Jak zachęcić młodych jaślan do bycia EKO na co dzień, a nie od święta?

Realizując projekt naukowo – badawczy JLN z LOTOSEM  "Jak zachęcić młodych jaślan do bycia EKO na co dzień, a nie od święta?", nasi uczniowie, Igor Małecki, Martyna Lach, Wiktoria Warchoł, opracowali, przeprowadzili oraz przeanalizowali ankiety dotyczącej zbadania, czy młodzi jaślanie wiedzą, co to znaczy być EKO? W tym celu uczniowie klasy czwartej poszukali informacji na stronach internetowych dotyczących konstruowania ankiety. W oparciu o zdobytą wiedzę na temat ekologii i bycia EKO we wcześniejszych zadaniach, opracowali ankietę skierowaną do młodych jaślan w przedziale wiekowym szkoły podstawowej – klas od III do VII i gimnazjum – klas II i III. W ankiecie wzięło udział 349 respondentów.Młodzi naukowcy wykazują się kreatywnością i samodzielnością analizując dogłębnie każdy problem badawczy.
Opiekun Ligi: Agnieszka Janowiec

Nasze uczennice w firmie Google

7 marca bieżącego roku 25 dziewcząt naszej szkoły wzięło udział w wycieczce do siedziby firmy Google, autora przeglądarki, bez której nie wyobrażamy sobie surfowania po Internecie.

Firma Google od kilku lat zaprasza dziewczęta z różnych szkół w ramach swojego autorskiego programu „Mind the gap”, który ma na celu promowanie nauczania przedmiotów ścisłych, właśnie wśród dziewcząt.  Podczas spotkania uczennice dowiedziały się, jak działa przeglądarka Google i jak wygląda dzień pracy inżyniera programisty. Zobaczyły, jak się programuje, pisały wspólnie z jednym z programistów Google prosty program w języku Python. Potem był czas na pytania i rozmowę z inżynierami, którzy mówili o tym, jakie studia skończyli i jak dostali się do Google. Dziewczynki interesowały następujące zagadnienia: Jak mogę się dostać do Google?, Od kiedy można tu aplikować na praktyki? Odpowiedzi pracowników sugerowały, że to, co dziś mogą zacząć robić, to uczyć się przedmiotów ścisłych, rozwiązywać dużo łamigłówek itp. To już pierwszy krok do tego, aby na przykład zostać programistą.

Najciekawsze było zwiedzanie  imponującego i nietypowego biura, które przyprawiało dziewczyny o wypieki na twar zach. Oprócz otwartych przestrzeni z komputerami znajdziemy tam: pokój drzemek, pokój gier, stanowisko pracy z komputerem i bieżnią pod nogami (podobno w ruchu lepiej się myśli), piękną stołówkę. Na zakończenie spotkania dziewczęta otrzymały dyplom uczestnika oraz worek z logo Google wypełniony pamiątkami.

Jako koordynator spotkania w programie „Mind the gap” Google Polska z siedzibą w Warszawie serdecznie dziękuję pracownikom  Google za zaproszenie, pomoc w przejściu procedury zorganizowania spotkania, ciepłą, serdeczną i życzliwą atmosferę podczas pobytu. Radzie Rodziców, na czele z panią Anetą Gałuszką-Hendzel, dziękuję za dofinansowanie dowozu do Warszawy.

Wycieczka ta z pewnością na długo pozostanie w pamięci dziewcząt a przyszłości czekamy na jej efekty- umiejętności w dziedzinie IT.
Wiesław Rudnicki

Kolejny sukces Maćka Sikory

Nasz szkolny Mistrz w judo Maciej Sikora z klasy III d ponownie na podium. Tym razem wywalczył III miejsce i brązowy medal podczas Międzynarodowych VIII Otwartych Mistrzostw Miasta Jasła w Judo. Jak zawsze doskonała forma i wysiłek młodego sportowca przyniosły świetne rezultaty. Wiwat Maciej!

Zbliżają się Święta Wielkanocne..

Zbliżają się Święta Wielkanocne, a wraz z nimi czas malowania pisanek. Uczniowie klasy 3 b szukając pomysłów i inspiracji do ozdabiania pisanek wielkanocnych wybrali się do Muzeum Regionalnego w Jaśle, aby zwiedzić wystawę "Trebiszowskie pisanki w Jaśle". Zobaczyli tam wyjątkową różnorodność i bogactwo zdobień wielkanocnych jajek. Poznali tradycyjne i nowe, współczesne techniki zdobień od wydrapywania , oklejania, malowania woskiem i tuszem, po oplatanie drucikiem, sznurkiem, blaszką. Pisanki wzbudziły zachwyt uczniów, oraz podziw dla artystów którzy je wykonują.

