Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w SP1

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony corocznie 21 lutego przypomina o bogactwie , różnorodności języka ojczystego, konieczności dbania o jego piękno i poprawność. Warto – nie tylko w tym dniu – podkreślić , jak ważne jest dążenie do ochrony języka jako wspólnego dziedzictwa narodowego oraz fakt, że jest niezastąpioną drogą przekazu kultury, wiedzy i mądrości. W Polsce w tym dniu organizowane są spotkania naukowe, wydarzenia kulturalne, konferencje, a wszystko to w ramach promowania języka ojczystego, upowszechniania świadomości językowej oraz zwiększenia poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.

Uzdolnione humanistycznie uczennice  klasy 8 c sformułowały kilka przemyśleń na temat języka ojczystego.
Agnieszka Biesiadowska:

Słowacki , Mickiewicz – romantycy wielcy,
doceniali języka ojczystego piękno,
polszczyzną czarowali, uwodzili przepychem wyrazów i fraz
artyści, rzeźbiarze arcydzieł
świadomi siły i barwy słów
w naszym najbliższym
ojczystym języku polskim.

*    *     *     *     *

Radość z dnia powszedniego zapewni Ci poprawne używanie języka ojczystego.

Julia Reczek:
Tyle słów w słowniku się chowa
Już paruje od nich głowa
Tu czasownik, tu przyimek,
lecz z urody język polski słynie,
więc rozwijaj swoją mowę, wszak
warto się go uczyć z radością od najmłodszych lat!

*     *     *     *     *     *

Zaprzyjaźnij się z polską literaturą,
A będziesz za pan brat z lekturą.

Aleksandra Lubaś:
Język polski jest trudny, lecz cudny !

*     *     *     *     *     *

Gdy język polski znasz, to egzamin doskonale zdasz!

Aleksandra Wietecha:
Uczmy , uczmy się polskiego
naszego ulubionego języka ojczystego,
bo szumiące dyskretnie słowa zachęcają każdego,
by używał poprawnie, z radością języka polskiego.

Anna Stasiak:

Co by było, gdyby języka polskiego nie było? Kim bylibyśmy wtedy?
Niewielu z nas się nad tym zastanawia, chociaż każdy z nas posługuje się codziennie językiem ojczystym : mówi, pisze, pyta, odpowiada.... Czy nasza mowa nie zasługuje na chwilkę zastanowienia: jak dobieramy słowa? dlaczego mówimy niestarannie, niechlujnie, często ( bez potrzeby) zastępujemy polskie zwroty obcymi? Nie dostrzegamy, że nasz język jest niepowtarzalny w swym pięknie, odmianach środowiskowych, terytorialnych. Słowem: polszczyzna niejedno ma imię...
Przecież język polski jest językiem wielkich poetów, pisarzy, których twórczość ma niesłabnącą siłę oddziaływania. Nie ignorujmy, doceniajmy i naśladujmy! Następnym pokoleniom przekazujmy piękną, zadbaną polszczyznę!

Radek Czerwonka - najlepszym zawodnikiem!

14 lutego, w Jaśle odbył się Walentynkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej (rocznik 2011 i młodsi).  W zawodach wzięły udział drużyny z Jasła, Gorlic, Nowego Sącza i Głogowa Małopolskiego. Najlepszym zawodnikiem turnieju został uczeń klasy II bRadosław Czerwonka. Sędziowie i organizatorzy zawodów docenili ucznia naszej szkoły za umiejętności piłkarskie, waleczność oraz skuteczność w ataku. Gratulujemy Radkowi i życzymy samych sukcesów na boisku!

Samorząd Uczniowski zaprasza do składania życzeń!

WALENTYNKI to dzień miłości i przyjaźni.

Chcesz powiedzieć innej osobie, że ją lubisz, kochasz lub że jest ważna dla Ciebie? Masz okazję!
A może ktoś dla Ciebie zostawił życzenia?
Zapraszamy uczniów do udziału w poczcie walentynkowej :)

Tutaj możecie wysłać życzenia :)

Przyjaźń nie zna granic - zwłaszcza w dobie Internetu. Samorząd Uczniowski SP nr 1 ma na to dowód:
link do życzeń.

Terminy konsultacji dla uczniów klas VIII

Czas trwania 45 minut. Konsultacje dla uczniów wcześniej zgłoszonych za pośrednictwem dziennika elektronicznego.

Zapraszamy uczniów klas III

Oni bardzo dobrze wiedzą jak dbać o środowisko naturalne

Uczniowie klasy 8c - Maciej Pająk i Mateusz Storey zostali Laureatami w  konkursie o Odnawialnych Źródłach Energii organizowanym przez Zespół Szkół Nr 3 im. St. Pawłowskiego w Jaśle. W konkursie wzięli udział uczniowie z całego powiatu jasielskiego, a prace zgłoszone na konkurs były na bardzo wysokim poziomie. Tym bardziej serdecznie gratulujemy chłopakom i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do konkursu interdyscyplinarnego dla uczniów klas IV

Jak pobudzić mózg do nauki i bawić się przy tym?

29 stycznia to Międzynarodowy Dzień Puzzli. Święto to obchodzone jest od około połowy lat 90-tych i zostało prawdopodobnie zainicjowane przez amerykańskich producentów wszelkich rodzajów zabaw umysłowych. Jak twierdzą psychologowie, układanie puzzli to dla mózgu doskonała gimnastyka. Bardzo dobrze wiedzą o tym nasi uczniowie i dlatego kochają tą edukacyjną zabawę.

Układane regularnie puzzle ćwiczą pamięć, rozwijają zdolności manualne, przestrzenne, rozwijają umiejętności matematyczne, pomagają się skupić. Dodatkową zaletą puzzli jest obniżanie stresu. Puzzle potrafią wciągnąć na wiele godzin, a ich układanie uspokaja. To jak SPA dla mózgu :)

Uporanie się z wieloelementowym obrazkiem z całą pewnością nie jest łatwym zadaniem, ale nic tak nie cieszy jak skończona powodzeniem układanka. To rodzi wiarę we własne możliwości. Uczy, że źle ułożony kawałek należy poprawić, by stworzyć ładną całość. Nasi uczniowie są mistrzami układanek. Najlepsi układają nawet kilkutysięczne puzzle! To jest dopiero gimnastyka dla mózgu!

#UkładamyPuzzle-GimnastykujemyMózg

Konkurs chemiczny "W świecie atomów" - zapraszamy!

Zapraszamy do udziału w KONKURSIE INTERDYSCYPLINARNYM

Zapraszamy do udziału
w Konkursie Interdyscyplinarnym Biologiczno – Geograficzno – Matematycznym dla uczniów klas V i VI.

Niech żyje bal!

W tym roku nie udało się zorganizować wielkiej zabawy karnawałowej, ale uczniowie klas drugich pokazali, że w kameralnych gronie także można się świetnie bawić. Przystroili sale, przygotowali kostiumy i wspólnie opracowali radosne układy taneczne. Bawili się świetnie i prezentowali fantastycznie!

W karnawale, w karnawale - dzieci bawią się wspaniale,
W karnawale każdy chce: tańczyć, śpiewać, bawić się!

Laureatki Ogólnopolskiego Konkursu

Nasi uczniowie zawsze z wielką chęcią biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Olimpus. Tym razem wzięli udział w jesiennej edycji tego konkursu z biologii. Iga Barwinek (kl.6e) i Ola Sieńkowska (kl.6b) dotarły na szczyt! Iga zajęła 9, a Ola 15 miejsce w kraju! To świetny wynik. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, tym bardziej, że przed nami zimowa edycja Olimpusa!