Jak karnawał to karnawał!

W dniu 04.01.2018r. w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy.  Udekorowana sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za  bohaterów znanych bajek i nie tylko, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Wszyscy bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Starsi uczniowie z Samorządu Uczniowskiego zadbali o urozmaicenie zabawy - były więc pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach.  Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń, zresztą – zobaczcie sami!

Wesołych Świąt!

Szkolne talenty na start!

Tuż przed świętami odbył się Szkolny Konkurs Talentów. A, że w naszej szkole utalentowanej młodzieży nie brakuje, to jury miało ogromny kłopot z wybraniem finalistów. Występ wszystkich nagrodzonych odbył się 21 grudnia. Zwyciezcom i wszystkim biorącym udział serdecznie gratulujemy!

Wspólne kolędowanie w klasie IV b

21 grudnia w klasie IV b odbyła się uroczysta klasowa wigilia. Oprócz tradycyjnego łamania się opłatkiem i drobnego poczęstunku, uczniowie wspólnie kolędowali. Wśród wielu talentów zaprezentowali przede wszystkim umiejętności muzyczno – wokalne.

Z wizytą w teatrze

Uczniowie klas 7a i 7c  obejrzeli sztukę teatralną, pt. ,,Mały Książę", wystawioną przez Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Sztuka oparta na książce Antoine de Saint-Exupéry bardzo spodobała się młodym widzom. Opowiada o tym jak podczas awaryjnego lądowania na pustyni Sahara, pilot spotyka małego chłopca – tajemniczego przybysza z innej planety. Ich spotkanie jest okazją do przypomnienia o najważniejszych sprawach w życiu: o miłości, o przyjaźni i o odpowiedzialności za drugiego człowieka. W czasie przedstawienia panowała cisza, a wszyscy zgromadzeni bacznie śledzili kolejne etapy historii Małego Księcia. Po zakończeniu spektaklu aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. 

Cuda ze szkła

Święta coraz bliżej, choinki już czekają aby je przybrać ozdobami. Uczniowie kl. 3 b - podobnie jak wcześniej ich koledzy udali się do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, aby zobaczyć jak robi się szklane cuda. Poznali historię szkła. Zobaczyli jak wytwarza się szklane wyroby, maluje, graweruje, tworzy witraże. Sami pomalowali własną bombkę choinkową która ozdobi ich domową choinkę.

 

"Po co komu plotka?"

Uczniowie klasy 3 b kolejny raz wzięli udział w zajęciach w MBP, tym razem z cyklu: Przeżywam, Wyrażam, Jestem. Tematem spotkania była plotka. Zajęcia rozpoczęło rwanie przez dzieci kartek na małe kawałeczki i wrzucanie ich do wielkiego kosza. Później  trzeba było odnaleźć swoje części. Było to niemożliwe, tak jak jest niemożliwe naprawienie szkody, którą może wyrządzić plotka. Dzieci zastanawiały się jaką siłę ma plotka, jaką może wyrządzić krzywdę i czy możemy się przed nią bronić. Zajęcia uświadomiły im, że plotka rani, zasmuca, obraża, krzywdzi, niszczy przyjaźnie, dlatego nie warto plotkować.

Z kolekcji Reportera....