Z kolekcji reportera...

Martynka, Leon i Natalka z klasy III d uczestnicy projektu JLN z LOTOSEM pt. „Znani i szanowani - Honorowi Obywatele Miasta Jasła” tym razem podczas swoich prac badawczych odwiedzili  Miejską Biblioteką Pedagogiczną. Podczas spotkania z Panią Barbarą Hamadą, pracownikiem biblioteki grupa ligowa miała okazję poznać dwie osobistości z zaszczytnym tytułem Honorowych Obywateli Miasta. W ciekawy sposób Pani Barbara zaprezentowała mistrza floretu Zbigniewa Skrudlika - postać wybitną  i znaną w świecie sportu. Medalista olimpijski i mistrzostw świata, wybitny sportowiec - szermierz i florecista, trener kadry narodowej pochodzi z Jasła i przekazał w darze dla mieszkańców miasta swój srebny medal olimpijski, interesujące fotografie i pamiątki przywiezione z igrzysk olimpijskich.

Doceniana w świecie malarka Alicja Steger - Zamojska w rodzinnym mieście swoich rodziców, wystawiła prace o tematyce fantastycznej. Kolekcje składającą się z 40 portretów znanych muzyków polskich oraz laureatów Chopinowskich ofiarowała dla miasta (w stałej ekspozycji JDK). Inne dzieła można zobaczyć w Muzeum Regionalnym i I Liceum Ogólnokształcącym. Ligowcy z zapałem pracowali i słuchali wykładu. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i twórczej atmosferze.
Opiekun ligi
Elżbieta Konopka

Spotkanie z rodzicami

Rodziców naszych uczniów  zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się :

Klasy I - III
21.03.2018 (środa) godzina 16.30

Klasy IV - VII
22.03.2018 czwartek godzina 16.30 

klasy gimnazjalne

klasy II, III
22.03.2018 czwartek godzina 16.30

Pedagogizacja rodziców uczniów klas II gimnazjum
Program Archipelag skarbów 
godzina 16.00 sala 30

Sukcesy matematyczne!

W ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Archimedes Matematyka – Plus tytuł laureata z wyróżnieniem (wszystkie zadania bezbłędnie wykonane) otrzymali:Igor Sudyka z klasy 3 oraz Anna Maciejczyk z klasy 5.

Tytuł laureata I-go stopnia otrzymali: Maria Czyżowicz (kl. 4), Rafał Dobrowolski (kl. 3), Nikodem Wolski (kl. 3)
Tytuł laureata II-go stopnia otrzymali: Agnieszka Biesiadowska (kl. 5), Helena Ziaja (kl. 5), Jan Rolek (kl. 4), Tymoteusz Piątek (kl. 3), Maciej Włudzik (kl. 3), Julia Lubojemska (kl. 3).
Tytuł laureata III-go stopnia otrzymali: Maria Żądło (kl. 6), Olga Sychta (kl. 5), Izabela Szerląg (kl. 5)
Tytuł laureata IV-go stopnia otrzymali: Katarzyna Kwilosz (kl. 6), Kinga Tawrell (kl. 5), Jakub Stawarski (kl. 4), Aleksandra Wolska (kl. 4), Weronika Sypień (kl. 4), Igor Małecki (kl. 4), Oliwier Ziaja (kl. 3), Maciej Sikora (kl. 3).
Tytuł laureata V-go stopnia otrzymali: Jakub Dołęga (kl. 6), Barbara Nowak (kl. 4), Jeremiasz Młotek (kl. 4), Kacper Faber (kl. 3), Leon Oszajca (kl. 3), Jan Turek (kl. 3), Antoni Matuszewski (kl. 3).

Gratulujemy!!!

100 lat wolnej Polski

1 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Jaśle w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętychodbył się  szkolny konkurs związany z  narodowymi obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. W konkursie  pod nazwą „100 lat wolnej Polski” brali udział uczniowie klas IV-VII szkoły podstawowej i II-III klas Gimnazjum nr 4 w Jaśle.Konkurs polegał na rozwiązaniu testu obejmującego historię Polski od I wojny światowej aż do czasów współczesnych.

. W związku z tym, że Szkoła Podstawowa  nr 1 w Jaśle obchodzi setną rocznicę nadania imienia Romualda Traugutta pytana testowe dotyczyły także naszego patrona. Jakub Piwowar zajął I miejsce w kategorii klas trzecich, Katarzyna Rączka była najlepsza spośród uczniów klas drugich gimnazjum, a Natalia Świder nie miała sobie równych wśród siódmoklasistów.  Daria Więcek zdobyła najwięcej punktów  w kategorii klas szóstych, Wiktoria Ryznar  - najlepiej napisała test dla piątych klas, a Barbara Nowak zajęła I miejsce w kategorii czwartoklasistów. Nagrody - monety kolekcjonerskie z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”  ufundował Oddział NBP w Rzeszowie.

Sukcesy naszych humanistów

Ogłoszono wyniki IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Fraszka”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy przy merytorycznym wsparciu Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Warszawskiego czy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Celem konkursu jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy z zakresu języka polskiego i co roku cieszy się on ogromną popularnością,

Uczniowie naszej szkoły, którzy wykazali się doskonałą znajomością literatury i nauki o języku, to Mikołaj Słupski z klasy VI c oraz Katarzyna Rączka z klasy II a gimnazjum. Ponadto wyróżnienia w konkursie otrzymali: Aleksandra Czernecka (VII a), Wiktoria Szczygieł (VI c), Aleksandra Lubaś (V c ), Natalia Hendzel (VII a), Katarzyna Kwilosz (VI c), Antoni Podkulski (VI a), Izabela Niemiec (VII a), Rafał Mrozowski (V b) oraz Olga Grzesiak (III a gim.). Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy:)

MISTRZ POLSZCZYZNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W JAŚLE

Swoją wiedzę o współczesnej polszczyźnie sprawdzili uczestnicy Powiatowego Konkursu  o tytuł Mistrza Polszczyzny, który odbył się 27 lutego 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1  w Jaśle. Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Konkurs miał na celu kształtowanie świadomości językowej młodego pokolenia oraz propagowanie postawy dbałości o poprawność polszczyzny nie tylko od święta, ale przede wszystkim na co dzień. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Jasła Ryszard Pabian.
Do rywalizacji przystąpili uczniowie klas szóstych i siódmych  z sześciu jasielskich podstawówek: SP nr 1, SP nr 2, SP nr 4, SP nr 6, SP 10, SP 11 oraz uczniowie szkół podstawowych z Bączala Dolnego, Dębowca, Krajowic, Opacia, Osieka Jasielskiego i Sieklówki. Przed nimi było trudne zadanie  – musieli bezbłędnie napisać podyktowany tekst i  rozwiązać zadania z zakresu frazeologii, fleksji, poprawnej budowy zdań oraz semantyki.

Magdalena Fila  ze Szkoły Podstawowej nr 4 po raz drugi z rzędu zajęła pierwsze miejsce. Najlepiej poradziła sobie z zawiłymi konstrukcjami językowymi, związanymi z obchodami stulecia niepodległej Polski. Drugie miejsce zajęły ex aequo Natalia Kwiatek z „Jedynki” oraz Dominika Juszczyk z „Dziesiątki”. Trzecie miejsce, przypadło Weronice Weseckiej z SP nr 2  w Jaśle. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w pisaniu, nie tylko prac z języka polskiego.

galeria

 

Sukcesy młodych artystów

Uczniowie klas I-III bardzo chętnie biorą udział w konkursach plastycznych prezentując swoje niezwykłe zdolności. Talent naszych młodych artystów zostaje zauważony i doceniony . W konkursie plastycznym o tematyce ekologicznej "Nie lej wody" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 7 uczeń kl. 3 b Maciej Włudzik zajął II miejsce, Zuzanna Stefanik i Karolina Szerląg z kl. 3 d otrzymały upominki za udział w konkursie.

W konkursie plastycznym "Portret mojego książkowego ulubieńca"  najmłodsi udowodnili, jak bardzo lubią czytać książki. Uczniowie przygotowali wiele prac przedstawiających ich książkowych ulubieńców, a najciekawsze  zostały nagrodzone. Iga Putyło-Sławniak z kl. 2 b i Aleksandra Sieńkowska z kl. 3 b zajęły II miejsce, a Maciej Włudzik z kl. 3 b zajął miejsce III. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!