Szkoła Podstawowa nr 1 – Klubem Kumpli

W kwietniu oraz maju trwała III edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, zainicjowanej przez stację Cartoon Network. Ambasadorem tej edycji kampanii był znany polski piłkarz – Kuba Błaszczykowski, natomiast w roli eksperta można było zobaczyć Małgorzatę Ohme - psychologa i dziennikarkę. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społeczeństwa, że dokuczanie wśród dzieci i młodzieży jest poważnym problemem, którego skalę należy znacznie ograniczyć.

Nasza szkoła przystąpiła do udziału w kampanii już po raz drugi. W ramach podjętych działań we wszystkich klasach szkoły podstawowej odbyły się zajęcia poruszające problem dokuczania. W przeprowadzeniu zajęć wykorzystano gotowe scenariusze, a także filmy dostępne na stronie kampanii. Podjęte działania zaowocowały przyznaniem naszej szkole tytułu Klubu Kumpli.

Sukces na IV Festiwalu Tańca „Roztańczona Szkoła”

10 czerwca 2017 r. na Hali Sportowej w Bieczu odbył się IV Festiwal Tańca „Roztańczona Szkoła”. W festiwalu, który okazał się wspaniałą, taneczną imprezą zaprezentowały się 4 grupy tańca nowoczesnego z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, a wśród nich zespół JUMPiki, do którego należą uczennice naszej szkoły: Anna Grasela (kl.3e), Nina Gozdecka, Karolina Matyjasz (kl.1a), Natalia Sokół, Zuzanna Stefanik (kl.2d), Iga Barwinek (kl. 2e). Decyzją jury grupa JUMPiki zdobyła III miejsce w kat. wiekowej 7-11 lat. Młodym tancerkom gratulujemy!

Z wycieczką w jedynej takiej hucie w Polsce

Uczniowie klasy III a zwiedzili Hutę Szkła w Jaśle. Zobaczyli ogromne, tradycyjne piece hutnicze oraz zautomatyzowane linie produkcyjne. Poznali od początku do końca proces ręcznego wytwarzania tafli szkła: formowanie, obcinanie, przecinanie, prostowanie, prasowanie. Huta Szkła w Jaśle jest jedyną hutą w Polsce produkującą szkło techniczne. To tutaj powstają klosze do lamp samochodowych starszych modeli, elementy drogowe. Huta produkuje również pod zamówienia szkło gospodarcze. Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się ciężkiej, wymagającej dużej zręczności i wprawy pracy hutniczej.

Finaliści konkursu przyrodniczo - ekologicznego „Z przyrodą na ty”

Już po raz dziewiąty w Szkole Podstawowej Nr 4 odbył się konkurs przyrodniczo - ekologiczny „Z przyrodą na ty”. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiadomościami przyrodniczymi ale również być dobrymi obserwatorami otaczającej nas natury. W kategorii klas czwartych tytuł finalisty zdobył Mikołaj Kurowski kl.IVa, a w kategorii klas piątych finalistkami zostały : Kinga Kita i Maria Żądło uczennice kl.VA.

Ponadto Kinga Kita jest lauratką ogólnopolskiego konkursu OLIMPUS - sesja wiosenna. Serdecznie wszystkim gratulujemy!

Światowy dzień Tabliczki Mnożenia

Uczniowie naszej szkoły brali udział w VI Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Akcja ta ma na celu rozpowszechnianie matematyki, a szczególnie tabliczki mnożenia. W określony dzień i o określonej godzinie wszyscy z całego świata, którzy zgłosili się do tej inicjatywy rozwiązują zagadnienia wykorzystujące znajomość tabliczki mnożenia. W naszej szkole najlepiej z tym zadaniem poradziły sobie klasy: 4c, 5c, 6a. Warto podkreślić, iż nasza szkoła jako jedna z nielicznych szkół jasielskich brała w tym udział.

Informacja

  Informujemy, że w dniu 16 czerwca 2017r. świetlica szkolna pełni dyżur opiekuńczo – wychowawczy
w godzinach od 7.00 do 14.30.

Sukces w Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego Juniorek w szachach na rok 2017

W dniu 11 czerwca 2017r w Wiśniowej rozgrywane zostały Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego Juniorów i Juniorek w szachach na rok 2017. Zawody przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund tempem 15 min na ruch. Mistrzostwa te zakończyły się ogromnym sukcesem uczennic naszej szkoły: Natalia Tomkiewicz  uzyskała III miejsce, a Aleksandra Czernecka miejsce IV w Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego  w grupie juniorek do lat 13. Uczennice naszej szkoły wezmą także udział w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów 2017 - II Liga w Szczyrku oraz European Youth Shogi Championship 2017 we Wrocławiu. Serdecznie gratulujemy sukcesów.

