3b), Kacper Rączka (8c),
– laureaci III stopnia – Iga Romanek (3a), Iga Goleń (3b), Gabriela Korczykowska (6b), Sonija Tanna (7b),
– laureaci IV stopnia – Amelia Kosiba (3a), Michalina Piątek (3a), Julia Tomkiewicz (3b), Mikołaj Dobosz (4a), Maria Praskowicz (4b), Paweł Ptaszek (6a), Dagmara Piątkowska (8a), Aleksandra Kędrek (8c), Natalia Wietecha (8c), Igor Janas (8a),
– laureaci V stopnia – Julia Lubaś (3b), Emilia Jędryczka (3b), Maja Kasjan (3b), Julia Lorenc (3b), Karolina Szerląg (5d), Julia Lubojemska (5e), Adrian Kołodziej (6c), Izabela Szerląg (7a), Rafał Mrozowski (7b), Maria Żądło (8a), Marcin Maćkowiak (8a).

Gratulujemy tak świetnej znajomości języka angielskiego i życzymy dalszych sukcesów!

Pilna informacja w sprawie świetlicy

Szanowni Rodzice uczniów klas I i II w roku szkolnym 2019/2020,
w związku z planowaniem organizacji nowego roku szkolnego 2020/2021 proszę o pilne złożenie Kart zgłoszenia ucznia do świetlicy w nieprzekraczalnym terminie 31 marca 2020r. w sekretariacie szkoły. 
Niedotrzymanie wyżej wymienionego terminu zaskutkuje nieprzyjęciem dziecka do świetlicy od 1 września 2020r.  
Informacja dotyczy Rodziców zainteresowanych opieką świetlicową w roku szkolnym 2020/2021.

Serdecznie zapraszamy do udziału w XXXIII Powiatowym Konkursie o tytuł Mistrza Polszczyzny

O Holokauście na zajęciach w MBP

Uczniowie klasy Vb i VII a uczestniczyli w zajęciach w MBP zorganizowanych w ramach obchodów Tygodnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Starsi uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą zagłady i prześladowania Żydów , warunkach życia w izolacji w getcie, także o  egzekucjach i likwidacji getta w Jaśle. Młodsi uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się o tradycji,  zwyczajach, zajęciach i świętach żydowskich, a także przejrzeli książki związane z omawianym tematem, samodzielnie korzystali z różnych źródeł informacji.