229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zbliża się kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zapamiętamy ją zapewne szczególnie, poprzez wyjątkowość sytuacji, w której wszystkim nam przyjdzie ją świętować razem, ale osobno. Konstytucja 3 maja była świadectwem, że Polacy znaleźli sami siły dla przezwyciężenia rozkładu państwa i zdobyli się na wytyczenie drogi, która spotkała się z uznaniem całej postępowej Europy. Pozostaje niezmiennie symbolem odważnego, nowatorskiego myślenia o kształcie Rzeczypospolitej.

Uchylmy zatem rąbka historii, cofnijmy się o ponad dwa stulecia i powróćmy do pamiętnych wydarzeń, które wówczas miały miejsce w naszym kraju:

Zapraszamy do obejrzenia filmiku.

2 maja pamiętajmy o Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, o biało-czerwonym sztandarze, który towarzyszył i towarzyszy Polakom we wszystkich najważniejszych chwilach – zarówno tych historycznych, jak i współczesnych.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle pamiętają o Rocznicy Uchwalenia Konstytucji i aby uczcić ten dzień, wzięli udział w konkursie plastycznym „Konstytucja 3 maja”. Celem konkursu było uwrażliwienie na wartości patriotyczno-narodowe oraz stworzenie okazji do działalności plastycznej związanej z symbolika narodową. Na konkurs nadesłano 21 prac. Jury Konkursu wybrało najlepsze, a wyniki przedstawiają się następująco:

Klasy 1-3: I m - Rospond Mateusz 2a, II m -  Filip Aleks 2a, III m - Ola i Marcel Trelka 2a, wyróżnienia: Karolina Wolska 1a, Iga Romanek 3a, Milena Majewska 3a
Klasy 4-6: I m - Lubojemska Julia 5e, II m  - Biernacka Nikola 6A, III m - Dąbrowska Emilia 5b, wyróżnienia: Kamila Zabawa 4a, Eryk Lorenc 5b
Gratulujemy!

Wiosna przyszła do nas

Przedstawiamy kolejne efekty pracy zdalnej w ramach zajęć w świetlicy szkolnej. Tym razem uczniowie wzięli udział w dwóch konkursach plastycznych. W konkursie pt:"Wiosenne kwiaty" wyniki przedstawiają się następująco: pierwsze miejsce - Kamilka Kosiba (kl.1c), miejsce drugie: Agatka Główka (kl.2c), a trzecie miejsce zajęła: Zosia Gronek (kl.1c).
 

Natomiast w konkursie na pracę plastyczną z figur geometrycznych pierwsze miejsce ex aequo zajęły: Zosia Gronek (kl.1c) i Iga Romanek (kl. 3a); miejsce 2 również ex aequo: Karolinka Wolska (kl.1b) i Rafał Kwarciński (kl. 3a); a 3 miejsce zajęła: Asia Adamik (kl. 3c).
Zwycięzcom gratulujemy!

Wiktor Augustyn - LAUREATEM KONKURSU FIZYCZNEGO organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczeń naszej szkoły – Wiktor Augustyn z klasy 8c, został LAUREATEM KONKURSU FIZYCZNEGO organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Ten prestiżowy konkurs – ma zasięg wojewódzki i składa się z trzech etapów. Wymaga on od uczniów bardzo szerokiej wiedzy z fizyki, często wykraczającej poza program podstawy programowej, a także dużego sprytu w obliczeniach matematycznych. Gratulujemy Wiktorowi tego fantastycznego sukcesu!

ZUCHY na medal!

Znamy już wyniki kolejnej edycji konkursu  dla klas najmłodszych naszej szkoły pt:  ZUCH – Ogólnopolska Olimpiada z Języka  Angielskiego. Głównym  celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do lepszego opanowania języków obcych oraz  rozpowszechnianie kultury i tradycji krajów i narodów posługujących się językiem angielskim.Z naszej szkoły do konkursu przystąpiło 19 uczniów i aż 14 zostało laureatami! Wyniki przedstawiają się następująco:
Klasy I -  Cholewiak Antoni, Owoc Zygmunt, Maksymilian Dobosz, Kosiba Kamila, Dziedzic Jolanta, Gronek Zofia, Skubisz Kornel
Klasy III - Betlej Zuzanna, Tomkiewicz Julia, Sroka Natalia, Jędryczka Emilia, Romanek Iga, Dunaj Aleksander, Lubaś Julia

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Informacja

Na podstawie  rozporządzenia MEN  w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, przedłużone zostało nauczanie zdalne do 24 maja 2020. 

#TerazCzasNaCzytanie więc #zostańwdomu i #czytajksiążki

Nasi uczniowie dołączyli do ogłoszonej w szkole przez Samorząd Uczniowski akcji  #TerazCzasNaCzytanie Fundacji Powszechnego Czytania. Brawo!!

Zachęcamy do mądrego wykorzystania pobytu w domu i sięgnięcia po książki. Czytajcie! Dla uspokojenia, dla własnego rozwoju oraz dla przeżycia wspaniałych przygód pozostając we własnych czterech ścianach! Czytając odwiedzasz fantastyczne miejsca oraz niezwykłe krainy. Jak to przebiega? Czym się kończy? Co z tego wynika?

Jaką książkę planujecie dzisiaj przeczytać? Nic wam nie przychodzi do głowy? To może skorzystacie z propozycji znalezionych na stronie lektury.gov.pl lub wolnelektury.pl

Dzielcie się pasją do czytania i pamiętajcie: czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała!

#TerazCzasNaCzytanie czyli Światowy Dzień Książki

23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Tak więc zachęcamy: macie czas? Czytajcie! Dla uspokojenia, dla rozwoju emocjonalnego oraz dla odbycia najwspanialszych podróży pozostając we własnych czterech ścianach! Jeśli chcecie się podzielić zdjęciami – wrzucajcie je na social media z #TerazCzasNaCzytanie” – bądźmy razem choć każdy w swoim domu – zachęca Maria Deskur, Prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.

Fundacja Powszechnego Czytania, w porozumieniu z wieloma wydawnictwami rozpoczyna program wolontariatu online dla młodzieży szkolnej powyżej 12 roku życia, pod hasłem #MłodziDzieciom. Starsi uczniowie szkół podstawowych mogą nagrać „czytanki” dla dzieci i przesłać je do Fundacji. Do czytanych fragmentów książek mogą dodać kilka słów od siebie, dlaczego polecają tę książkę. Nadesłane czytanki będą udostępniane nieodpłatnie na stronie internetowej Fundacji, a wybrane także na stronie Facebook Fundacji Powszechnego Czytania. Wolontariat został objęty honorowym patronatem Narodowego Centrum Kultury.
Fundacja Powszechnego Czytania, zgodnie z regulaminem wolontariatu #MłodziDzieciom, będzie wystawiać imienne zaświadczenia o odbyciu wolontariatu i przesyłać je do zainteresowanych oraz do sekretariatu szkoły wolontariusza pocztą elektroniczną.
Zachęcamy!
Szczegółowe informacje:
https://fpc.org.pl/mlodzi-dzieciom/
Wolontariat na odległość

Biblioteka online: https://lektury.gov.pl/

Kolejne sukcesy w ogólnopolskim konkursie „Olimpusek” z języka angielskiego

Miło nam poinformować o kolejnych sukcesach uczniów naszej szkoły w ogólnopolskim konkursie „Olimpusek” z języka angielskiego . Konkurs polegał na pisemnym rozwiązaniu sprawdzianu składającego się z 21 pytań. W tegorocznym konkursie wzięło udział prawie 24 tysiące uczniów z całego kraju, z tego 1336 dzieci z woj. podkarpackiego.

Tytuł  laureata zdobyli:
Klasy I - Julia Janowiec, Kinga Szafarz, Radosław Czerwonka, Piotr Piecha, Zygmunt Owoc, Zofia Doniec, Daria Mocek, Olga Rutana i Natalia Matyjasz.
Klasy III - Julia Tomkiewicz, Natalia Sroka, Aleksander Dunaj, Iga Goleń i Gabriela Gierut
Wszystkim nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Najmłodsi też wiedzą, że o Ziemię trzeba dbać

Najmłodsi uczniowie również nie zapomnieli o Dniu Ziemi i wykonali prace plastyczne, które mają przypominać nam wszystkim o potrzebie dbania o środowisko. Swoje plakaty przysłali do nas: Aleksandra Trelka (kl.2b), Mikołaj Schiffer (kl.1a), Olga Rutana (kl.1c), Jakub Jajko (2b) i Laura Garbacik (kl.3a).

Dzień Ziemi 2020: #zostanwdomu i porozmawiaj z ministrem!

Każdego roku – 22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi, a co ciekawsze w tym roku jest on już organizowany po raz 50. Celem każdego Dnia Ziemi jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody w wielu częściach świata. Tego dnia promuje się działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska i edukowaniem ludzi na całym świecie, jak wielki problem stanowi zanieczyszczenie środowiska odpadami zrobionymi z tworzyw sztucznych.

Tego dnia zorganizowane zostaną warsztaty on-line "Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu". Przygotowywane one zostaną we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska oraz Fundacją BOŚ, a także przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu

Warsztaty on-line będą dostępne na żywo na stronie www.dzienziemiwmk.pl Za pośrednictwem specjalnego czatu każdy z uczniów (kl.7-8) i nauczycieli będzie mógł zadać pytanie ministrowi Michałowi Kurtyce oraz uczestniczyć w wykładach zaproszonych ekspertów. 

22 kwietnia o godz. 11:40 kliknij w link www.dzienziemiwmk.pl. Na tej stronie znajdziesz instrukcję, jak zalogować się do czatu, aby móc zadawać pytania.

Zachęcamy!

Zapraszamy do udziału w konkursie!

Język angielski jest jej pasją

Gabriela Korczykowska (6b) zdobyła wyróżnienie w XVII Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych „English is easy”. W bieżącym roku szkolnym przystąpiła do niego młodzież klas szóstych z 18 szkół podstawowych z terenu powiatu jasielskiego w łącznej liczbie 47 uczniów. Konkurs miał formę pisemną i składał się z 12 zadań sprawdzających wiedzę uczniów w zakresie słownictwa angielskiego oraz kultury Zjednoczonego Królestwa. Gabrysi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!