Jesteśmy jeszcze pod wrażeniem niezwykłego spotkania w Muzeum Regionalnym w Jaśle! Gość specjalny PROFESOR KAROL MYŚLIWIEC- wybitny archeolog i egiptolog, znany ze swoich odkryć na całym świecie, Honorowy Obywatel Miasta, laureat najwyższych odznaczeń państwowych i prestiżowych nagród naukowych, autor książek popularnonaukowych, przyjął zaproszenie członków Jasielskiej Ligii Naukowej
z Lotosem klasy III d SP nr 1 i przybył na spotkanie, które zorganizowano dzięki współpracy z Muzeum Regionalnym. POLSKI INDIANA JONES, jak nazywany jest Pan Profesor to nie tylko  świetny ekspert w swojej dziedzinie, ale przed wszystkim ciepły, przyjazny dzieciom naukowiec o wielkim talencie krasomówczym, który potrafił w naturalny sposób przybliżyć młodym słuchaczom czasy starożytnego państwa egipskiego, chętnie odpowiedział na pytania młodych i dorosłych uczestników, wspomniał o bliskich związkach z naszym miastem, podpisał specjalnie przygotowane na tę okazję pamiątkowe foldery. Młodzi reporterzy projektu „Znani i szanowani”, czyli jak w pamięci najmłodszych jaślan zapisać współczesne postaci Honorowych Obywateli Miasta- mieli również okazję porozmawiać z Gościem sam na sam. Profesor życzył młodym badaczom spełnienia marzeń, planów teraz i w przyszłości.                                                                                                                                                                                          

W konferencji uczestniczyli dyr. Muzeum Alfred Sepioł, kustosz Mariusz Świątek,  nauczyciel szkoły SP1 Bożena Jureczko, Rodzice młodych reporterów: Marta Małecka, Monika Sokół, Paweł Oszajca oraz uczniowie klasy III d. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej, świątecznej atmosferze i na zawsze zapisze się w naszej pamięci!
Opiekun Ligi klasy III d- Elżbieta Konopka         

Zdecydowanie warto było odwiedzić

Szkło to piękna materia, z której można wyczarować cuda. Trzeba tylko trochę wprawy, talentu i chęci. W Krośnie wiedzą jak robić to dobrze! Dlatego uczniowie klasy 5b wybrali się na wycieczkę do Centrum Dziedzictwa Szkła. Dzięki niej poznali tajniki powstawania szkła i historii z tym związanej. Dzieci uczestniczyły  również w warsztatach malowania bombek choinkowych, same projektowały i tworzyły swoją bańkę. Dużą atrakcją było też wybijanie szklanych monet. Każdy z uczniów wrócił z wycieczki bogatszy o wiedzę na temat powstawania szkła i własnoręcznie malowaną bombką.

„Tuwimiada” – konkurs czytelniczy

Uczniowie klas drugich i trzecich zmagali się w czytelniczej rywalizacji w konkursie znajomości wierszy Juliana Tuwima. Nie było łatwo. Najpierw w eliminacjach wzięli udział wszyscy uczniowie. Mieli za zadanie - rozwiązać krzyżówkę. Trzech najlepszych uczestników z każdego oddziału zakwalifikowało się do następnego etapu. W finale musieli pochwalić się znajomością wierszy i życiorysu poety oraz przedstawić interpretację wybranego wiersza. Wszyscy spisali się znakomicie, a w nagrodę otrzymali dyplomy i książki ( nie mogło być inaczej!).

Młodzi twórcy literatury nagrodzeni

Uczniowie klasy Va : Mikołaj KurowskiIzabela Szerląg zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu literackiego „Młodzi twórcy Literatury”. Jury nagrodziło autorów prac za pomysłowość, oryginalność, wyjątkowość i potencjał literacki, wybierając najlepsze utwory spośród prawie 400 nadesłanych z całej Polski. Nasi uczniowie zostali nagrodzeni w kategorii: poezja. Serdecznie gratulujemy.

Z kalendarza szachisty...

Michalina Piątek, uczennica klasy I a  oraz Michał Janas, uczeń klasy III d – to zdobywcy I miejsca w „Mikołajkowym Turnieju Szachowym” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle. Młodzi Mistrzowie trenują od niedawna, a już zaczynają odnosić znaczące sukcesy w grze szachowej.

Najlepszą zawodniczką w Mikołajowym Turnieju Szachowym została Natalia Tomkiewicz z  kl. VII a uzyskując I miejsce, natomiast Ola Czernecka  z  kl. VII a zdobyła miejsce II
Natalia i Ola  brały także udział w III Drużynowym Pucharze Podkarpacia w szachach klasycznych 2017 uzyskując drużynowo 7 miejsce.

Życzymy wytrwałości i wielu zwycięstw.