Zawiadomienie o zwołaniu IX Sesji Młodzieżowej Rady Miejskiej Jasła II kadencji

Marlenka Gaweł laureatką konkursu kolęd i pastorałek.

Marlena Gaweł (kl.5d) zajęła III miejsce w zorganizowanym po raz XXIV przez Jasielski Dom Kultury konkursie kolęd i pastorałek "Na nutę kantyczek". Od lat cieszy się on ogromną popularnością w całym województwie podkarpackim. Bierze w nim udział zawsze wielu wokalistów i zespołów. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że jury doceniło talent Marlenki i gratulujemy bardzo serdecznie młodej wokalistce.

Karnawał czas zacząć!

We czwartek 10 stycznia 2019r. w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa dla uczniów. Większość uczestników postarało się o piękne i ciekawe kostiumy oraz maski. Wśród przebierańców były: koty, księżniczki, królowe, mumia, motyle, wróżki, pszczółki i wiele, wiele innych ciekawych postaci. Zabawa choinkowa udała się doskonale, a dzieci pełne wrażeń rozeszły się do domów.

Zapraszamy do "Galerii na piętrze"

Zapraszamy do obejrzenia pięknych fotografii uczennicy - Ani Kmiecik (kl.3 bgim). 

Indie – kraj nie tylko świętych krów

4 stycznia 2019 roku dzieci z klas 1-3 wyruszyły w towarzystwie podróżnika z gorlickiej grupy Trzask pana Macieja Krasa w niezwykłą podróż do Indii. Dzięki barwnym fotografiom i pasjonującej narracji mogły przenieść się na inny kontynent. Miały możliwość wirtualnego zwiedzenia Indii - państwa południowej Azji – kraju bajecznego bogactwa i przerażającej biedy. Pan Maciej podkreślał, że ważnym aspektem  rzeczywistości tej części świata jest religia oraz różne obyczaje i wierzenia.

Szczególnie zadziwiła dzieci Karni Mata - świątynia szczurów w Deshnok gdzie żyje około 20 000 tych gryzoni. Szczury traktowane są tu iście po królewsku. Uczniowie usłyszeli także o tym, dlaczego kobiety w Indiach noszą bindi – czerwony znak na czole, co to są tzw. święte krowy, czym jest Ganges święta rzeka milionów hindusów oraz poznali typowe stroje Hindusów. Mogli także przymierzyć sari – strój kobiecy i dhoti – strój męski. Dowiedzieli się w jaki sposób podróżować po Indiach, co należy zabrać ze sobą, co jeść i w jaki sposób dbać o swoją własność, aby jej nie stracić. Wiedzą teraz także  jak ważne jest przestrzeganie higieny osobistej i otoczenia. Była to dla wszystkich wspaniała lekcja geografii na żywo.

W Orszaku Trzech Króli

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w jasełkach, które zostały odegrane na jasielskim Rynku. 6 stycznia, wzorem lat ubiegłych, spod kościoła OO. Franciszkanów wyruszył Orszak Trzech Króli, w którym wzięło udział wielu mieszkańców naszego miasta. Na czele Orszaku na koniach jechali trzej królowie, by złożyć hołd Jezusowi. Maryję zagrała Weronika Dębska, a św. Józefa - Jakub Korczykowski, oboje z klasy VIII b. Pasterzami byli: Mateusz Hajduk, Kacper Wilczak, uczniowie VI a, Dawid Hanych z VI c i Jakub Piękoś z VII c. Aleksandra Wietecha, Julia Reczek, Agnieszka Biesiadowska z VI c i Kinga Kita z VII a zagrały aniołów. Narratorkami były : uczennica klasy VI a Zofia Myśliwiec i Anna Stasiak z VI c. Dziękujemy i gratulujemy pięknego występu!

Eksperci ortografii są wśród nas? - Oczywiście!

Znamy już wyniki Ogólnopolskiego Testu Ortograficznego, do którego w naszej szkole przystąpiło 33 uczniów. Konkurs, zorganizowany przez warszawskie Centrum Edukacji Szkolnej, sprawdzał znajomość zasad ortografii i interpunkcji polskiej, poprawność językową, pisownię nazw, wyrazów modnych, przestarzałych, złożonych, obcego pochodzenia oraz orograficznych wyjątków.

Zwycięzcy otrzymali zaszczytny tytuł Eksperta Ortografii. Są to: Agnieszka Biesiadowska (VI c), Anna Maciejczyk (VI c), Kamil Kudłaty (VI b) oraz Natalia Pluta (IV b). Naszym Asom ortografii serdecznie gratulujemy.

Recytatorskie talenty docenione

Uczennice klas ósmych reprezentowały naszą szkołę w III Wojewódzkim Konkursie Recytacji Poezji Adama Mickiewicza. Emilia Kurowska z klasy VIII a zajęła 3 miejsce w kategorii Recytacja wybranego liryku Adama Mickiewicza, natomiast Weronika Dębska z klasy VIII b osiągnęła 3 miejsce w kategorii Recytacja fragmentu „Pana Tadeusza”. Uczestniczki konkursu zachwyciły jury talentem aktorskim oraz wrażliwością i sposobem odbioru polskiej poezji. Gratulujemy!

Życzenia!

Idą Święta...

Z niecierpliwością oczekujemy Świąt Bożego Narodzenia. W atmosferę tego niezwykłego wydarzenia wprowadził wszystkich uczniów występ scholi i uczennic klas ósmych, które w montażu słowno-muzycznym przypomniały najważniejsze wartości zbliżających się dni. Pani Dyrektor złożyła wszystkim nauczycielom, pracownikom i uczniom życzenia błogosławionych Świąt oraz spełnienia marzeń w Nowym 2019 roku.

"Anioły ze szkoły" tym razem w akcji #RazemNaŚwięta

Pod patronatem Minister Edukacji Narodowej ruszyła akcja „Razem na Święta”, która ma na celu okazać wsparcie osobom starszym, chorym, samotnym, potrzebującym pomocy z naszych społeczności szkolnych i lokalnych.

"Anioły ze szkoły" oczywiście włączyły się do tej akcji - a dzięki nim - cała społeczność uczniowska. Kolejny raz - uczniowie, rodzice i nauczyciele okazali wielkie serce i pomoc. Zebrane artykuły (żywność, środki czystości, zabawki..) jeszcze w tym tygodniu trafiły do najbardziej potrzebujących. Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Regionalny Konkurs Bożonarodzeniowy – rozstrzygnięty!

W Muzeum Regionalnym w Jaśle 13 grudnia odbyło się wręczenie dyplomów i nagród za udział w organizowanym Konkursie Bożonarodzeniowym. I tym razem nie zabrakło wśród uczestników, uczniów naszej szkoły. W kategorii "Najładniejsza ozdoba świąteczna” - III miejsce zajęła praca  Aleksa Filipa kl. 1a, a wyróżnienia otrzymali Aleksandra i Marcel Trelka kl. 1a. Nagrodzone prace to współczesne ozdoby nawiązujące do dawnych tradycji, a także motywów i wzorów ludowych.  Natomiast w kategorii „ Najsmaczniejszy tradycyjny wypiek świąteczny” – dyplom z wyróżnieniem powędrował do Kacpra Witkosia kl. 1a za smaczne i przepięknie dekorowane pierniczki.

Prace naszych uczniów będzie można oglądać na wystawie pt. „Jasielskie kolędowanie”  w siedzibie muzeum. Gratulacje!