Wysokie wyniki w olimpiadzie ARCHIMEDES-LINGUA.PLUS z j. angielskiego

Nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w olimpiadzie wiedzy ARCHIMEDES-LINGUA.PLUS z j. angielskiego
i osiągnęli bardzo wysokie wyniki.
Cele Konkursu Językowego OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES.PLUS-LINGUA.PLUS to:
– zachęcenie jak największej liczby młodych ludzi do lepszego opanowania języków obcych;
– rozpowszechnianie kultury i tradycji krajów i narodów posługujących się językiem angielskim;
– wzbogacenie wiedzy o świecie, w tym o krajach i regionach, w których mówi się językiem angielskim

Oto wyniki:
Laureaci I stopnia z wyróżnieniem: Julia Koś (7b),
Laureaci I stopnia: Jakub Korczykowski (7b),
Laureaci II stopnia: Tymoteusz Piątek (3b), Aleksandra Wolska (4b),
Laureaci III stopnia: Piotr Wronkowicz (3d), Filip Dziadosz (4b), Izabela Szerląg (5a), Jagoda Lew (5c), Adam Świdrak (3ag),
Laureaci IV stopnia: Igor Sudyka (3b), Oliwier Ziaja (3c), Agnieszka Biesiadowska (5c), Kacper Rączka (6c),
Laureaci V stopnia: Joanna Żądło (3b), Szymon Bułaś (5a), Gabriela Pabjan (7b).
Gratulujemy tak świetnej znajomości języka angielskiego i życzymy dalszych sukcesów!

Znany, szanowany, podziwiany ... PROF. KAROL MYŚLIWIEC

         Trzeciego kwietnia 2018 r.  w  Muzeum Regionalnym w Jaśle,  zaprzyjaźnionym z naszą Szkołą Podstawową Nr 1, odbyło się niecodzienne spotkanie o charakterze  -  niespodzianki  przygotowane specjalnie dla prof. Karola Myśliwca - urodzonego w naszym mieście i nadal z nim związanego, światowej sławy archeologa,  znawcy, odkrywcy
i badacza kultury starożytnego  Egiptu.  Honorowego Obywatela Miasta Jasła gromkimi brawami powitali uczniowie klasy III d oraz Rodzice. Gospodarz spotkania dyr. Muzeum, Pan Mariusz Świątek, przedstawił przybyłych gości: Pana Profesora Karola Myśliwca, wiceburmistrza miasta Panią Elwirę Musiałowicz – Czech, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Panią Dorotę Woźnicę, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 Panią Grażynę Idzik. Reporterzy Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM wraz koleżankami i kolegami klasy III d pod kierunkiem wychowawcy Elżbiety Konopki,  przygotowali na tę szczególną okazję inscenizację oraz prezentację multimedialną, której celem było  przedstawienie projektu „Znany i szanowany. Jak w pamięci najmłodszych jaślan zapisać wybitną postać Honorowego Obywatela Miasta Jasła”, zmierzającego do przyznania zaszczytnego tytułu Kawalera Orderu Uśmiechu prof. Karolowi Myśliwcowi. W uzasadnieniu wniosku do Międzynarodowej Kapituły  dzieci napisały m.in.:
          Szanowna Kapituło Orderu Uśmiechu(…)! Nasz list i album jest dowodem najwyższego uznania dla osobistości Pana Profesora,  przede wszystkim jako  „ niezwykle ciepłego człowieka – przyjaciela dzieci”, ale też pragniemy wyróżnić, docenić i nagrodzić  znakomitego Jaślanina, za wybitną pracę  i odkrycia naukowe, które rozsławiają naszą małą i wielką Ojczyznę na całym świecie… Naszym największym dziecięcym marzeniem jest, aby w naszej pamięci – Pan Profesor zapisał się również, jako KAWALER ORDERU UŚMIECHU!!!

          Niespodzianka udała się  wyśmienicie i całkowicie zaskoczyła Dostojnego Gościa, który  w wielkim stylu przeplatanym żartami i anegdotami  podziękował  zebranym, a przede wszystkim dzieciom oraz wychowawcy. Zwracając się do Pani Dyrektor zaznaczył, że może z dumą mówić o swoich uczniach. Dodał, że zna osoby, które otrzymały to wyróżnienie, z niektórymi współpracował osobiście w celach charytatywnych i tym bardziej czuje się doceniony nominacją. 

        Przedstawicielka Klasowej Rady Rodziców - Pani Małgorzata Stefanik, pogratulowała Panu Profesorowi  osiągnięć naukowych, podkreśliła, że jego praca, postawa i filozofia życiowa Wielkiego Człowieka z małego miasta, gdzie zawsze chętnie wraca, są wzorem  do naśladowania oraz inspiracją dla dzieci i młodzieży, którzy pragną podążać ścieżkami wiedzy. Panu Profesorowi serdeczne życzenia, wyrazy szacunku, spełnienia słonecznego marzenia dzieci, składali  również pozostali uczestnicy tego niezwykłego wydarzenia. Pani Wiceburmistrz  podkreśliła także rangę
JLN z LOTOSEM, gdzie „w zespole ligowym  rodzą się tak wspaniałe inicjatywy”, które przynoszą chlubę swojej szkole.  Pani Dyrektor Szkoły wyróżniła dzieci za pasję badawczą, doceniła zaangażowanie wychowawcy, Rodziców w realizację projektu. Głos zabrała również Pani Dyr. MBP, która powiedziała, że „z wielką radością Biblioteka dołączyła do pomysłu młodych naukowców”. 
       Każdy miał możliwość porozmawiać z Szanownym Gościem, który bardzo chętnie, z właściwą sobie sympatią okazywał zainteresowanie zarówno dzieciom, jak i dorosłym uczestnikom. Na uwagę zasługuje podniosła atmosfera
i uroczy klimat spotkania, dzięki staraniom Pana Dyr. Muzeum oraz Rodziców. 

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1, Wychowawca, Rodzice, Uczniowie klasy III d 
składają serdeczne podziękowania za rekomendacje projektu

SZANOWNEMU GRENIUM:

 Dziekanowi Parafii Fara Księdzu Zbigniewowi Irzykowi,

 Senator RP Pani Alicji Zając,

 Posłowi na Sejm Panu Bogdanowi Rzońcy,

Wicestaroście Powiatowemu Panu Tadeuszowi Gorgoszowi,

Burmistrzowi Miasta Panu Ryszardowi Pabianowi,

Dyrektorowi Muzeum Regionalnego Panu Mariuszowi Świątkowi,

Wiceprezesowi LOTOS Panu Jackowi Gogoli,

Dyrektorowi Jasielskiego Domu Kultury Panu Januszowi Szewczykowi,

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Pani Dorocie Woźnicy,

               Inspektorowi Wydziału Oświaty w Urzędzie Miejskim Pani Aleksandrze Dacyl             

GALERIA HISTORYCZNA :

Sukces naszych uczennic w Konkursie Wielkanocnym

Julia Reczek i Weronika Byczek zdobyły III miejsce w Konkursie Wielkanocnym w kategorii babka/mazurek, organizowanym przez Muzeum Regionalne w Jaśle pod patronatem Burmistrza Miasta Jasła.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do "Galerii na piętrze"

Uczennica naszej szkoły, Kinga Gałuszka, przedstawia swoje prace. Zapraszamy do obejrzenia.

Kolejny matematyczny sukces Franciszka Daty

Franciszek Data uczeń klasy III ag zajął II miejsce w XVII Jasielskim Konkursie Matematycznym im. Hugona Steinhausa.  Konkurs ten jest wpisany na stałe w kalendarz jasielskich imprez naukowych. Stopień trudności zadań jest wysoki. Aby rozwiązać zadania trzeba wykazać się logicznym myśleniem, umiejętnością powiązywania zależności matematycznych i ogólną wiedzą matematyczną. Należy nadmienić, że Franciszek nie po raz pierwszy zdobył tytuł laureata w tym konkursie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wesołych Świąt!

Ciekawe spotkanie

Uczniów klasy 3b odwiedzili Numizmatycy - Prezes PTN o/Jasło p. Zbigniew Pięta i p. Andrzej Sworowski z Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Koło w Jaśle im. dr Stanisława Kadyiego, które w tym roku obchodzi jubileusz 45 lecia istnienia. Jasielscy numizmatycy to ludzie ogarnięci prawdziwą pasją, która jest połączeniem kolekcjonerstwa i wiedzy o historii każdej monety. Zaprezentowali okolicznościowe medale, monety kolekcjonerskie, pamiątkowe żetony, banknoty z nadrukami okolicznościowymi, kartki korespondencyjne z jubileuszowym nadrukiem, kalendarzyki "z grosikiem". Dzieci otrzymały okolicznościowe karty pocztowe wydane z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzień Nowoczesnych Technologii w Edukacji w SP1 i Gim4

Ministerstwo Edukacji Narodowej patronowało działaniom naszej szkoły 21 marca 2018r. w  Dniu Nowych Technologii
w Edukacji. W tym dniu uczniowie i rodzice mogli zapoznać się z technologiami IT wdrażanymi i stosowanymi
w SP1 i Gim4.

Uczniowie z Koła Informatycznego wraz z opiekunem zaprezentowali, jak wykorzystujemy  bezprzewodowy szerokopasmowy Internet i laptopy (otrzymane w projekcie Jasło Miasto Wiedzy) oraz rzutniki i tablice (otrzymane w projekcie Aktywna Tablica). Ten nowoczesny sprzęt wykorzystaliśmy do prezentacji pakietu Google G Suite dla Edukacji. Szkoła Podstawowa nr 1 uzyskała dostęp do nowoczesnego  pakietu programów w chmurze .

Z prezentacji prowadzona była transmisja na kanale youtube https://www.youtube.com/channel/UC1F8KPc0oDC6doWAt-sqVJw

Część uczniów mogła oglądać transmisję w salach lekcyjnych na dużych ekranach, a rodzice na monitorach komputerów domowych, czy urządzeniach mobilnych.

Uczniowie zaprezentowali

1. Sprawozdanie z udziału w projekcie Mind the Gap organizowanego przez Google Warszawa

2. Historia Google (prezentacja)

3. Pakiet Google G Suite https://gsuite.google.pl/intl/pl/ (prezentacja)

 • omówienie pakietu
 • zastosowanie Classroom

4. Praca zespołowa w Dokumencie Google (uczniowie rozmieszczeni byli w różnych miejscach w szkole)

 • połączenie wideokonferencja
 • połączenie czat  tekstowy
 • wspólna edycja dokumentu

6. Zastosowanie Google Prezentacja w matematyce (oglądaliśmy tworzenie prezentacji tworzonej przez uczniów w Bibliotece)

7. Zastosowanie Google Witryny w przedmiotach humanistycznych(uczniowie rozmieszczeni byli w różnych miejscach w szkole)

 • prezentacja witryn
 • zespołowe tworzenie witryny
 • udostępnienie witryny w Internecie

 

Sukcesy matematyczne naszych uczniów

Franciszek Data uczeń klasy III ag został laureatem V stopnia w Ogólnopolskiej Olimpiadzie  Wiedzy Matematyka - Archimedes  Plus. Kinga Biernacka z klasy III ag otrzymała tytuł laureata uzyskując 9 miejsce w Polsce w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym OLIMPUS – sesja zimowa. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W królestwie czekolady

Uczniowie klasy 3b wybrali się na wycieczkę do Pijalni Czekolady w Korczynie, która urządzona jest w stylu "Starej Fabryki Czekolady". Jest to miejsce wyjątkowe, jedyne takie w Polsce. Można tu zobaczyć największą czekoladową fontannę mającą 2,20 m wysokości i inne atrakcje. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały prelekcji właściciela Pijalni Mistrza Cukierników Polskich Pana Mirosława Pelczara, który przedstawił historię czekolady, proces produkcji czekolady od ziarna do tabliczki. Zaprezentował stare maszyny i urządzenia do produkcji czekolady. W trakcie prezentacji dzieci degustowały różne rodzaje czekolady. Uczestniczyły w wylewaniu tabliczek czekolady i lizaków, które same ozdabiały. Gotowe wyroby zabrały ze sobą do domu. Wybijały także pamiątkowe monety. Na koniec każdy otrzymał pamiątkowy dyplom za udział w Warsztatach Czekoladowych. Pijalnia Czekolady w Korczynie to miejsce bardzo słodkie i godne polecenia.

Dzień Nowych Technologii w SP1 - Edukacja w chmurze

Prezentacje: 21 marca 2018r.  od godz. 945
Transmisja on-line www.youtube.com
Kanał (https://www.youtube.com/channel/UC1F8KPc0oDC6doWAt-sqVJw)

1. Mind the Gap: sprawozdanie z udziału w projekcie
2. Mind the Gap: zwiedzanie Biura Google
3. Historia Google
4. Pakiet Google G Suite https://gsuite.google.pl/intl/pl/

 • omówienie pakietu
 • zastosowanie Classroom

5. Praca zespołowa w Dokumencie Google

 • połączenie wideo
 • połączenie tekstowe
 • edycja dokumentu

6. Zastosowanie Google Prezentacja w matematyce
7. Zastosowanie Google Witryny w przedmiotach humanistycznych

 • prezentacja witryn
 • zespołowe tworzenie witryny
 • udostępnienie witryny w Internecie

8. Zakończenie

Jak zachęcić młodych jaślan do bycia EKO na co dzień, a nie od święta?

Realizując projekt naukowo – badawczy JLN z LOTOSEM  "Jak zachęcić młodych jaślan do bycia EKO na co dzień, a nie od święta?", nasi uczniowie, Igor Małecki, Martyna Lach, Wiktoria Warchoł, opracowali, przeprowadzili oraz przeanalizowali ankiety dotyczącej zbadania, czy młodzi jaślanie wiedzą, co to znaczy być EKO? W tym celu uczniowie klasy czwartej poszukali informacji na stronach internetowych dotyczących konstruowania ankiety. W oparciu o zdobytą wiedzę na temat ekologii i bycia EKO we wcześniejszych zadaniach, opracowali ankietę skierowaną do młodych jaślan w przedziale wiekowym szkoły podstawowej – klas od III do VII i gimnazjum – klas II i III. W ankiecie wzięło udział 349 respondentów.Młodzi naukowcy wykazują się kreatywnością i samodzielnością analizując dogłębnie każdy problem badawczy.
Opiekun Ligi: Agnieszka Janowiec