Zaczerpnąć historii. Jak powstaje papier czerpany?

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach warsztatowych czerpania papieru. Podczas zajęć zapoznali się z dawną sztuką tworzenia papieru. Dowiedzieli się w jaki sposób ludzie wpadli na pomysł wytwarzania papieru i dlaczego był on im bardzo potrzebny. Każdy uczeń na specjalnej ramce wyczerpywał papier, po którym później pisał gęsim piórem. Na konie każdy uczestnik otrzymał certyfikat z pieczęcią, którą sam odcisnął. Była to świetna lekcja i kolejne dziecięce doświadczenie, które na długo pozostanie w ich pamięci.

„Mydełko z wyobraźnią”- warsztaty mydlarskie

W  naszej szkole odbyły się warsztaty mydlarskie, w których udział wzięli wszyscy uczniowie klas drugich i trzecich. Celem tych warsztatów jest rozwijanie zdolności manualnych oraz wykorzystanie wyobraźni. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda produkcja mydła oraz wysłuchać historii  jego powstania. Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie wykonywali mydełka o rozmaitych zapachach, wzorach i kolorach. Wszyscy z ochotą tworzyli własne kompozycje, wykorzystując do tego olejki eteryczne, glicerynę oraz elementy dekoracyjne. W tych dniach piękne zapachy rozchodziły się po całym parterze naszej szkoły i przyciągały zaciekawionych uczniów z innych klas. 

Kominiarz strażnikiem bezpieczeństwa Twojego domu

W marcu młodszych uczniów naszej szkoły odwiedził pracownik zakładu kominiarskiego. Dzięki temu spotkaniu uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy o pracy kominiarzy m.in. w jaki sposób wykonują swój fach,
w jakich warunkach pracują i na czym polegają ich obowiązki. Gość zaprezentował obowiązujący go strój oraz narzędzia, którymi posługuje się podczas swojej pracy, a także uchylił przed dziećmi tajemnicę mocy guzika chwytanego na widok kominiarza. Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał słodki poczęstunek oraz pamiątkowy kalendarz.

„Sto sposobów na bloga”

 „Sto sposobów na bloga” – to zajęcia czytelnicze w których uczestniczyli uczniowie klasy 6a w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Prowadzenie bloga znajduje coraz to nowych adeptów. Dla jednych to hobby (skądinąd bardzo wciągające). Dla innych okazja do stworzenia własnego portfolio i do pokazania go światu. Jak pisać teksty, o których ludzie nie zapomną? Jak wywołać u czytelnika emocje? Niestety to bardzo trudna sztuka. Chyba jeszcze trudniej się jej nauczyć. To dar, który nie każdemu jest dany. O tych i o wielu innych rzeczach mogli się oni dowiedzieć podczas spotkania. Nie zabrakło też zajęć, w których można było wykazać się swoją kreatywnością – powstało kilka interesujących kolaży.

POZNAJEMY HISTORIĘ NASZEJ RODZINY!

W  ramach zajęć z edukacji polonistycznej uczniowie klasy 3E pracowali nad przygotowaniem drzewa genealogicznego własnej rodziny. Z pomocą rodziców i dziadków gromadzili informacje na temat swoich przodków. Zbierali zdjęcia lub malowali portrety członków rodziny. Potem na dużym arkuszu brystolu rysowali drzewo genealogiczne. Gotowe prace prezentowali na zajęciach o tematyce rodzinnej. Zaangażowanie dzieci w pracę nad wykonaniem zadania sprawiło, że lepiej poznali dzieje swojej rodziny oraz rozwinęli swoją wyobraźnię. 

Warto czytać !

W ramach upowszechniania czytelnictwa i kształtowania kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, uczniowie klasy 3E po raz kolejny włączyli się do Akcji Głośnego Czytania, która ma na celu przedstawienie korzystnego wpływu obcowania z książką na rozwój sfer intelektualnej i emocjonalnej zarówno u dzieci jak i dorosłych. W ramach akcji uczniowie gościli u siebie bibliotekarza z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Jaśle. Zaproszony gość wspólnie z nimi czytał utwory Małgorzaty Strzałkowskiej. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały prezentowanych treści, a następnie wzięły udział w dyskusji na temat usłyszanych historii. Podczas spotkania uczniowie czytali także fragmenty swoich ulubionych książek oraz odgadywali zagadki dotyczące znajomości utworów dziecięcych.

Kolejny sukces Kingi Tawrell

Nasza uczennica, Kinga Tawrell otrzymała wyróżnienie w XI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów. Gratulujemy !

Matematyczne sukcesy naszych uczniów

3 marca 2017 r. odbyło się podsumowanie XVI Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa. Uczniowie naszej szkoły zajęli w tym konkursie wysokie miejsca. W kategorii szkół podstawowych II miejsce zajęła Gabriela Pabjan z kl.VI b, a V miejsce zajął Kamil Setlak z kl.VI a. Laureatom gratulujemy !

Nagroda dla Julii

Uczennica Julia Kwilosz z kl. IV c otrzymała nagrodę w Konkursie Plastyki Dzieci i Młodzieży Pogranicza „Kredki”. Uczennica brała udział w uroczystym wernisażu tej wystawy w Galerii Szarej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Serdecznie gratulujemy.

SUKCESY ARTYSTYCZNE W WOJEWÓDZKIM PLENERZE MALARSKIM

Uczniowie naszej szkoły brali udział uroczystym rozdaniu nagród Wojewódzkiego Pleneru Malarskiego pt. " Jesienne inspiracje". Konkurs ten odbył się pod Honorowym Patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Michał Cygnar i Natalia Tomkiewicz z kl. VI a w kategorii szkół podstawowych województwa podkarpackiego otrzymali wyróżnienie. Uczniowie wykonali przepiękne prace plastyczne w technice akrylowej. Prace te eksponowane są na wystawie oraz w katalogu pokonkursowym. Serdecznie gratulujemy.

Happening " Sztuka w ruchu"

Przed nasza szkołą powstały świąteczne drzewka sztuki. To przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez uczniów klas VI w ramach happeningu " Sztuka w ruchu". Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem wykonali swoje dzieła artystyczne na płytach CD. Organizując happening mieli okazję zaobserwować jak ruch powoduje przemianę obrazu a wirująca sztuka przed szkołą z każdym dniem daje poczucie innych wrażeń artystycznych. Świąteczne drzewka sztuki wspaniale wkomponowały sie do krajobrazu naszej szkoły. Akcja miała na celu propagowanie tworzenia małych dzieł sztuki.

Sukcesy plastyczne w XI edycji Konkursu Plastycznego " Drugie życie drzewa"

Uczennica  kl. VI a Natalia Tomkiewicz  brała udział w uroczystym  rozdaniu nagród oraz w otwarciu wystawy pokonkursowej w Ośrodku Edukacyjnym MPN. Praca Natalii uzyskała nominację  do wystawy  XI edycji Konkursu Plastycznego  "Drugie życie drzewa" organizowanego przez Magurski Park Narodowy.

Serdecznie gratulujemy.