Niech się święci Trzeci Maja !!!

Społeczność naszej szkoły pielęgnuje pamięć dotyczącą wydarzeń historycznych związanych z uchwleniem Konstytucji Trzeciego Maja. Podczas akademii pięknymi recytacjami i narodowymi pieśniami uczniowie przypomnieli te jakże podniosłe wydarzenia. Dyrektor szkoły zaprosiła wszystkich uczniów na miejskie obchody tego święta, w których będzie uczestniczyła spora delegacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystych obchodach rocznicowych zorganizowanych przez włodarzy miasta. Reprezentanci szkoły uczestniczyli w apelu poległych i złożyli kwiaty pod pomnikiem "Golgota Wschodu".
Ponadto uczniowie klas II gimnazjum wraz z nauczycielami udali się na płytę miejskiego rynku, aby obejrzeć wystawę plenerową przygotowaną przez Muzeum Regionalne w Jaśle. Młodzi ludzie mieli możliwość zapoznania się z biogramami Jaślan, którzy zginęli w Katyniu.

Eko poradnik naszych uczniów

Ligowy Zespół Badawczy: Igor Małecki, Martyna Lach, Wiktoria Warchoł pod kierunkiem pani Agnieszki Janowiec wytrwale i twórczo realizuje kolejne zadania projektu naukowo – badawczego : Jak zachęcić młodych jaślan do bycia EKO na co dzień, a nie od święta?
W ramach kolejnego zadania młodzi naukowcy opracowali logo człowieka ekologicznego: 

Opracowali również EKO – PORADNIK, w którym zachęcają do życia w zgodzie z naturą:
Bycie ekologicznym jest łatwiejsze, niż myślisz. Nawet drobne zmiany w codziennych nawykach mogą sprawić, że pomożemy sobie, środowisku, naturze. Dodatkowa korzyść – ulga dla portfela.
1. Domowe środki czystości przygotowuj w domu – soda oczyszczona, cytryna, ocet i woda działają cuda.
2. Zaplanuj z partnerem i dziećmi domowy budżet.
3. W ogródku(jeśli go masz) wyznacz miejsce na kompostownik.
4. Jeśli masz wybór: schody albo winda, zawsze wybierz to pierwsze (chyba, że jesteś z dzieckiem w wózku).
5. Używaj żarówek LED.
6. Płać rachunki przez Internet.
7. Na zakupy zabieraj ze sobą torbę wielorazową.
8. Kupuj oszczędnie. 
9. Zamiast wyrzucać baterie, sprzęt AGD i leki do śmieci, oddaj je do recyklingu. 
10. Zawsze ładuj pralkę maksymalnie. 
11. Wyłączaj sprzęt elektroniczny z kontaktu. Jeśli po naładowaniu telefonu zostawisz ładowarkę w gniazdku, będzie ona dalej pobierała prąd. 
12. Ogranicz kupowanie gazet, czasopism - większość jest już dostępna w Internecie.
Życzymy powodzenia.                                 
 

"Jestem wolny gdy..."

"Jestem wolny gdy..." - pod takim hasłem uczniowie klasy 3b uczestniczyli w MBP w spotkaniu autorskim z Zofią Stanecką, autorką książek dla dzieci i młodzieży, którą czytelnicy znają z serii książek o Basi. Autorka przeczytała fragment swojej książki "Nasza paczka i niepodległość", oraz wyjaśniła co znaczy to trudne słowo "niepodległość". Przedstawiła proces tworzenia książki i jej drogę do czytelnika. Tłumaczyła czym jest wolność i co to są symbole narodowe, a uczestnicy spotkania rysowali własne symbole wolności. Na koniec autorka rozdawała autografy z dedykacją wpisaną do swoich książek. Po zakończeniu spotkania Tymoteusz Piątek, laureat konkursu "Jestem aktorem" wyrecytował fragment utworu "Nasza paczka i niepodległość", przy którym autorka świetnie się bawiła.

Szachowe sukcesy Oli i Natalii

22 kwietnia 2018 w Młodzieżowym Dom Kultury w Jaśle odbył się XXXII Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar MDK. W turnieju tym wzięło udział 50 młodych miłośników tej dyscypliny z Jasła, Krosna, Brzozowa,  Lipinek, Warzyc, Humnisk i Pogórskiej Woli. Natalia Tomkiewicz z  kl. VII a zdobyła puchar i nagrodę dla najlepszej zawodniczki w XXXII Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar MDK. W grupie starszej dziewcząt III miejsce uzyskała Aleksandra Czernecka kl. VII a.

