#rodzinneszachowanie czyli potyczka kreatywnych umysłów

Zanim epidemia koronawirusa sparaliżowała życie nas wszystkich - w szkole odbywały się bardzo lubiane przez dzieci zajęcia szachowe. Uczniowie z klas 1-3, podzieleni na dwie grupy (początkującą i zaawansowaną) spotykali się dwa razy w tygodniu i pod okiem swojej instruktorki zgłębiali tajniki tej królewskiej gry, a równocześnie kształtowali umiejętności, które są bardzo istotne w edukacji szkolnej.
Gra w szachy to żywa lekcja geometrii, która w sposób często przez ucznia niewidoczny, pomoże mu w matematyce, fizyce, nawet technice i geografii. Jeszcze ważniejszy jest wpływ szachów  na psychikę dzieci. Gry strategiczne uczą nie poddawania się nawet w najtrudniejszej sytuacji, uczą odpowiedzialności i ponoszenia konsekwencji własnych decyzji.

Grając w szachy dziecko uczy się też radzić sobie ze stresem i porażką. Rozwija opanowanie, koncentrację, determinację, cierpliwość, wytrwałość, odwagę. Młody człowiek nabiera szacunku do przeciwnika, gdyż żadnego przeciwnika nie można zlekceważyć. Okazało się, że jest to idealna wręcz dziedzina sportu na aktualny czas, gdy przeciwnikiem jest koronawirus, a ważnym hasłem: #zostańwdomu.

Nasi uczniowie nadal dostają 2 razy w tygodniu materiały dydaktyczne, w tym zadania szachowe (ćwiczenia) oraz linki do filmików z fantastycznym materiałem dydaktycznym, nagrywanym przez Mateusza Bobulę - Mistrza Międzynarodowego, byłego ucznia naszej szkoły.

Wszystkich uczniów grających serdecznie pozdrawiamy i życzymy samych zwycięstw! Rodzicom ćwiczącym z tymi małymi - wielkimi umysłami dziękujemy i życzymy....trochę mniej zwycięstw ;)

W związku z zajęciami szachowymi zorganizowany został konkurs plastyczny pt: " Moja ulubiona figura szachowa". I miejsce zajęli: Zofia Doniec (kl.1c) i Kacper Jaracz (kl.1c), miejsce II - Kornel Skubisz (kl.1c), a III miejsce Jakub Porębski (kl.3a). Gratulujemy.

#zamaskowani, czyli HIT mody sezonu wiosna/lato 2020

Od 16 kwietnia wychodząc z domu zakrycie ust i nosa stało się obowiązkowe, więc ruszyła giełda pomysłów na to, by maseczki były nie tylko skuteczne, ale i estetyczne, a nawet wręcz efektowne. Czy nadchodzi czas na dyktowanie mody i w tym niezbędnym już przecież elemencie naszej garderoby? Niewykluczone, w każdym razie aktorzy, artyści, celebryci i znani sportowcy wzięli się za poszukiwanie unikalnych wzorów masek, przodując w wymyślaniu fantazyjnych kolorów i kształtów.

Nasi uczniowie również udowadniają, że zakrycie twarzy wcale nie musi być nudne. Fantastycznie odpowiedzieli na akcję Samorządu Uczniowskiego prezentując się w swoich przeróżnych maseczkach. Chodzimy #zamaskowani i można powiedzieć, że maseczki te są hitem modowym sezonu wiosennego!

Spacerując, pamiętajcie o zachowaniu 2 metrów dystansu i #nośmaskę!

"Galeria na Piętrze" - online

Cykliczne wystawy w "Galerii na Piętrze" przeniesione zostały na naszą stronę - byście mogli bez wychodzenia z domu oglądać prace swoich koleżanek i kolegów. Ty razem są to zdjęcia Martyny Lach  - uczennicy z klasy 6c. Martyna trochę fotografuje, miała już wystawę w szkole. Bierze udział w konkursach plastycznych i fotograficznych. Gratulujemy i życzymy sukcesów!

Laureaci Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Mieszkam w Beskidach"

Jury Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Mieszkam w Beskidach" ogłosiło wyniki. Wśród laureatów są nasi uczniowie: Julia Walowska z klasy 8b, która zajęła I miejsce w kategorii - grafika oraz Mikołaj Kurowski z klasy 7a  - III miejsce w kategorii fotografia i Franciszek Kurowski z klasy 2b - III miejsce w kategorii fotografia. Warto dodać, że konkurencja była ogromna ponieważ w konkursie wzięło udział około 9 tysięcy uczestników z Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy, Litwy i Austrii. Gratulujemy serdecznie!

Maria Żądło - FINALISTKĄ KONKURSU KURATORYJNEGO organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty

Uczennica klasy 8a - Maria Żądło została FINALISTKĄ KONKURSU KURATORYJNEGO z Języka Polskiego organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Olimpiada ta składała się z trzech etapów o różnym zakresie wiedzy. Wymagała od uczniów biegłości w posługiwaniu się ojczystym językiem oraz barwnego wypowiadania się na tematy związane z lekturami, wierszami, filmami i sztukami teatralnymi. Ogromne gratulacje dla Marysi tym bardziej, że wiedza ta znacznie przekracza podstawę programową przewidzianą dla uczniów szkoły podstawowej.

Dzień Flagi 2020 - świętujemy razem, choć osobno

Dzień Flagi, inaczej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Data 2 maja na święto Dnia Flagi nie została wybrana przypadkowo - 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec założyli biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie.

A wiecie dlaczego polska flaga jest biało-czerwona? To barwy zaczerpnięte z godła, czyli białego orła na czerwonym tle. Kolor biały ma symbolizować czystość, a czerwony krew, czyli coś co bardzo często towarzyszyło Polakom w historii. Znamy też wierszyk, który wiele wyjaśnia: "Powiewa flaga gdy wiatr się zerwie a na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień to miłość, biel to serce czyste - piękne są nasze barwy ojczyste".

Samorząd Szkolny zaproponował uczniom naszej szkoły, aby święto spędzane w tym roku inaczej – spędzić choć trochę „razem”, by szczególnie tego dnia poczuć, że jesteśmy jedną wielką uczniowską rodziną. I tak oto powstała ta galeria. Prawda, że fantastyczna?

Serdecznie zachęcamy wszystkich do uczczenia Dnia Flagi i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja poprzez wywieszenie na swoich domach, balkonach i posesjach naszej flagi narodowej. Niech biało – czerwona powiewa w każdym zakątku naszego miasta i niech przypomina o tym, jak ważnym jest dla nas symbolem.

229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zbliża się kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zapamiętamy ją zapewne szczególnie, poprzez wyjątkowość sytuacji, w której wszystkim nam przyjdzie ją świętować razem, ale osobno. Konstytucja 3 maja była świadectwem, że Polacy znaleźli sami siły dla przezwyciężenia rozkładu państwa i zdobyli się na wytyczenie drogi, która spotkała się z uznaniem całej postępowej Europy. Pozostaje niezmiennie symbolem odważnego, nowatorskiego myślenia o kształcie Rzeczypospolitej.

Uchylmy zatem rąbka historii, cofnijmy się o ponad dwa stulecia i powróćmy do pamiętnych wydarzeń, które wówczas miały miejsce w naszym kraju:

Zapraszamy do obejrzenia filmiku.

2 maja pamiętajmy o Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, o biało-czerwonym sztandarze, który towarzyszył i towarzyszy Polakom we wszystkich najważniejszych chwilach – zarówno tych historycznych, jak i współczesnych.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle pamiętają o Rocznicy Uchwalenia Konstytucji i aby uczcić ten dzień, wzięli udział w konkursie plastycznym „Konstytucja 3 maja”. Celem konkursu było uwrażliwienie na wartości patriotyczno-narodowe oraz stworzenie okazji do działalności plastycznej związanej z symbolika narodową. Na konkurs nadesłano 21 prac. Jury Konkursu wybrało najlepsze, a wyniki przedstawiają się następująco:

Klasy 1-3: I m - Rospond Mateusz 2a, II m -  Filip Aleks 2a, III m - Ola i Marcel Trelka 2a, wyróżnienia: Karolina Wolska 1a, Iga Romanek 3a, Milena Majewska 3a
Klasy 4-6: I m - Lubojemska Julia 5e, II m  - Biernacka Nikola 6A, III m - Dąbrowska Emilia 5b, wyróżnienia: Kamila Zabawa 4a, Eryk Lorenc 5b
Gratulujemy!