Magia głosu. Spotkanie z dziennikarzem radiowym

23 maja 2017  roku w ramach modułu medialno - biznesowego odbyło się spotkanie z Piotrem Chojeckim, dziennikarzem radiowym. Zaproszony gość opowiadał nam o tym, jak wygląda praca dziennikarza radiowego oraz jak po przeprowadzonym wywiadzie zmontować wypowiedź, aby dobrze brzmiała.  Po krótkim, teoretycznym wstępie próbowaliśmy swoich sił. Wcieliliśmy się w rolę dziennikarza i przeprowadzaliśmy wywiad, po którym dokonaliśmy przeróbki głosu. Mogliśmy usłyszeć, jak brzmiała nasza rozmowa przed i po korekcie. Pan Chojecki zaprezentował nam specjalistyczny dyktafon oraz program komputerowy, dzięki któremu można „doskonalić” ludzki głos. Wszystkim polecamy takie spotkania!!!

Przygotowały uczestniczki modułu medialno-biznesowego:
Gabriela Pabjan i Aleksandra Wiśniowska

Radość dzieciństwa

Uczniowie klasy III a wzięli udział w konkursie plastycznym "Mój wymarzony lizak". W dniu 8 czerwca 2017 r zwiedzili otwarte w Jaśle jedyne w Polsce Muzeum lizaka. Wśród wielu nadesłanych prac plastycznych znaleźli swoje rysunki. Dowiedzieli się o początkach powstania lizaków oraz jak wyglądała produkcja na przestrzeni kolejnych lat. Zobaczyli stare maszyny, które służyły do produkcji lizaków oraz surowce z których są produkowane. Skosztowali różne rodzaje cukrów, a także wąchali i rozpoznawali aromaty, które są wykorzystywane do produkcji cukierków. Uczestniczyli też w pokazie wyrobu lizaków. Było słodko i pachnąco.

Nasza szkoła w Projekcie Jasło - Miasto wiedzy

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Romualda Traugutta w Jaśle bierze udział w Projekcie pn. „Miasto wiedzy. Podniesienie jakości edukacji oraz poszerzenia oferty kształcenia i doskonalenia poprzez realizację zintegrowanego planu reformującego wraz z poprawą infrastruktury w Jaśle”. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.
Wartość projektu 1.288.756,89 zł, dofinansowanie 1 199.221,58 zł. Okres realizacji: 30.11.2015 r. – 31.10.2017 r.
Zakres projektu obejmuje :
- budowę sieci bezprzewodowej,
- zakup sprzętu ICT,
- zakup wyposażenia do pracowni szkolnych.

Jasło czyta!

Dnia 6 czerwca 2017 r. uczniowie klasy III a i III d uczestniczyli w pikniku zorganizowanym w Parku Miejskim przez MBP w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Głośnego Czytania. Czytanie dzieciom w tym roku odbywało się pod hasłem "Czytanie zbliża". Zainaugurowało je wspólne czytanie "Lokomotywy " J. Tuwima przez władze lokalne i zaproszonych gości. Następnie uczniowie obejrzeli spektakl pt. "TUWIM Julek PARA buch FAZY w ruch" w wykonaniu Wędrownego Teatru Lalek - "Małe Mi" i poznali łobuzerskie dzieciństwo Juliana Tuwima, oraz dowiedzieli się o czym w dzieciństwie marzył poeta. Na zakończenie wszyscy otrzymali opaski odblaskowe  z napisem "Jasło czyta!".

Zdobyć Koronę Ziemi..

29 maja 2017 r. uczniowie klasy 6a uczestniczyli w spotkaniu himalaistą, panem Zygmuntem Berdychowskim. W trakcie spotkania mogli oni usłyszeć ciekawe historie oraz zobaczyć zdjęcia i filmy związane ze zdobyciem przez pana Zygmunta Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów.. Oprócz przepięknych zdjęć krajobrazów,  które można oglądać z najwyższych szczytów, uczniowie dowiedzieli się także jakie trudności niesie za sobą taka wspinaczka. To były ciekawie spędzone chwile i pouczające spotkanie.