Sukces naszych uczennic w Konkursie Wielkanocnym

Julia Reczek i Weronika Byczek zdobyły III miejsce w Konkursie Wielkanocnym w kategorii babka/mazurek, organizowanym przez Muzeum Regionalne w Jaśle pod patronatem Burmistrza Miasta Jasła.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do "Galerii na piętrze"

Uczennica naszej szkoły, Kinga Gałuszka, przedstawia swoje prace. Zapraszamy do obejrzenia.

Kolejny matematyczny sukces Franciszka Daty

Franciszek Data uczeń klasy III ag zajął II miejsce w XVII Jasielskim Konkursie Matematycznym im. Hugona Steinhausa.  Konkurs ten jest wpisany na stałe w kalendarz jasielskich imprez naukowych. Stopień trudności zadań jest wysoki. Aby rozwiązać zadania trzeba wykazać się logicznym myśleniem, umiejętnością powiązywania zależności matematycznych i ogólną wiedzą matematyczną. Należy nadmienić, że Franciszek nie po raz pierwszy zdobył tytuł laureata w tym konkursie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wesołych Świąt!

Ciekawe spotkanie

Uczniów klasy 3b odwiedzili Numizmatycy - Prezes PTN o/Jasło p. Zbigniew Pięta i p. Andrzej Sworowski z Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Koło w Jaśle im. dr Stanisława Kadyiego, które w tym roku obchodzi jubileusz 45 lecia istnienia. Jasielscy numizmatycy to ludzie ogarnięci prawdziwą pasją, która jest połączeniem kolekcjonerstwa i wiedzy o historii każdej monety. Zaprezentowali okolicznościowe medale, monety kolekcjonerskie, pamiątkowe żetony, banknoty z nadrukami okolicznościowymi, kartki korespondencyjne z jubileuszowym nadrukiem, kalendarzyki "z grosikiem". Dzieci otrzymały okolicznościowe karty pocztowe wydane z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzień Nowoczesnych Technologii w Edukacji w SP1 i Gim4

Ministerstwo Edukacji Narodowej patronowało działaniom naszej szkoły 21 marca 2018r. w  Dniu Nowych Technologii
w Edukacji. W tym dniu uczniowie i rodzice mogli zapoznać się z technologiami IT wdrażanymi i stosowanymi
w SP1 i Gim4.

Uczniowie z Koła Informatycznego wraz z opiekunem zaprezentowali, jak wykorzystujemy  bezprzewodowy szerokopasmowy Internet i laptopy (otrzymane w projekcie Jasło Miasto Wiedzy) oraz rzutniki i tablice (otrzymane w projekcie Aktywna Tablica). Ten nowoczesny sprzęt wykorzystaliśmy do prezentacji pakietu Google G Suite dla Edukacji. Szkoła Podstawowa nr 1 uzyskała dostęp do nowoczesnego  pakietu programów w chmurze .

Z prezentacji prowadzona była transmisja na kanale youtube https://www.youtube.com/channel/UC1F8KPc0oDC6doWAt-sqVJw

Część uczniów mogła oglądać transmisję w salach lekcyjnych na dużych ekranach, a rodzice na monitorach komputerów domowych, czy urządzeniach mobilnych.

Uczniowie zaprezentowali

1. Sprawozdanie z udziału w projekcie Mind the Gap organizowanego przez Google Warszawa

2. Historia Google (prezentacja)

3. Pakiet Google G Suite https://gsuite.google.pl/intl/pl/ (prezentacja)

 • omówienie pakietu
 • zastosowanie Classroom

4. Praca zespołowa w Dokumencie Google (uczniowie rozmieszczeni byli w różnych miejscach w szkole)

 • połączenie wideokonferencja
 • połączenie czat  tekstowy
 • wspólna edycja dokumentu

6. Zastosowanie Google Prezentacja w matematyce (oglądaliśmy tworzenie prezentacji tworzonej przez uczniów w Bibliotece)

7. Zastosowanie Google Witryny w przedmiotach humanistycznych(uczniowie rozmieszczeni byli w różnych miejscach w szkole)

 • prezentacja witryn
 • zespołowe tworzenie witryny
 • udostępnienie witryny w Internecie

 

Sukcesy matematyczne naszych uczniów

Franciszek Data uczeń klasy III ag został laureatem V stopnia w Ogólnopolskiej Olimpiadzie  Wiedzy Matematyka - Archimedes  Plus. Kinga Biernacka z klasy III ag otrzymała tytuł laureata uzyskując 9 miejsce w Polsce w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym OLIMPUS – sesja zimowa. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W królestwie czekolady

Uczniowie klasy 3b wybrali się na wycieczkę do Pijalni Czekolady w Korczynie, która urządzona jest w stylu "Starej Fabryki Czekolady". Jest to miejsce wyjątkowe, jedyne takie w Polsce. Można tu zobaczyć największą czekoladową fontannę mającą 2,20 m wysokości i inne atrakcje. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały prelekcji właściciela Pijalni Mistrza Cukierników Polskich Pana Mirosława Pelczara, który przedstawił historię czekolady, proces produkcji czekolady od ziarna do tabliczki. Zaprezentował stare maszyny i urządzenia do produkcji czekolady. W trakcie prezentacji dzieci degustowały różne rodzaje czekolady. Uczestniczyły w wylewaniu tabliczek czekolady i lizaków, które same ozdabiały. Gotowe wyroby zabrały ze sobą do domu. Wybijały także pamiątkowe monety. Na koniec każdy otrzymał pamiątkowy dyplom za udział w Warsztatach Czekoladowych. Pijalnia Czekolady w Korczynie to miejsce bardzo słodkie i godne polecenia.