Uczennica naszej szkoły Natalia Tomkiewicz brała także udział w Drużynowych Mistrzostwach V Ligi w szachach klasycznych. Zawody rozgrywano w trzech zjazdach w Krośnie, Pilźnie oraz w  Wiśniowej. Drużyna w której grała Natalia uzyskała 2 miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Seniorów V Liga Podkarpacka. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Matematyczny As

Dnia 26.04.2018 w Szkole Podstawowej Nr 12 odbył się Powiatowy Konkurs "Matematyczny As" dla uczniów klas trzecich. Uczeń klasy 3b Igor Sudyka zajął w nim I miejsce otrzymując tytuł "Matematycznego Asa". Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Sukces Kingi w Konkursie Wielkanocnym

Kinga Kita zdobyła II miejsce w Konkursie Wielkanocym, organizowanym przez Muzeum Regionalne w Jaśłe,pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jasła. Gratulujemy !

„ Z nurtem Wisłoki – poznajmy się”

Uczennice  kl. VII a  Natalia  Kubacka, Natalia Tomkiewicz, Aleksandra Czernecka  uzyskały III miejsce w Interdyscyplinarnym Konkursie Powiatowym „ Z nurtem Wisłoki – poznajmy się”.  Uczennice zaprezentowały historię i walory turystyczno – krajobrazowe miasta Jasła  oraz pokazały działania w zakresie odnawialnych źródeł energii i działań proekologicznych  prowadzonych  swojej  szkole i  mieście Jaśle. Zaprezentowały  zabytki  i atrakcje miasta Jasła w malarstwie akrylowym  na  liściach, wykazały się także umiejętnościami poetyckimi w wierszu o swoim mieście oraz  zaprezentowały  film „ Jasło moje miasto”. Natalia Kubacka  wykonała utwór muzyczny za który zdobyła dodatkową nagrodę specjalną w tym konkursie. Uczennice wykazały się ogromną inwencją twórczą i kreatywnością w prezentowaniu działań proekologicznych oraz walorów turystyczno – krajobrazowych  miasta Jasła. Serdecznie gratulujemy!

Sukces naszych uczniów w IX Powiatowym Turnieju Wiedzy „1 z 12”

W dniu 5 kwietnia,  w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle odbył się IX Powiatowy Turniej Wiedzy „1 z 12” .  Pytania turniejowe dotyczyły interdyscyplinarnej wiedzy gimnazjalisty. Uczestnikami byli uczniowie z 10 gimnazjów powiatu jasielskiego. Laureatem tego Turnieju został Jakub Sokołowski z kl. IIIag, a drugie miejsce przypadło jego koledze z klasy Jakubowi Piwowarowi. Zwycięzcom gratulujemy!!!

Aktorskie talenty odkryte

Uczniowie naszej szkoły w składzie: Michalina Piątek i Maciej Stefanik klasa 1a, oraz Aleksandra Sieńkowska, Tymoteusz Piątek i Igor Sudyka klasa 3b pięknie zaprezentowali się w Międzyszkolnym Konkursie "Jestem Aktorem". W związku z obchodami 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wszystkie występy zawierały treści patriotyczne. W kategorii recytacja Tymoteusz Piątek zajął II miejsce za recytację fragmentów prozy pt. "Dzień flagi", a wyróżnienie otrzymała Aleksandra Sieńkowska, która śpiewała piosenkę pt. "Sanitariuszka Małgorzatka". Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Piotr Zawiliński wyróżniony w konkursie „ON – THE – ROLL 2018″.

W dniu 10 kwietnia 2018 r.  odbyło się rozdanie nagród w XVI edycji Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego dla gimnazjalistów pod patronatem Starosty Jasielskiego „ON – THE – ROLL 2018″. Konkurs miał charakter jednorazowego testu (60 minut), składającego się z trzech części: Multimedia (praca z krótkim materiałem filmowym), Use of English i Culture Studies (Kultura krajów anglojęzycznych). Uczeń klasy 3ag - Piotr Zawiliński - osiągnął wysoki wynik i znalazł się w gronie wyróżnionych. Serdecznie gratulujemy!

Adepci przedsiębiorczości w stolicy

W ramach projektu  „Młodzież i Przedsiębiorczość” 6 kwietnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjeździe do Warszawy. W programie zwiedzania była między innymi wizyta w Sejmie, na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz w Centrum Pieniądza, w którym na własne oczy można było zobaczyć monety z każdego kraju świata, poznać historię pieniądza i dotknąć prawdziwą sztabkę złota - co wzbudziło największe zainteresowanie. Nie zabrakło również czasu na spacer po najbardziej znanych miejscach stolicy - pięknych Łazienkach Królewskich oraz Starym Mieście. Wszyscy uczniowie, choć zmęczeni po długiej podróży, wrócili bardzo zadowoleni i z pewnością długo będą wspominać wyjątkowy dzień spędzony w Warszawie.

K.Rączka