"Po co komu plotka?"

Uczniowie klasy 3 b kolejny raz wzięli udział w zajęciach w MBP, tym razem z cyklu: Przeżywam, Wyrażam, Jestem. Tematem spotkania była plotka. Zajęcia rozpoczęło rwanie przez dzieci kartek na małe kawałeczki i wrzucanie ich do wielkiego kosza. Później  trzeba było odnaleźć swoje części. Było to niemożliwe, tak jak jest niemożliwe naprawienie szkody, którą może wyrządzić plotka. Dzieci zastanawiały się jaką siłę ma plotka, jaką może wyrządzić krzywdę i czy możemy się przed nią bronić. Zajęcia uświadomiły im, że plotka rani, zasmuca, obraża, krzywdzi, niszczy przyjaźnie, dlatego nie warto plotkować.

Z kolekcji Reportera....

Jesteśmy jeszcze pod wrażeniem niezwykłego spotkania w Muzeum Regionalnym w Jaśle! Gość specjalny PROFESOR KAROL MYŚLIWIEC- wybitny archeolog i egiptolog, znany ze swoich odkryć na całym świecie, Honorowy Obywatel Miasta, laureat najwyższych odznaczeń państwowych i prestiżowych nagród naukowych, autor książek popularnonaukowych, przyjął zaproszenie członków Jasielskiej Ligii Naukowej
z Lotosem klasy III d SP nr 1 i przybył na spotkanie, które zorganizowano dzięki współpracy z Muzeum Regionalnym. POLSKI INDIANA JONES, jak nazywany jest Pan Profesor to nie tylko  świetny ekspert w swojej dziedzinie, ale przed wszystkim ciepły, przyjazny dzieciom naukowiec o wielkim talencie krasomówczym, który potrafił w naturalny sposób przybliżyć młodym słuchaczom czasy starożytnego państwa egipskiego, chętnie odpowiedział na pytania młodych i dorosłych uczestników, wspomniał o bliskich związkach z naszym miastem, podpisał specjalnie przygotowane na tę okazję pamiątkowe foldery. Młodzi reporterzy projektu „Znani i szanowani”, czyli jak w pamięci najmłodszych jaślan zapisać współczesne postaci Honorowych Obywateli Miasta- mieli również okazję porozmawiać z Gościem sam na sam. Profesor życzył młodym badaczom spełnienia marzeń, planów teraz i w przyszłości.                                                                                                                                                                                          

W konferencji uczestniczyli dyr. Muzeum Alfred Sepioł, kustosz Mariusz Świątek,  nauczyciel szkoły SP1 Bożena Jureczko, Rodzice młodych reporterów: Marta Małecka, Monika Sokół, Paweł Oszajca oraz uczniowie klasy III d. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej, świątecznej atmosferze i na zawsze zapisze się w naszej pamięci!
Opiekun Ligi klasy III d- Elżbieta Konopka         

Zdecydowanie warto było odwiedzić

Szkło to piękna materia, z której można wyczarować cuda. Trzeba tylko trochę wprawy, talentu i chęci. W Krośnie wiedzą jak robić to dobrze! Dlatego uczniowie klasy 5b wybrali się na wycieczkę do Centrum Dziedzictwa Szkła. Dzięki niej poznali tajniki powstawania szkła i historii z tym związanej. Dzieci uczestniczyły  również w warsztatach malowania bombek choinkowych, same projektowały i tworzyły swoją bańkę. Dużą atrakcją było też wybijanie szklanych monet. Każdy z uczniów wrócił z wycieczki bogatszy o wiedzę na temat powstawania szkła i własnoręcznie malowaną bombką.

„Tuwimiada” – konkurs czytelniczy

Uczniowie klas drugich i trzecich zmagali się w czytelniczej rywalizacji w konkursie znajomości wierszy Juliana Tuwima. Nie było łatwo. Najpierw w eliminacjach wzięli udział wszyscy uczniowie. Mieli za zadanie - rozwiązać krzyżówkę. Trzech najlepszych uczestników z każdego oddziału zakwalifikowało się do następnego etapu. W finale musieli pochwalić się znajomością wierszy i życiorysu poety oraz przedstawić interpretację wybranego wiersza. Wszyscy spisali się znakomicie, a w nagrodę otrzymali dyplomy i książki ( nie mogło być inaczej!).