Dzień Nowych Technologii w SP1 - Edukacja w chmurze

Prezentacje: 21 marca 2018r.  od godz. 945
Transmisja on-line www.youtube.com
Kanał (https://www.youtube.com/channel/UC1F8KPc0oDC6doWAt-sqVJw)

1. Mind the Gap: sprawozdanie z udziału w projekcie
2. Mind the Gap: zwiedzanie Biura Google
3. Historia Google
4. Pakiet Google G Suite https://gsuite.google.pl/intl/pl/

 • omówienie pakietu
 • zastosowanie Classroom

5. Praca zespołowa w Dokumencie Google

 • połączenie wideo
 • połączenie tekstowe
 • edycja dokumentu

6. Zastosowanie Google Prezentacja w matematyce
7. Zastosowanie Google Witryny w przedmiotach humanistycznych

 • prezentacja witryn
 • zespołowe tworzenie witryny
 • udostępnienie witryny w Internecie

8. Zakończenie

Jak zachęcić młodych jaślan do bycia EKO na co dzień, a nie od święta?

Realizując projekt naukowo – badawczy JLN z LOTOSEM  "Jak zachęcić młodych jaślan do bycia EKO na co dzień, a nie od święta?", nasi uczniowie, Igor Małecki, Martyna Lach, Wiktoria Warchoł, opracowali, przeprowadzili oraz przeanalizowali ankiety dotyczącej zbadania, czy młodzi jaślanie wiedzą, co to znaczy być EKO? W tym celu uczniowie klasy czwartej poszukali informacji na stronach internetowych dotyczących konstruowania ankiety. W oparciu o zdobytą wiedzę na temat ekologii i bycia EKO we wcześniejszych zadaniach, opracowali ankietę skierowaną do młodych jaślan w przedziale wiekowym szkoły podstawowej – klas od III do VII i gimnazjum – klas II i III. W ankiecie wzięło udział 349 respondentów.Młodzi naukowcy wykazują się kreatywnością i samodzielnością analizując dogłębnie każdy problem badawczy.
Opiekun Ligi: Agnieszka Janowiec

Nasze uczennice w firmie Google

7 marca bieżącego roku 25 dziewcząt naszej szkoły wzięło udział w wycieczce do siedziby firmy Google, autora przeglądarki, bez której nie wyobrażamy sobie surfowania po Internecie.

Firma Google od kilku lat zaprasza dziewczęta z różnych szkół w ramach swojego autorskiego programu „Mind the gap”, który ma na celu promowanie nauczania przedmiotów ścisłych, właśnie wśród dziewcząt.  Podczas spotkania uczennice dowiedziały się, jak działa przeglądarka Google i jak wygląda dzień pracy inżyniera programisty. Zobaczyły, jak się programuje, pisały wspólnie z jednym z programistów Google prosty program w języku Python. Potem był czas na pytania i rozmowę z inżynierami, którzy mówili o tym, jakie studia skończyli i jak dostali się do Google. Dziewczynki interesowały następujące zagadnienia: Jak mogę się dostać do Google?, Od kiedy można tu aplikować na praktyki? Odpowiedzi pracowników sugerowały, że to, co dziś mogą zacząć robić, to uczyć się przedmiotów ścisłych, rozwiązywać dużo łamigłówek itp. To już pierwszy krok do tego, aby na przykład zostać programistą.

Najciekawsze było zwiedzanie  imponującego i nietypowego biura, które przyprawiało dziewczyny o wypieki na twar zach. Oprócz otwartych przestrzeni z komputerami znajdziemy tam: pokój drzemek, pokój gier, stanowisko pracy z komputerem i bieżnią pod nogami (podobno w ruchu lepiej się myśli), piękną stołówkę. Na zakończenie spotkania dziewczęta otrzymały dyplom uczestnika oraz worek z logo Google wypełniony pamiątkami.

Jako koordynator spotkania w programie „Mind the gap” Google Polska z siedzibą w Warszawie serdecznie dziękuję pracownikom  Google za zaproszenie, pomoc w przejściu procedury zorganizowania spotkania, ciepłą, serdeczną i życzliwą atmosferę podczas pobytu. Radzie Rodziców, na czele z panią Anetą Gałuszką-Hendzel, dziękuję za dofinansowanie dowozu do Warszawy.

Wycieczka ta z pewnością na długo pozostanie w pamięci dziewcząt a przyszłości czekamy na jej efekty- umiejętności w dziedzinie IT.
Wiesław Rudnicki

Kolejny sukces Maćka Sikory

Nasz szkolny Mistrz w judo Maciej Sikora z klasy III d ponownie na podium. Tym razem wywalczył III miejsce i brązowy medal podczas Międzynarodowych VIII Otwartych Mistrzostw Miasta Jasła w Judo. Jak zawsze doskonała forma i wysiłek młodego sportowca przyniosły świetne rezultaty. Wiwat Maciej!