Wiosna przyszła do nas

Przedstawiamy kolejne efekty pracy zdalnej w ramach zajęć w świetlicy szkolnej. Tym razem uczniowie wzięli udział w dwóch konkursach plastycznych. W konkursie pt:"Wiosenne kwiaty" wyniki przedstawiają się następująco: pierwsze miejsce - Kamilka Kosiba (kl.1c), miejsce drugie: Agatka Główka (kl.2c), a trzecie miejsce zajęła: Zosia Gronek (kl.1c).
 

Natomiast w konkursie na pracę plastyczną z figur geometrycznych pierwsze miejsce ex aequo zajęły: Zosia Gronek (kl.1c) i Iga Romanek (kl. 3a); miejsce 2 również ex aequo: Karolinka Wolska (kl.1b) i Rafał Kwarciński (kl. 3a); a 3 miejsce zajęła: Asia Adamik (kl. 3c).
Zwycięzcom gratulujemy!

Wiktor Augustyn - LAUREATEM KONKURSU FIZYCZNEGO organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczeń naszej szkoły – Wiktor Augustyn z klasy 8c, został LAUREATEM KONKURSU FIZYCZNEGO organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Ten prestiżowy konkurs – ma zasięg wojewódzki i składa się z trzech etapów. Wymaga on od uczniów bardzo szerokiej wiedzy z fizyki, często wykraczającej poza program podstawy programowej, a także dużego sprytu w obliczeniach matematycznych. Gratulujemy Wiktorowi tego fantastycznego sukcesu!

ZUCHY na medal!

Znamy już wyniki kolejnej edycji konkursu  dla klas najmłodszych naszej szkoły pt:  ZUCH – Ogólnopolska Olimpiada z Języka  Angielskiego. Głównym  celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do lepszego opanowania języków obcych oraz  rozpowszechnianie kultury i tradycji krajów i narodów posługujących się językiem angielskim.Z naszej szkoły do konkursu przystąpiło 19 uczniów i aż 14 zostało laureatami! Wyniki przedstawiają się następująco:
Klasy I -  Cholewiak Antoni, Owoc Zygmunt, Maksymilian Dobosz, Kosiba Kamila, Dziedzic Jolanta, Gronek Zofia, Skubisz Kornel
Klasy III - Betlej Zuzanna, Tomkiewicz Julia, Sroka Natalia, Jędryczka Emilia, Romanek Iga, Dunaj Aleksander, Lubaś Julia

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Informacja

Na podstawie  rozporządzenia MEN  w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, przedłużone zostało nauczanie zdalne do 24 maja 2020. 

#TerazCzasNaCzytanie więc #zostańwdomu i #czytajksiążki

Nasi uczniowie dołączyli do ogłoszonej w szkole przez Samorząd Uczniowski akcji  #TerazCzasNaCzytanie Fundacji Powszechnego Czytania. Brawo!!

Zachęcamy do mądrego wykorzystania pobytu w domu i sięgnięcia po książki. Czytajcie! Dla uspokojenia, dla własnego rozwoju oraz dla przeżycia wspaniałych przygód pozostając we własnych czterech ścianach! Czytając odwiedzasz fantastyczne miejsca oraz niezwykłe krainy. Jak to przebiega? Czym się kończy? Co z tego wynika?

Jaką książkę planujecie dzisiaj przeczytać? Nic wam nie przychodzi do głowy? To może skorzystacie z propozycji znalezionych na stronie lektury.gov.pl lub wolnelektury.pl

Dzielcie się pasją do czytania i pamiętajcie: czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała!