Zrób coś dobrego czyli "Pomóż dzieciom przetrwać zimę"

Od wielu lat uczniowie naszej szkoły włączają sie do ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Pomóż dzieciom przetrwać zimę", którą w tym roku objęła honorowym patronatem Małżonka Prezydenta RP - Agata Kornhauser-Duda, a specjalnego błogosławieństwa z okazji jubileuszu udzielił Papież Franciszek.

Akcja ta ma na celu zbiórkę trwałej żywności, odzieży, środków czystości, słodyczy i zabawek dla potrzebujących dzieci.
Prosimy o włączenie się do akcji.

Dzień Pluszowego Misia

Samorząd Uczniowski kolejny raz zorganizował akcję charytatywną "Dzień Pluszowego Misia". Uczniowie, szczególnie ci najmłodsi wręcz zasypali gabinet p. pedagog masą kolorowych pluszaków. Maskotki i inne dary zostaną przekazane na akcję "Pomóżmy dzieciom przetrwać zimę", "Pomagamy dzieciom z Kamerunu". Misie na pewno wywołają uśmiech na buzi każdego obdarowanego dziecka.

Ortograficzne zwycięstwo Izabeli Zalewskiej!

Nasi uczniowie – jak co roku- wzięli udział w Jasielskim Dyktandzie, organizowanym przez MBP w Jaśle w ramach projektu „Jasielszczyzna zna polszczyznę”. Laureatką  tegorocznej edycji została Izabela Zalewska (III ag) , która zajęła zaszczytne I miejsce.

Niezwykle trudne dyktando wymagało doskonałej znajomości zasad ortografii, interpunkcji, gramatyki oraz ich praktycznego  zastosowania. Dodatkowym utrudnieniem były archaizmy, neologizmy, wyrazy obcego pochodzenia oraz zapisywanie cytatów. Serdecznie gratulujemy naszej mistrzyni.

Młodzi biznesmeni z SP1 na start !

W ramach unikatowego projektu "Młodzież i Przedsiębiorczość" nasi uczniowie uczestniczą w w warsztatach ekonomii, prawa w biznesie, przedsiębiorczości i public relations.W listopadzie  poznali JAFAR S. A. W grudniu planowany jest wyjazd do Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie, a wiosną do Warszawy do Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka, Sejmu RP i Giełdy Papierów Wartościowych.
Istotnym elementem projektu będzie przedstawienie pomysłów naszej młodzieży szerokiemu gronu przedsiębiorców
i mieszkańców Jasła w formie broszury, a także udostępnienie lokalnej społeczności debat oxfordzkich.

Smacznie, zdrowo, kolorowo...

Pod takim hasłem uczniowie klasy 2 a podjęli się dwóch zadań. Jednym z nich było przygotowanie i wspólne konsumowanie drugiego śniadania w szkole. Na szwedzkim stole znalazło się dużo warzyw, które powinny być obecne w codziennej diecie każdego młodego człowieka. Uczniowie z wielkim entuzjazmem samodzielnie tworzyli zdrowe i kolorowe kompozycje, które później w wielkim apetytem jedli. Kolejną inicjatywą zachęcającą kształtującą nawyki zdrowego odżywiania było przygotowanie surówki. Najbardziej lubiana  przez dzieci surówka z marchewki i jabłka  najlepiej smakowała przygotowana samodzielnie. Zachęcamy wszystkich do kolorowego i zdrowego odżywiania!

Co jest w życiu ważne ?

Na takie pytanie starali sobie odpowiedzieć uczniowie klasy 3 b uczestnicząc kolejny raz w zajęciach w MBP w Jaśle. Celem spotkania było podkreślenie roli przyjaźni w życiu człowieka i uświadomienie jej istoty. Punktem wyjścia do rozmowy na temat przyjaźni było opowiadanie Marii Molickiej "Bajka o dwóch ołówkach." W trakcie zabawy w "imiona" poznali cechy swoich koleżanek i kolegów. Zastanawiali się które cechy przyjaciela są  w życiu najważniejsze. Czy w dzisiejszych czasach kiedy komputer, Internet i inne nowości techniczne zajmują istotne miejsce w życiu, trudniej o przyjaciela?. Na koniec wykonali rysunki na których pokazali w jakie zabawy lubią  się bawić z przyjaciółmi. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że dobrze jest mieć przyjaciela na którego zawsze można liczyć.

Uroczystym ślubowaniem uczniowie uczcili Święto Odzyskania Niepodległości

Tradycyjnie uczniowie klas pierwszych uroczystym ślubowaniem i pasowaniem uczcili 99 rocznicę odzyskania niepodległości, jak również 99 rocznicę nadania naszej szkole imienia Romualda Traugutta.

Szkoła od 229 lat stoi na straży kultywowania wartości patriotycznych. Podczas akademii dla uczniów klas starszych zostały przypomniane ważne wydarzenia historyczne dotyczące okresu walki o niepodległość. Uczniowie nie zapomnieli również o złożeniu biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem Ku Czci Poległych w Obronie Jasła i Ojczyzny.
W tym dniu odbyło się również wręczenie nagród konkursu recytatorskiego utworów o wymowie patriotycznej oraz  Harcerskiego Lauru Naukowego.

 

Przepięknie recytowali o wolności

Szkolny Turniej Recytatorski, którego tematem były Polaków drogi do wolności, odbył się dla w ramach przygotowań do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz nadania imienia naszej szkole. Recytatorzy pięknie, niezwykle sugestywnie, dynamicznie prezentowali samodzielnie wybrane teksty. Artyzm utworów poetyckich, świadomość artystyczna, wyrazistość i siła przekazu, precyzja mówienia stworzyły wyjątkowy nastrój i wzbudziły zachwyt słuchaczy. Najlepsi zostali nagrodzeni przez panią Dyrektor podczas uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Oto nazwiska zwycięzców:
I miejsce - Weronika Dębska i Katarzyna Rączka  - ex aequo
II miejsce - Natalia  Kwiatek
III miejsce - Natalia Dyja
Wyróżnienia: Jakub Piwowar, Aleksandra Gajecka, Natalia Świder, Kinga Tutaj. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Kolejne szachowe sukcesy

Uczniowie naszej szkoły od najmłodszych lat uczą się gry w szachy. Co roku biorą udział w konkursach szachowych. W tym roku w powiatowych zawodach szachowych brały udział dwie drużyny, które osiągnęły bardzo duży sukces zajmując II miejsce w swoich kategoriach wiekowych, a tym samym kwalifikując się do Rejonowych Igrzysk w Szachach Drużynowych. II miejsce w Powiatowych  Igrzyskach  Dzieci w szachach drużynowych  uzyskała  drużyna w składzie: Katarzyna Kwilosz (kl. VI c), Jakub Piękoś (kl. VI c), Filip Preisner (kl. VI c), Patryk Bobula (kl.VI c). Również II miejsce  uzyskała  drużyna w składzie:  Natalia Tomkiewicz (kl. VIIa), Jakub Piękoś kl. (kl. VIIa), Wiktor Ziemak (kl. IIag), Bartosz Babiarz (kl. IIIag). Gratulujemy!

Spotkanie z rodzicami

Rodziców naszych uczniów  zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się :

Klasy I - III
8.11.2017 r. środa godzina 16.30

klasa 1d  godzina 16.00

Klasy IV - VII 
9.11.2017 r. czwartek godzina 16.30

klasa 6c - godzina 17.00
klasa 7b - godzina 16.00

26.09.2017r. - Europejski Dzień Języków Obcych

Europejski Dzień Języków (EDJ) został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 r. i jest obchodzony we wszystkich krajach europejskich. Oficjalnie święto przypada 26 września – jego idea służy promocji bogactwa kulturowego Europy i jest okazją, by zachęcać ludzi – bez względu na wiek – do nauki języków obcych.

Z okazji Dnia Języków organizowane są w całej Europie liczne i różnorodne wydarzenia związane z promowaniem znajomości języków obcych. Nasza szkoła włączyła się w obchody tego dnia poprzez zorganizowanie zajęć dla uczniów klas szóstych. Najpierw wzięli oni udział w pokazie prezentacji na temat państw europejskich i ich języków, następnie odbyły się warsztaty dotyczące języka niemieckiego i krajów niemieckojęzycznych.

„Tam już tylko dym i gruzy...Jasło 1944"

We wtorek 24 października w Jasielskim Domu Kultury odbyła się prapremiera reportażu „TAM JUŻ TYLKO DYM I GRUZY… JASŁO 1944”. W tym uroczystym wydarzeniu wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Reportaż opowiada tragiczną historię miasta, które jako jedno z nielicznych w Polsce, padło ofiarą niemieckiej „wojny totalnej” i zostało zniszczone w 97 procentach. W wyniku rozkazu z 15 września 1944 r. przeprowadzono w Jaśle masowe wysiedlenie, grabież, zniszczenie i spalenie do gołej ziemi.

W reportażu Telewizji Rzeszów powstałym we współpracy z Urzędem Miasta w Jaśle,  relacje świadków zniszczenia Jasła zostały skonfrontowane z chronologią wydarzeń w ujęciu historyka. Użyto archiwalnych zdjęć nieznanego niemieckiego żołnierza, który w 1944 roku na taśmie filmowej nagrał płonące miasto, a także fotografii ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle.