Samorząd Uczniowski znów w akcji!

Mamy w szkole wspaniałą młodzież - to wiadomo nie od dziś. Udowodnił to kolejny raz Samorząd Uczniowski i uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu, którzy dołączyli do akcji świadczącej o ich wrażliwości, empatii i chęci niesienia pomocy innym. Tym razem adresatem były dzieci przebywające na oddziale onkologii, którym ten trudny czas nasi uczniowie postanowili umilić przekazując zebrane gry, zabawki i książki. Do prezentów dołączyli również życzenia jak najszybszego powrótu do zdrowia. 

Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy włączyli się do akcji Samorządu Uczniowskiego - serdecznie dziękujemy!

Laureatka w Przeglądzie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży

Uczennica klasy VIII a Natalia Tomkiewicz  otrzymała nagrodęXII  Przeglądzie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży pt. „HISTORIA POLSKI PĘDZLEM MALOWANA”. Na konkurs wpłynęło  212 prac z 32 szkół. Pracę Natalii można oglądać  na wystawie pokonkursowej  do 30 listopada w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Gratulujemy.

20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o Prawach Dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.

Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF jest #GoBlue - akcja polegająca na wykorzystaniu koloru niebieskiego (koloru UNICEF). Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się oczywiście do tego ważnego dla nich dnia. W klasach odbyły się pogadanki o Prawa Dziecka, a Samorząd Uczniowski przygotował happening - były więc niebieskie baloniki dla każdego dziecka, a także malowanie twarzy (oczywiście na niebiesko). Dzieciaki były zachwycone i tylko żałowały, że takie święto jest raz w roku :)

Film promujący tegoroczną Akcję #GoBlue na Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2018

Konkurs na cześć Niepodległej!

W XII Powiatowym Przeglądzie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „ Historia  Polski pędzlem malowana” organizowanym przez JDK – uczeń klasy I A Marcel Trelka otrzymał wyróżnienie i odebrał dyplom oraz nagrodę, podczas inauguracji wystawy pokonkursowej, a pozostałe prace  uczniów  z tej klasy, które wykonali – Aleks Filip, Maja Kilar, Szymon Nigborowicz,  zostały  nominowane do wystawy, którą można oglądać w Galerii Jasielskiego Domu Kultury do końca listopada. Serdecznie zapraszamy  i gratulujemy sukcesu.

                                                                                                 

Natalia najlepszą zawodniczką Turnieju Szachowego

Uczennica klasy VIII a Natalia Tomkiewicz  w dniu 17.11.2018r brała udział w  PODKARPACKICH ZAWODACH SZACHOWYCH Z OKAZJI 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI.Turniej rozegrano na dystansie 7 rund, systemem szwajcarskim, po 15 minut dla zawodnika. Natalia uzyskała tytuł najlepszej zawodniczki turnieju a tym samym zdobyła I miejsce w tych zawodach. Serdecznie gratulujemy

Mały patriota w Niepodległej!

Pod takim tytułem przebiegała,  zgodnie z wieloletnią tradycją przyjętą w naszej szkole, tegoroczna  listopadowa Uroczystość Pasowania na Ucznia klasy I, przypadająca w pamiętnym Roku Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości i Stulecia nadania Szkole imienia Romualda Traugutta. Uczniowie w polonezie, w hymnie, w wierszach, w piosenkach o Ojczyźnie, szkole, patronie… doskonale odnaleźli się w konwencji patriotycznej.

Witając młodszych kolegów w szkolnej rodzinie, uczennica klasy VIII, zapewniła pierwszoklasistów rozpoczynających swoją przygodę z nauką, że ” być Uczniem Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Romualda Traugutta - to piękne i dumne zobowiązanie!”.

Dyrektor szkoły Pani Grażyna Idzik w swoim przemówieniu również nawiązała do tych niecodziennych, rocznicowych wydarzeń, podkreśliła podniosłość chwili, życzyła uczniom, aby za 100 lat ich pamiątkowe, klasowe  zdjęcia wzbudziły zachwyt i zainteresowanie przyszłych pokoleń. 

W tak uroczystym nastroju Uczniowie klasy I A, I B, I C w obecności Dyrekcji,  Rodziców, Gości, Wychowawców - złożyli ślubowanie i zostali pasowani przez Panią Dyrektor na Uczniów SP 1, historycznym ponad pięćdziesięcioletnim ołówkiem. Wychowawczynie wręczyły pamiątkowe dyplomy, a w salach lekcyjnych odbył się słodki poczęstunek dla pierwszaków, przygotowany przez Rodziców.

Uroczystość uświetniły i dopełniły występy szkolnego zespołu wokalnego ”Świetliki” pod kierownictwem Pani Anetty Bobuli. Wspaniale spisali się reprezentanci  klas VIII, którzy pomogli w organizacji tej ważnej dla młodszych kolegów uroczystości. 

Jubileusz stulecia nadania szkole imienia patrona

9 listopada 2018r. uroczyście uczciliśmy stulecie nadania Szkole Podstawowej nr 1 imienia przywódcy Powstania Styczniowego Romualda Traugutta. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Kościele Najświętszej Marii Panny, którą celebrował Jego Ekscelencja Biskup Edward Białogłowski. Jubileuszowe obchody zaszczycili swą obecnością między innymi : wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. dr Piotr Potyrała, Dziekan Dekanatu Jasło Wschód ks. Zbigniew Irzyk, dyrektor Okręgu Caritas w Jaśle ks. dr Marian Putyra, senator RP Alicja Zając, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, Podkarpacki Kurator Oświaty Stanisław Fundakowski, Burmistrz Miasta Jasła Ryszard Pabian i wielu innych.
 

Jesteśmy ogromnie wzruszeni, iż swoje błogosławieństwo przesłał nam Jego Świątobliwość Papież Franciszek, a gratulacje złożył pan prezydent Andrzej Duda i wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Gowin.

Uroczystą akademię poprzedziło odsłonięcie pamiątkowej tablicy. 

Dyrektor szkoły, Grażyna Idzik w swym przemówieniu przypomniała waźne fakty z historii szkoły i naszego państwa, które ze sobą są nierozerwalnie połączone.W listopadzie 1918r, kiedy nasza Ojczyzna odzyskała wolność, szkole nadano imię przywódcy powstania Romualda Traugutta. Dyrektor szkoły złożyła hołd swoim poprzednikom, dyrektorom - wybitnym ludziom, dzięki którym szkoła nie porzuciła wiary w naważniejsze wartości. Przypomniała nazwiska i dokonania wybitnych absolwentów. Podkreśliła determinację i zdolności pedagogów tej szkoły, dla których praca jest misją. Pogratulowała uczniom osiągnięć w konkursach na szczeblu województwa i kraju. Zwróciła uwagę na ich pełną zaangażowania działalność w projektach, akcjach charytatywnych, programach. Dzięki tym działaniom uczniowie zdobywają praktyczne umiejętności oraz wartości, dzieki którym będą w stanie sięgać po najambitniejsze cele w życiu. Sukcesy są możliwe dzięki znakomicie wyposażonej w pomoce dydaktyczne szkole, gdzie nauczyciele mają możliwość świadczenia usług edukacyjnych na najwyższym poziomie, dzięki czemu marka SP1 stała się synonimem jakości i wysokich standardów nauczania. Pani Dyrektor stwierdziła patrząc na naszych uczniów,że mamy pewność, iż nie tylko nasza szkoła, ale także nasza Ojczyzna z dumą rozpoczyna kolejne sto lat wolności.

W części artystycznej uczniowie zaprezentowali wzruszający występ, na który złożyły się : ekspresyjna recytacja, przepiękny taniec, poruszający śpiew solistów i chóru.Dobitnie wybrzmiały słowa o wolności, bohaterach, Ojczyźnie, ale także o postawie młodych Polaków, którzy szanując przeszłość, muszą optymistycznie myśleć o przyszłości. Zgromadzeni byli pod wielkim wrażeniem talentu artystycznego i muzycznego naszych uczniów, nagradzając występ owacjami na stojąco.

Serdecznie dziękujemy osobom, które pomogły w organizacji dzisiejszej uroczystości Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej nr 1, Mariuszowi Świątkowi - Dyrektorowi Muzeum Regionalnego w Jaśle,Justynie Kosibie - Zakład Cukierniczy u Zofii, Edycie Żrebiec Frączek- Zakład Poligraficzny Flexodruk, Grzegorzowi Banachowi - pracownia reklamy, grafika, Bogdanowi Samborskiemu - Pracownia MalGaleria II, Mieczysławowi Burdzie Styl i Wnętrze Kwadrat Galeria, Sławomirowi Jakubowskiemu - FHPU Maksim.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników jubileuszu.

Wśród greckich bogów

Na początku listopada uczniowie klas piątych przygotowali ciekawą prezentację greckich bogów i herosów. Zachwyciły pomysłowe antyczne stroje i własnoręcznie przygotowane rekwizyty. Każdy z uczniów przygotował informację o bogu albo opowiadał wybrany przez siebie mit. W klasie jak na Olimpie zagościli: Zeus, Hera, Afrodyta, Apollo, Ares, Atena, Artemida, Dionizos,  Hades, Hefajstos, Hermes, Temida, Kora, Achilles, Posejdon.

Informacja

Informujemy, że dzień 12.11.2018r. (poniedziałek)  jest dniem wolnym zgodnie z ustawą o ustanowieniu 12 listopada święta narodowego z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. 

Nasi uczniowie w Niepodległej!

Dnia 7 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w happeningu upamiętniającym rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas widowiska plenerowego na jasielskim rynku, kiedy przypominano symboliczne wydarzenia sprzed 100 lat, wszyscy uczniowie z dumą podtrzymywali rozpostartą polską flagę kilkunastometrowej długości. Z radością  odśpiewali  hymn państwowy z udziałem Miejskiej Kolejowej Orkiestry Dętej.

Ważnym dla dzieci punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „ Jaślanie w drodze do Niepodległości”, organizowanym pod patronatem Burmistrza Miasta przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, w którym uczniowie naszej szkoły Szymon Nigborowicz z klasy I a  i Maja Mikoś z klasy V b zdobyli III miejsca w swojej kategorii wiekowej i odebrali nagrody z rąk Burmistrza  Pana Ryszarda Pabiana. Wielką rangę konkursu podkreśla fakt, że w jury zasiadali znani obywatele naszego miasta. Gratulujemy sukcesu!

I wszyscy pomogli..

Samorząd Szkolny zakończył akcję charytatywną na rzecz chorej p. Katarzyny - "I Ty możesz pomóc". Do dofinansowego wsparcia kosztownego leczenia (po ugryzieniu przez owada) włączyli się wszyscy uczniowie naszej szkoły. Na szczególne uznanie zasługują uczniowie klasy 1b wraz z wychowawczynią p. Bożeną Jureczko, którzy zebrali największą kwotę. Ogółem zebrano 1038 zł. Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom składamy serdeczne podziekowania w imieniu p. Katarzyny.

Kolejny sukces naszej uczennicy

Nasza uczennica, Katarzyna Rączka zdobyła II miejsce w Powiatowym Konkursie Ekologicznym.
Gratulujemy !