Co jest w życiu ważne ?

Na takie pytanie starali sobie odpowiedzieć uczniowie klasy 3 b uczestnicząc kolejny raz w zajęciach w MBP w Jaśle. Celem spotkania było podkreślenie roli przyjaźni w życiu człowieka i uświadomienie jej istoty. Punktem wyjścia do rozmowy na temat przyjaźni było opowiadanie Marii Molickiej "Bajka o dwóch ołówkach." W trakcie zabawy w "imiona" poznali cechy swoich koleżanek i kolegów. Zastanawiali się które cechy przyjaciela są  w życiu najważniejsze. Czy w dzisiejszych czasach kiedy komputer, Internet i inne nowości techniczne zajmują istotne miejsce w życiu, trudniej o przyjaciela?. Na koniec wykonali rysunki na których pokazali w jakie zabawy lubią  się bawić z przyjaciółmi. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że dobrze jest mieć przyjaciela na którego zawsze można liczyć.

Uroczystym ślubowaniem uczniowie uczcili Święto Odzyskania Niepodległości

Tradycyjnie uczniowie klas pierwszych uroczystym ślubowaniem i pasowaniem uczcili 99 rocznicę odzyskania niepodległości, jak również 99 rocznicę nadania naszej szkole imienia Romualda Traugutta.

Szkoła od 229 lat stoi na straży kultywowania wartości patriotycznych. Podczas akademii dla uczniów klas starszych zostały przypomniane ważne wydarzenia historyczne dotyczące okresu walki o niepodległość. Uczniowie nie zapomnieli również o złożeniu biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem Ku Czci Poległych w Obronie Jasła i Ojczyzny.
W tym dniu odbyło się również wręczenie nagród konkursu recytatorskiego utworów o wymowie patriotycznej oraz  Harcerskiego Lauru Naukowego.

 

Przepięknie recytowali o wolności

Szkolny Turniej Recytatorski, którego tematem były Polaków drogi do wolności, odbył się dla w ramach przygotowań do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz nadania imienia naszej szkole. Recytatorzy pięknie, niezwykle sugestywnie, dynamicznie prezentowali samodzielnie wybrane teksty. Artyzm utworów poetyckich, świadomość artystyczna, wyrazistość i siła przekazu, precyzja mówienia stworzyły wyjątkowy nastrój i wzbudziły zachwyt słuchaczy. Najlepsi zostali nagrodzeni przez panią Dyrektor podczas uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Oto nazwiska zwycięzców:
I miejsce - Weronika Dębska i Katarzyna Rączka  - ex aequo
II miejsce - Natalia  Kwiatek
III miejsce - Natalia Dyja
Wyróżnienia: Jakub Piwowar, Aleksandra Gajecka, Natalia Świder, Kinga Tutaj. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Kolejne szachowe sukcesy

Uczniowie naszej szkoły od najmłodszych lat uczą się gry w szachy. Co roku biorą udział w konkursach szachowych. W tym roku w powiatowych zawodach szachowych brały udział dwie drużyny, które osiągnęły bardzo duży sukces zajmując II miejsce w swoich kategoriach wiekowych, a tym samym kwalifikując się do Rejonowych Igrzysk w Szachach Drużynowych. II miejsce w Powiatowych  Igrzyskach  Dzieci w szachach drużynowych  uzyskała  drużyna w składzie: Katarzyna Kwilosz (kl. VI c), Jakub Piękoś (kl. VI c), Filip Preisner (kl. VI c), Patryk Bobula (kl.VI c). Również II miejsce  uzyskała  drużyna w składzie:  Natalia Tomkiewicz (kl. VIIa), Jakub Piękoś kl. (kl. VIIa), Wiktor Ziemak (kl. IIag), Bartosz Babiarz (kl. IIIag). Gratulujemy!

Spotkanie z rodzicami

Rodziców naszych uczniów  zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się :

Klasy I - III
8.11.2017 r. środa godzina 16.30

klasa 1d  godzina 16.00

Klasy IV - VII 
9.11.2017 r. czwartek godzina 16.30

klasa 6c - godzina 17.00
klasa 7b - godzina 16.00

26.09.2017r. - Europejski Dzień Języków Obcych

Europejski Dzień Języków (EDJ) został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 r. i jest obchodzony we wszystkich krajach europejskich. Oficjalnie święto przypada 26 września – jego idea służy promocji bogactwa kulturowego Europy i jest okazją, by zachęcać ludzi – bez względu na wiek – do nauki języków obcych.

Z okazji Dnia Języków organizowane są w całej Europie liczne i różnorodne wydarzenia związane z promowaniem znajomości języków obcych. Nasza szkoła włączyła się w obchody tego dnia poprzez zorganizowanie zajęć dla uczniów klas szóstych. Najpierw wzięli oni udział w pokazie prezentacji na temat państw europejskich i ich języków, następnie odbyły się warsztaty dotyczące języka niemieckiego i krajów niemieckojęzycznych.

„Tam już tylko dym i gruzy...Jasło 1944"

We wtorek 24 października w Jasielskim Domu Kultury odbyła się prapremiera reportażu „TAM JUŻ TYLKO DYM I GRUZY… JASŁO 1944”. W tym uroczystym wydarzeniu wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Reportaż opowiada tragiczną historię miasta, które jako jedno z nielicznych w Polsce, padło ofiarą niemieckiej „wojny totalnej” i zostało zniszczone w 97 procentach. W wyniku rozkazu z 15 września 1944 r. przeprowadzono w Jaśle masowe wysiedlenie, grabież, zniszczenie i spalenie do gołej ziemi.

W reportażu Telewizji Rzeszów powstałym we współpracy z Urzędem Miasta w Jaśle,  relacje świadków zniszczenia Jasła zostały skonfrontowane z chronologią wydarzeń w ujęciu historyka. Użyto archiwalnych zdjęć nieznanego niemieckiego żołnierza, który w 1944 roku na taśmie filmowej nagrał płonące miasto, a także fotografii ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle. 

Cześć ofiarom nieludzkiej ziemi

W poniedziałek 18 września 2017 roku uczniowie klas siódmych naszej szkoły udali się do Jasielskiego Domu Kultury, gdzie wzięli udział  w okolicznościowej prelekcji na temat: „Zesłańcy polscy XIX i XX wieku”, przygotowanej przez Muzeum Regionalne w Jaśle i Związek Sybiraków.

Piękne jest nasze Podkarpacie

"Złota polska jesień" to dobry czas na zorganizowanie wycieczki. Na taką wybrali się razem uczniowie klasy 3 b i 4 a. Zwiedzili Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Zobaczyli różne obiekty budownictwa drewnianego z XVII - XX wieku, drewniane chaty, zabudowania dworskie, kapliczki, kościół, cerkiew oraz budynki użyteczności publicznej - szkołę, kuźnię, aptekę. Najwięcej emocji wywołała dawna szkoła, wyposażenie sali lekcyjnej. Wszyscy chcieli usiąść w ławce i "przenieść się" wiele lat wstecz, do czasów gdy dzieci uciekając przed ciężką pracą w polu chętnie chodziły do szkoły. Kolejnym etapem wycieczki była Solina - zwiedzanie największej w Polsce zapory wodnej położonej na rzece San. Dużym przeżyciem było wejście do wnętrza zapory. Wycieczkę zakończył rekreacyjny spacer wzdłuż całej długości budowli - koroną zapory.

Młodzi Badacze Na START !

Uczniowie z klasy III d po raz drugi stanęli do udziału w projekcie badawczo - naukowym  Jasielskiej Ligi Naukowej  z LOTOSEM. W skład grupy ligowej, która w tym roku przystąpi do badań projektowych wchodzą: Martyna Małecka, Leon Oszajca, Natalia Sokół. Adepci projektu z zapałem uczestniczyli w  inauguracji tegorocznej V edycji Jasielskiej Ligi z LOTOSEM, która odbyła się podczas Festiwalu Nauki w Jasielskim Domu Kultury. Życzymy powodzenia w tegorocznych pracach badawczo-naukowych!

Podróż w świat baśni "Calineczka"

12 października uczniowie klas pierwszych i drugich obejrzeli przedstawienie Teatru Lalek Art. Cinema pt. „Calineczka” na motywach baśni H.Ch. Andersena, który przeniósł widzów w świat pełen kolorów i pięknej muzyki. Dzieci oglądając baśń mogły nauczyć się dobroci, uczciwości, opiekuńczości, chęci niesienia pomocy i wdzięczności.

"Na skrzydłach przyjaźni"

Nasza szkoła od wielu lat uczestniczy w ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł", której celem jest wspieranie pozytywnych wyborów życiowych dzieci i młodzieży, ograniczenie podejmowania zachowań ryzykownych oraz wspieranie działalności placówek oświatowych w zakresie nowoczesnej edukacji prozdrowotnej poprzez prowadzenie zajęć profilaktycznych, spotkań, konkursów. Tematem tegorocznej edycji konkursu plastyczno - literackiego, zorganizowanego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, była moc przyjaźni - „Na skrzydłach przyjaźni”. Wśród nagrodzonych znalazły się również uczennice naszej szkoły: Natalia Hendzel i Aleksandra Paprota. Serdecznie gratulujemy!