Młodzi twórcy literatury nagrodzeni

Uczniowie klasy Va : Mikołaj KurowskiIzabela Szerląg zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu literackiego „Młodzi twórcy Literatury”. Jury nagrodziło autorów prac za pomysłowość, oryginalność, wyjątkowość i potencjał literacki, wybierając najlepsze utwory spośród prawie 400 nadesłanych z całej Polski. Nasi uczniowie zostali nagrodzeni w kategorii: poezja. Serdecznie gratulujemy.

Z kalendarza szachisty...

Michalina Piątek, uczennica klasy I a  oraz Michał Janas, uczeń klasy III d – to zdobywcy I miejsca w „Mikołajkowym Turnieju Szachowym” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle. Młodzi Mistrzowie trenują od niedawna, a już zaczynają odnosić znaczące sukcesy w grze szachowej.

Najlepszą zawodniczką w Mikołajowym Turnieju Szachowym została Natalia Tomkiewicz z  kl. VII a uzyskując I miejsce, natomiast Ola Czernecka  z  kl. VII a zdobyła miejsce II
Natalia i Ola  brały także udział w III Drużynowym Pucharze Podkarpacia w szachach klasycznych 2017 uzyskując drużynowo 7 miejsce.

Życzymy wytrwałości i wielu zwycięstw.

Nasi uczniowie zgłębiają wiedzę o przedsiębiorczości

Kolejne zajęcia w z projektu  „Młodzież i Przedsiębiorczość” realizowanego przez Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej oraz Miastem Jasło pogłębiły wiedzę naszych uczniów na temat przedsiębiorczości.

Z kolekcji reportera...

Leon Oszajca, Martyna Małecka,Natalia Sokół – młodzi reporterzy projektu badawczo-naukowego Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM p.t.” Znani i szanowani”, czyli jak w pamięci najmłodszych jaślan zapisać współczesne postaci Honorowych Obywateli Miasta Jasła wyruszyli na poszukiwanie śladów obecności wybitnych jaślan, którzy zapisali w naszym mieście chlubną kartę swojej działalności. Pierwsze kroki skierowali do Muzeum Regionalnego, gdzie podczas spotkania z kustoszem Panem Mariuszem Świątkiem poznali postać zasłużonego jaślanina- doktora medycyny Stanisława Kadyia. Spotkanie dostarczyło wiele cennych informacji na temat pasji badawczych i kolekcjonerskich fundatora muzeum jasielskiego. Spacer ulicą Kadyia oraz zapalenie zniczy na grobie - to wyraz naszego szacunku i uznania dla zasług Honorowego Obywatela Miasta Jasła.

Opiekun Ligi klasy 3 d - Elżbieta Konopka

Nasz uczeń znowu na najwyższym podium !

Po raz kolejny Maciuś Sikora z klasy 3 d  sięgnął po najwyższe laury w sporcie. W swojej kategorii wiekowej zdobył  złoty medal podczas Mikołajkowego Turnieju Funny Judo w Bieczu. Życzymy nadal świetnej formy sportowej!

PODRÓŻ PO ŚWIECIE SZKŁA

Uczniowie klasy 1a uczestniczyli ostatnio w niezwykłej podróży po ŚWIECIE SZKŁA. Odwiedzili Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. W czasie pobytu w SZKLANEJ KRAINIE dzieci poznały tajniki technik produkcyjnych i zdobniczych szkła. Zwiedziły sale ekspozycyjne oraz wzięły udział w warsztatach szklanego rzemiosła. Samodzielnie malowane, barwne bombki na pewno będą długo mienić się na świątecznych drzewkach i przypominać o wycieczce do  KROSNA – MIASTA SZKŁA.

„Teatr Każdej Sztuki” w naszej szkole

5 grudnia uczniowie klas 1-3 obejrzeli spektakl „Baśń o złocistym ptaku”, który poprzez piękną scenografię i wspaniałe lalki ( wykonane techniką rzeźby w gumie) rozbudza u młodego widza wrażliwość estetyczną i pozwala cieszyć się pięknem baśniowego świata. Oprawa muzyczna i dialogi, nasycone humorem oraz wartka akcja przykuły uwagę widzów i przeniosły w świat, gdzie przyjaźń i miłość są cenniejsze niż złoto.

Międzynarodowy Mistrz JUDO w naszej szkole !

Maciej Sikora uczeń klasy III d  SP nr 1 zdobył złoty i brązowy medal w Judo  podczas Międzynarodowego Festiwalu Sportów Walki w Jedliczu i Turnieju  Dzieci w Rzeszowie. Są to kolejne wyróżnienia dla młodego uzdolnionego sportowca, który nosi zaszczytny tytuł najlepszego zawodnika w judo. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !