Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

W Jasielskim Domu Kultury odbyły się eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  z terenu miasta Jasła.  Konkurs ten cieszył się zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły i co roku  przyczynia się do popularyzowania wśród dzieci i młodzieży szkolnej zagadnień związanych z pożarnictwem. Turniej składał się z części pisemnej i ustnej, a wiedza uczestników była oceniana przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle oraz Zarządu Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Jaśle.W konkursie tym uczennica naszej szkoły Natalia Tomkiewicz w kategorii szkół podstawowych uzyskała trzecie miejsce. Serdecznie gratulujemy.

W teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

W dniu 2.03.2017 r. uczniowie klasy 6a i 6b udali się na spektakl pt. ,,Tajemniczy ogród” w teatrze w Tarnowie. Widowisko powstało w oparciu o ciekawą lekturę szkolną Frances Hodgson Burnett. Gra aktorska i wielobarwne stroje tworzyły świetną kompozycję. Nie zabrakło także efektów specjalnych. Z wielką niechęcią opuściliśmy widownię, ponieważ spektakl był znakomity. Mamy przyjemność polecić Wam tę wspaniałą sztukę.

Przygotowały uczestniczki modułu medialno-biznesowego:
Gabriela Pabjan i Aleksandra Wiśniowska

Najlepsi matematycy w województwie podkarpackim!

Uczniowie naszej szkoły często biorą udział w konkursach ogólnopolskich, aby sprawdzić swoje umiejętności i porównać je z innymi uczestnikami. Oto najlepsi matematycy  z naszej szkoły, na tle województwa podkarpackiego z konkursu matematycznego Alfik: Tymoteusz Piątek, Weronika Sypień, Anna Maciejczyk, Katarzyna Kwilosz i Julia Koś.

 

Laptop zamiast zeszytu

Dzięki udziale w projekcie pn. "Miasto wiedzy. Podniesienie jakości edukacji oraz poszerzenie oferty kształcenia i dokonalenia poprzez realizację zintegrowanego planu reformującego wraz z poprawą infrastruktury w Jaśle" uczniowie naszej szkoły mogą korzystać z najnowocześniejszych źródeł informacji i z bardzo dobrego sprzętu komputerowego. Laptopy, które otrzymała nasza szkoła uatrakcyjniłają lekcje, a sposób zdobywania wiedzy wniosły na wyższy poziom.

Let’s go shopping, czyli robimy zakupy w języku angielskim

Gry i zabawy na lekcjach języka angielskiego są znakomitym narzędziem do nauki komunikacji, łączą przyjemne z pożytecznym, pozwalają uczniom na wykorzystanie języka w sposób bezstresowy.

Uczniowie klas drugich naszej szkoły mieli okazję sprawdzić się w roli klientów i sprzedawców w angielskim sklepie z zabawkami. Dzięki zabawie w sklep poznaliśmy walutę obowiązującą  w Wielkiej Brytanii, nauczyliśmy się prosić o produkty, pytać o ceny, wydawać resztę. Metoda gier i zabaw jest ważnym elementem zajęć językowych w naszej szkole, zwłaszcza wśród dzieci w wieku wczesnoszkolnym. W ramach innowacji programowej z języka angielskiego DAY BY DAY- ANGIELSKI DZIEŃ PO DNIU, uczniowie poznają m.in. w jaki sposób język obcy może być przydatny w realnych sytuacjach życia codziennego. Jedno z podstawowych założeń innowacji mówi o tym, że „dzieci nie mają oporów w posługiwaniu się językiem obcym, uczą się go pozytywnie nastawione do mówienia, powtarzania, eksperymentowania i nie boją się popełniać błędów… ”Wykorzystując potencjał młodych uczniów odgrywamy scenki, pozwalamy im wcielać się w różne role po to, aby „dziecko mogło poznawać świat i wyrazić siebie zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim”.

Zaczerpnąć historii. Jak powstaje papier czerpany?

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach warsztatowych czerpania papieru. Podczas zajęć zapoznali się z dawną sztuką tworzenia papieru. Dowiedzieli się w jaki sposób ludzie wpadli na pomysł wytwarzania papieru i dlaczego był on im bardzo potrzebny. Każdy uczeń na specjalnej ramce wyczerpywał papier, po którym później pisał gęsim piórem. Na konie każdy uczestnik otrzymał certyfikat z pieczęcią, którą sam odcisnął. Była to świetna lekcja i kolejne dziecięce doświadczenie, które na długo pozostanie w ich pamięci.

„Mydełko z wyobraźnią”- warsztaty mydlarskie

W  naszej szkole odbyły się warsztaty mydlarskie, w których udział wzięli wszyscy uczniowie klas drugich i trzecich. Celem tych warsztatów jest rozwijanie zdolności manualnych oraz wykorzystanie wyobraźni. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda produkcja mydła oraz wysłuchać historii  jego powstania. Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie wykonywali mydełka o rozmaitych zapachach, wzorach i kolorach. Wszyscy z ochotą tworzyli własne kompozycje, wykorzystując do tego olejki eteryczne, glicerynę oraz elementy dekoracyjne. W tych dniach piękne zapachy rozchodziły się po całym parterze naszej szkoły i przyciągały zaciekawionych uczniów z innych klas. 

Kominiarz strażnikiem bezpieczeństwa Twojego domu

W marcu młodszych uczniów naszej szkoły odwiedził pracownik zakładu kominiarskiego. Dzięki temu spotkaniu uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy o pracy kominiarzy m.in. w jaki sposób wykonują swój fach,
w jakich warunkach pracują i na czym polegają ich obowiązki. Gość zaprezentował obowiązujący go strój oraz narzędzia, którymi posługuje się podczas swojej pracy, a także uchylił przed dziećmi tajemnicę mocy guzika chwytanego na widok kominiarza. Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał słodki poczęstunek oraz pamiątkowy kalendarz.

„Sto sposobów na bloga”

 „Sto sposobów na bloga” – to zajęcia czytelnicze w których uczestniczyli uczniowie klasy 6a w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Prowadzenie bloga znajduje coraz to nowych adeptów. Dla jednych to hobby (skądinąd bardzo wciągające). Dla innych okazja do stworzenia własnego portfolio i do pokazania go światu. Jak pisać teksty, o których ludzie nie zapomną? Jak wywołać u czytelnika emocje? Niestety to bardzo trudna sztuka. Chyba jeszcze trudniej się jej nauczyć. To dar, który nie każdemu jest dany. O tych i o wielu innych rzeczach mogli się oni dowiedzieć podczas spotkania. Nie zabrakło też zajęć, w których można było wykazać się swoją kreatywnością – powstało kilka interesujących kolaży.

POZNAJEMY HISTORIĘ NASZEJ RODZINY!

W  ramach zajęć z edukacji polonistycznej uczniowie klasy 3E pracowali nad przygotowaniem drzewa genealogicznego własnej rodziny. Z pomocą rodziców i dziadków gromadzili informacje na temat swoich przodków. Zbierali zdjęcia lub malowali portrety członków rodziny. Potem na dużym arkuszu brystolu rysowali drzewo genealogiczne. Gotowe prace prezentowali na zajęciach o tematyce rodzinnej. Zaangażowanie dzieci w pracę nad wykonaniem zadania sprawiło, że lepiej poznali dzieje swojej rodziny oraz rozwinęli swoją wyobraźnię. 

Warto czytać !

W ramach upowszechniania czytelnictwa i kształtowania kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, uczniowie klasy 3E po raz kolejny włączyli się do Akcji Głośnego Czytania, która ma na celu przedstawienie korzystnego wpływu obcowania z książką na rozwój sfer intelektualnej i emocjonalnej zarówno u dzieci jak i dorosłych. W ramach akcji uczniowie gościli u siebie bibliotekarza z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Jaśle. Zaproszony gość wspólnie z nimi czytał utwory Małgorzaty Strzałkowskiej. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały prezentowanych treści, a następnie wzięły udział w dyskusji na temat usłyszanych historii. Podczas spotkania uczniowie czytali także fragmenty swoich ulubionych książek oraz odgadywali zagadki dotyczące znajomości utworów dziecięcych.

Kolejny sukces Kingi Tawrell

Nasza uczennica, Kinga Tawrell otrzymała wyróżnienie w XI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów. Gratulujemy !